onnelikud_juhused_blogi_cover

Suurenda oma õnne genereerimise pindala – kuidas mind kutsuti “juhuslikult” Delfi Tark Investor Podcasti külaliseks

Tahan teiega Delfi Tark Investor podcast’i kutse näitel jagada seda, kuidas suurendada tõenäosust, et sinuga juhtuvad head ja põnevad asjad. Oma postituses Kuidas säilitada motivatsioon, kui passiivse tulu kasvatamine võtab aega ütlesin, et tulemus sõltub õnnest, töö hulgast ja töö kvaliteedist. Jätsin mulje, nagu õnne ei saaks mõjutada. Tegelikult saab küll.

Õnn ei ole lihtsalt müstiline asi, mille üle inimestel ei ole kontrolli. Õnne tõenäosust saab mõjutada ja ma olen vist ära häkkinud, kuidas järjekindlalt suurendada õnne genereerimise pindala.

Õnne genereerimise pindala koosneb sinu kontaktipunktidest maailmaga. Kontaktipunktideks on

  • inimesed, keda sa tunned;
  • kohad ja üritused, kus sa käid;
  • raamatud, mis sa loed, ja muu info, mis sa tarbid;
  • jäljed, mis sa endast internetti ja maailmasse jätad;

Mida rohkem sul on maailmaga kontaktipunkte, seda suurem on tõenäosus, et üks neist viib õnneliku “kokkusattumuseni”. Võib-olla sul on juhuslikult kogenud jurist tutvusringkonnas, kui sul juriidilist abi on vaja, või saad tuttava tuttavalt tööpakkumise, mida sa muidu ei oleks saanud.

Kui natukene asja üle mõtiskled, siis võib-olla leiad sinagi, et sa saad õnnelike juhuste ilmumise tõenäosust suurendada, kui sa end ümbritseva maailmaga tihemini seod.

Kuidas suurendada õnne genereerimise pindala

Ütle võimalustele JAH

Kui sulle pakutakse võimalus suhelda uute inimestega või teha midagi, mida sa pole varem teinud, siis ütle jah. Esmapilgul ei pruugi aru saada, kuidas näiteks sõbra sõbra sõpradega aja veetmine sind karjääris edasi aitab, aga õnnelikke juhuseid ei saagi ette ennustada.

Ma ühinesin Londonis jalutusgrupiga. Me käisime iga pühapäeva hommikul Richmondi pargis jalutamas. Läbi jalutusgrupi kohtusin ühe lõuna-aafriklasega, kes tundis huvi minu ettevõtte vastu. Ta ütles, et ma peaksin oma reklaamlehti viima tema lemmikusse jõusaali.

Läksime koos jõusaali omanikuga kohtuma. Jõusaali omanik oli nõus minu lehekesi välja panema. Ta mainis, et tema reklaamlehti jagab üks kohalik mees, kes on usaldusväärne ja teeb tööd mõistliku raha eest. Sellest lehtede jagajast sai minu töötaja järgmiseks kaheksaks kuuks ja ta hoidis minu ettevõttel mitu tuhat naela kokku.

  • Ma koguaeg sehkendan mingite projektide kallal, mida inimesed peavad huvitavaks.
  • Ma ütlen jah, kui midagi pakutakse, isegi siis, kui ma ei tea, kas see on mulle kasuilk. Eriti kui tegemist on suhtlemisvõimalusega. Keegi tahab minuga kiire Zoomi teha ja Amazoni osas nõu küsida? Jah, muidugi!
Veedan aega uute Londoni sõpradega pärast pühapäevast jalutuskäiku. Kõik inimesed pildil on erinevast rahvusest.

Tegele projektidega, mida inimesed peavad “märkimisväärseks”

Märkimisväärne ehk märkimist vääriv tähendab seda, et inimesed peavad sinu projekti piisavalt huvitavaks, et sellest juhuslikult oma tuttavatele rääkida. Mõni neist tuttavatest võib olla sinu tulevane tööandja, äripartner või klient.

Minu märkimisväärsed projektid on Amazon ja muu ettevõtlus. Ma tegelen ka kudumise ja puslede kokku panemisega, aga see ei jää tuttavatele meelde. Kudumine ja Netflixi vaatamine ei ole märkimisväärne.

Räägi oma tegemistest

Märkimisväärsete projektidega tegelemisest ei piisa, kui keegi nendest projektidest ei kuule. Ära karda jagada oma sõprade ja tuttavatega, mille kallal sa parasjagu töötad.

Ma olen täheldanud, et eestlastele ei meeldi rääkida oma eesmärkidest ja saavutustest. Esiteks, inimesed väldivad rääkimist asjadest, mis veel ei ole “valmis”. Oma projekte peidetakse, kuni on saavutatud mingisugune edu. Minu arvates see ei ole väga hea strateegia, sest edu on palju lihtsam saavutada, kui sul on abiks õnnelikud juhused.

Teiseks, eestlastele kohe üldse ei meeldi rääkida, kui neil millegagi eriti hästi läheb. Kõige rohkem on seda tunda projektidega, mis on raha teenimisega seotud. Rahast rääkimine on Eestis tabu. Kallid inimesed, me ei ole enam Nõukogude Liidus! Meid ei saadeta Siberisse, kui me rahalist edu saavutame. Ära lase ennast teise inimese rohelisest kadedusest segada. Jaga oma edu, sest tublid inimesed saavad sellest hoopis inspiratsiooni.

Kui sa ei räägi oma projektist siis, kui see ei ole käima löödud, ega ka siis, kui see juba edukas on, siis millal sa oma tegemistest rääkida saad? Sulle jääb imetilluke aken õnnelike juhuste genereerimiseks.

Ehita oma interneti kinnisvara

Ära unusta jagada oma tegemisi ka internetis. Eestlased on väga privaatsed inimesed, aga see vähendab nende õnne genereerimise pindala. Kui sa ei ole nõus oma tegemistest internetis rääkima, siis sinu õnne genereerimise pindalal on füüsilise maailma limitatsioon. Sul on limiteeritud arv tunde, et uute inimestega vestelda ja üritustel osaleda.

Internet on piiritu. Mõni sinu sotsiaalmeedia postitus võib maailmale ringi peale teha sellel ajal, kui sa magad. Selle võimaluse kasutamata jätmine lihtsalt selleks, et olla privaatne näitab, et sinu riski ja tootluse arvutuses on midagi valesti läinud.

Kui sina soovid, et rohkemad põnevad võimalused sinuni jõuaksid, siis peaksid ehitama oma interneti kinnisvara. Vali endale väike nurgake internetis, kus sa avalikult oma tegemistest ja mõtetest räägid. See võib olla mõni sotsiaalmeedia platvorm nagu Instagram ja Facebook või täiesti oma veebileht.

Minu blogi on minu interneti kinnisvara. Ma ostsin endale krundi – domeeni – ja ma täidan seda oma mõtetega. Minu nime googeldades on Kaisa Tegemised blogi otsingu tipus. See tähendab, et kui minu nimi kellelegi silma jääb, siis nad saavad kohe teada, et ma tegelen ettevõtluse, passiivse tulu, Amazoni ja tarkvara-arendusega. Potentsiaalne klient, ülemus või äripartner ei pea vaeva nägema, et aru saada, mis sorti inimene ma olen.

Delfi Tark Investor podcasti kutse ei olnud “õnnelik juhus”

Ma ei teadnud, et Tark Investor podcast eksisteerib. Ma ei kirjutanud reklaamkirja Delfile. Täiesti tühjast kohast tuli äkki kutse tulla podcasti külaliseks.

Richard, kes mind intervjueeris, kruttis Facebookis. Talle jäi Finantsvabaduse Facebooki grupis silma minu postitus. Ma küsisin nõu ettevõtte kaudu investeerimise kohta ja hea nõu saamiseks jagasin, et ma teenin raha Amazoni müügiga (ei peitnud, millega tegelen).

Richard klikkis minu profiili peale ja/või googeldas minu nime ja leidis minu blogi lingi (interneti kinnisvara). Ta nägi, et ma jagan hea meelega täpseid detaile oma ärist ja et ma tegelen lisaks Amazoniga ka muude projektidega. Sellest võis ta järeldada, et mul tõenäoliselt ei ole podcastis rääkimise vastu mitte midagi, sest ma juba räägin vabalt oma tegemistest. Ta nägi ka seda, et ma kirjutasin läbipõlemisest ja Truli pankrotist. Sellest ta järeldas, et ma olen nõus ausalt rääkima nii edust kui läbikukkumisest.

Richard sai kiiresti aimu sellest, kas ma olen õiget sorti inimene, et sobida Tark Investor podcasti külaliseks. Ta ei pidanud palju vaeva nägema. Tõenäoliselt ta isegi ei kamminud Facebooki sellel hetkel selle mõttega, et on vaja järgmist külalist leida. Ta “juhuslikult” leidis potentsiaalse podcasti külalise.

Lindistamine Delfi stuudios.

Alternatiivne universum – privaatsust armastav Kaisa

Oletame, et ma tegelen täpselt samasuguste märkimisväärsete projektidega nagu Amazon ja muu ettevõtlus, aga ma ei kirjuta sellest blogi ja mulle ei meeldi Facebookis enda kohta liiga palju infot jagada.

Ma tahan ikkagi Finantsvabaduse grupist investeerimisalast nõu küsida, aga ma panen sinna lihtsalt küsimuse ilma ühegi lisadetailita. Sellisel juhul ei jää minu nimi Richardile üldse silma.

Hea küll, oletame, et ma ikkagi ütlen oma Finantsvabaduse postituses, et ma tegelen Amazoni äriga. Richard tunneb minu vastu huvi, nii et ta klikib minu profiilile. Reisipildid, sünnipäeva õnnesoovid, paar koerapilti… Aga mitte midagi Amazonist ega ettevõtlusest. Richard ei leia isegi üles, millises ettevõttes ma töötan. Tal kaob juba huvi, aga ta siiski googeldab igaks juhuks minu nime. Esimene vaste on minu Facebooki profiil, teine ja kolmas on veel mõned sotsiaalmeedia lehed, aga ühelgi profiilil ei ole Amazoni äri kohta infot. Järgmised google’i vasted on juba Marju Lepajõest.

Kas mind kutsutakse “juhuslikult” podcasti külaliseks selles universumis? Ei.

Kui sina oled privaatsust armastav inimene, siis mõtle korra selle peale, kui palju õnnelikke juhuseid sul privaatsuse tulemusel ära jäänud on. Kui palju uusi sõpru jäi saamata ja silmarõõme kohtumata! Kui palju üritusi, allahindlusi, tööpakkumisi, heategusid, vastusi küsimustele, olulisi infokilde, äriideesid, kutseid…

Õnne genereerimise pindala maksab dividende

Ma olen pannud tähele, et viimase paari kuu õnnelikud juhused on saanud alguse mitu aastat tagasi. Õnnelikud juhused ei realiseeru kohe, kui sa uute inimestega kohtud või enda tegemistest internetis kirjutama hakkad.

Õnne genereerimise pindala suurendamine on nagu investeering. Sa teed regulaarselt väikesi pingutusi. Need on sissemakseid. Mõne aasta pärast hakkad saama dividende ja siis kõik sinu ümber imestavad, et kuidas sinuga alati head asjad juhtuvad.

Tark Investor podcasti saab tasuta kuulata siin

Episoodi põhjal on kirjutatud ka Päevalehe artikkel siin. Fotode, sealhulgas selle postituse cover photo fotograaf: Marite Koppel / Delfi Meedia.

Teavitused meilile?

Saada oma email, kui soovid uute postituste kohta teavitusi.

Meeldis? Jaga sõpradega

Kirjuta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kasumi numbrist

Rakendan oma ettevõttes kasum esimesena süsteemi ja loen siin kasumiks välja makstud brutopalka ja dividendide maksmiseks kogutud raha.

Kasum = brutopalk + dividendifond