minu_lemmik_eelarve_app

Vaieldamatult parim eelarve pidamise äpp – YNAB

Kui ma saaks, siis ma võtaks sinu kere üle nagu deemon. Ma manipuleeriks sind nii, et sa teed omale YNABi konto ja sead selle eelarve pidamise süsteemi üles. Võib-olla ma istuks deemonina sul sees, kuni sa oled paar nädalat YNABi kasutanud ka, aga pärast seda mul ei oleks vaja sind veenda. Sa saaksid juba ise aru, kui hea äpp see on.

See ei ole mingi sponsorlus. Ma tahan lihtsalt eesti inimestele YNABi tutvustada, sest minu rahaasjad said alles siis korda, kui ma YNABi kasutama hakkasin. YNAB on aidanud mul kulutada vähem, kui ma teenin ja panna iga kuu 10% sissetulekust indeksfondi.

YNAB = You Need A Budget

https://www.youneedabudget.com/

YNAB on proaktiivne, mitte reaktiivne

YNAB on unikaalne eelarve süsteem. Teised eelarve äppid töötavad nii, et sa sead omale mingid kategooriad ja kui palju raha nende peale peaks kulutama. Kuu lõpus vaatad kulutused üle ja mõtled, et oih mul läks väljas söömisele jälle liiga palju raha. Peaks vist järgmiseks kuuks seda kategooriat suurendama… See on reaktiivne mõtteviis, kus halb asi (sul sai väljas söömise kategooriast raha otsa) on juba juhtunud. Sa ei saa midagi tagantjärele teha peale analüüsimise.

YNAB on proaktiivne mitte reaktiivne. Enne ostu sooritamist ei vaata sa mitte pangaseisu, vaid YNABi äppi, mis ütleb sulle, kui palju sul parasjagu toidu kategoorias raha alles on. Kui sul ei ole ostuks piisavalt raha, siis sa pead teistest kategooriatest raha ümber tõstma. YNAB õpetab järgima nõuannet “Roll with the punches” nagu poksija. Iga kuu on erinev ja YNAB teeb viimase hetke muudatustele reageerimise imelihtsaks. Ideaalne eelarve ei ole staatiline.

YNAB aitab ette valmistuda “ootamatuteks” kuludeks

See on muidugi selge, et on vaja koguda ootamatuteks kuludeks. Kõigil võiks olla vihmavarjufond. Aga ootamatud kulud ei ole alati ootamatud. Sa ei tea ette, et keegi viskab korvpalli elutoa aknasse, aga iga-aastane kindlustusmakse ei ole ootamatu. Ei ole suur üllatus, kui viimase vindi peal nõudepesumasin lõpuks katki läheb. Jõulud juhtuvad iga aasta. Me tegelikult oskame küll ette ennustada, et sellised “ootamatud” kulutused mingi hetk ilmuvad. YNAB aitab sellisteks kuludeks õigeaegselt koguda.

Lisaks tavalisele vihmavarjufondile (mis on päriselt ootamatuteks kuludeks), on võimalik teha kategooriad nendele kuludele, mida YNABis kutsutakse nimega true expenses. Otsetõlkes oleks nende nimeks tõelised kulud. Autoparandust kutsutakse tõeliseks kuluks, sest see on tõesti osa sinu regulaarsetest kuludest, kuigi sa ei kuluta autoparandusele iga kuu raha.

Mul on juba aasta aega olnud raha olemas inimeste sünnipäevakingitusteks, jõuludeks, uuteks saabasteks, uueks arvuti akuks ja suures koguses maitseainete ostuks. Viimane aitab raha kokku hoida, aga ainult siis, kui sul on võimalik korraga rohkem kinni plekkida.

Miks mulle YNAB meeldib

Ma olen proovinud mitmeid äppe ja ma ei ole suutnud neid kauem kui paar kuud regulaarselt kasutada. YNABi olen nüüd kasutanud kauem kui aasta ja suutsin selle ka Mihklile pähe määrida.

  • Pärast YNABi kasutusele võttu oli mul esimest korda finantsiliselt turvaline tunne. Ma sain südamerahus teha ostusid, sest ma teadsin, et mul on kõige olulisemateks asjadeks raha olemas.
  • Eelarve järgimine on lõbus. Teised äppid tekitavad tunde, et kui ma midagi plaanivälist teen, siis ma olen läbi kukkunud.
  • YNAB motiveeris mind tekitama 30-päevase puhvri. YNAB arvutab automaatselt sinu raha vanuse. Kui sinu raha vanus on 30 päeva, siis see tähendab, et kui su sissetulek ära kaob, siis sa saad veel 30 päeva rahulikult elada enne, kui raha otsa saab. Sa maksad selle kuu palgaga alles järgmise kuu kulutusi.
  • YNAB toimib ka siis, kui sa saad irregulaarselt palka. Kulude kategooriatesse jagatakse ainult raha, mis sul juba pangakontol olemas on. Sellega harjumine võtab veidi aega, aga on täiega väärt.
  • YNAB toimib nii nagu raha minu peas toimib. Teised äppid ei anna mulle piisavalt paindlikkust, et tegeleda näiteks sellise olukorraga, kui ma maksan sõprade eest restorani arve kinni ja nad saadavad alles paari päeva pärast raha tagasi.

Kuidas YNABiga alustada

Loodetavasti ma veenan mõnda teist YNABi proovima. Kuna see on veidi teistsugune, kui teised eelarve äppid, siis ma ei soovita lihtsalt kontot teha ja pihta hakata. Vaata enne paar videot nende YouTube kanalist või loe nende blogi. Alusta näiteks allolevast videost, mis seletab ära YNABi neli reeglit.

Kui sul on aega, siis vaata ka see video, mis seletab, kuidas YNAB erineb teistest poppidest eelarve äppidest.

Nüüd võid minna nende kodulehele ja kasutaja teha.

Teavitused meilile?

Saada oma email, kui soovid uute postituste kohta teavitusi.

Meeldis? Jaga sõpradega

Kirjuta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kasumi numbrist

Rakendan oma ettevõttes kasum esimesena süsteemi ja loen siin kasumiks välja makstud brutopalka ja dividendide maksmiseks kogutud raha.

Kasum = brutopalk + dividendifond