vasta_kusimustele_et_laheks_paremini_poolaasta

Pool aastat on juba läbi. Kas sina oled ka oma eesmärkidega maas?

Üks minu lemmik YouTuber, Struthless, pani mõned nädalad tagasi üles video sellest, kuidas teha poole aasta kokkuvõtet ja oma eesmärgid üle vaadata. Kas sa panid tähele, et pool aastat on juba läbi? Minu 2023 esimene pool ei ole üldse nii läinud, nagu ma lootsin. Õnneks ootamatused ei ole enam ootamatud. Ma tean, et tuleb lihtsalt rekalibreerida ja edasi pürgida. Kutsun sind minuga koos tegema Struthlessi poole aasta kokkuvõtet. Võta endale märkmik kõrvale ja vastame koos küsimustele, mis aitavad meil ülejäänud aasta efektiivselt ära kasutada.

See on päris pikk blogipostitus, sest ma olen oma vastused täispikkuses välja kirjutanud. Ma ei eelda, et sa minu vastustesse täielikult süvened. Need on sulle lihtsalt inspiratsiooniks.

1. Tee oma pea tühjaks

Kirjuta üles kõik mõtted, mis sinu peas praegu ringi ujuvad. Pea tühjaks tegemine on vajalik selleks, et sa saaksid ülejäänud küsimuste vastamisele paremini keskenduda. Ma kirjutasin päris pikalt päevikusse, sest ma ei tahtnud kõiki oma suvalisi mõtteid siia talletada, aga siin on mõned neist.

 • Ma olen viimasel ajal hakanud aina rohkem muretsema. Ma olen krooniline muretseja. Muretsen raha, Amazoni, töö, suhete ja isegi koristamise pärast. Peaks midagi ette võtma, aga psühholoogide soovitatud harjutused ei ole minu peal eriti hästi toiminud. Järgmine raamat, mis ma loen, võiks olla midagi muretsemise või ülemõtlemise teemal.
 • Kohv on mõru. Reval Cafe on muidu hea koht, kus tööd teha, aga nende kohv on meeletult mõru! Ma olen praegu Reval Cafes. Caffeine’is on palju parem kohv.
 • See harjutus ajab mind stressi. Ma tahaks süüa midagi. See on hea, et ma olen vähemalt kaalulangetuseesmärgiga graafikus. Muidugi, ma olen graafikus, sest minu eesmärk oli – kaalu vähem. Seda ma olen tõepoolest saavutanud.

2. Mis olid sinu 2023 esimese poolaasta eesmärgid? Mis tegelikult juhtus?

Me kõik oleme veidi liiga optimistlikud oma eesmärkidega ja me ei oska hinnata, kui kaua eesmärkide täitmine tegelikult võtab. Ma usun, et ka sinul ei ole kõik plaanipäraselt läinud. Nendele kahele küsimusele vastamine võib veidi valus olla.

Minu eesmärgid

Ma eeldasin, et ma teenin oma kasumieesmärgist vähemalt 20-30% juba esimesel poolaastal. Ma teadsin, et uute projektide käima lükkamine võtab aega, aga ma arvasin, et ma saan ikkagi mingi osa eesmärgist juuni lõpuks täidetud.

Tahtsin uue Amazoni toote müüki panna, esimese Skillshare kursuse avaldada ja esimese vabakutselise programmeerimistöö lõpuni teha. Lootsin suve alguses hakata oma raamatu mustandit redigeerima.

Võtsin eesmärgiks kirjutada iga nädal ühe blogipostituse.

Mis tegelikult juhtus

Mul on eesmärgist täidetud natukene üle 7% ja see on ainult tänu sellele, et ma maksan endale palka. Ma ei ole sentigi dividendide maksmiseks kõrvale pannud (ma arvestan “kasum esimesena” kasumit, mitte raamatupidamiskasumit). Amazonil on raamatupidamiskasum täitsa olemas, aga rahavoog on siiamaani negatiivne.

Ma ei jõudnud peaaegu ühtegi uut projekti poole aastaga valmis. Ma suutsin ainult ühe uue toote müüki panna ja teha ühe programmeerimisprojekti (peaaegu) lõpuni.

Ma otsustasin juba paar kuud pärast 2023 algust poole kohaga tööle minna. Seda mul ei olnud eesmärke pannes üldse plaanis.

Kirjutasingi iga nädal ühe blogipostituse!

Ouch. Ma tean, et ma panen liiga optimistlikke eesmärke, aga tõele näkku vaadata on ikka valus. Mu automaatne reaktsioon on olla pettunud, aga ma sunnin ennast mõtlema kõigile nendele asjadele, mis ma tehtud sain. Ma ikkagi sain ühe uue toote müüki! Ma olen oma ettevõtte rahaasjadel väga hästi silma peal hoidnud, mu rahavood on esimest korda elus enam-vähem okeid, ma kirjutasingi iga nädal ühe blogipostituse ja ma olen lühikese aja jooksul programmeerimises palju paremaks saanud. Mul on nüüd olemas oskus, mille eest makstakse head raha.

3. Analüüs. Mis eesmärgid ei saanud täidetud? Miks?

Ürita välja selgitada, miks sinu täitmata eesmärgid jäid täitmata. Mis oli suurimaks takistuseks? Mis valesti läks? Võid kasutada “5 miksi tehnikat”, et tegelik põhjus leida.

 • Minu suurim 2023 eesmärk, millest kõik teised eesmärgid välja kasvasid, oli aasta lõpuks teenida 36000€ kasumit. Lootsin aasta esimeses pooles täita vähemalt 20-30% sellest eesmärgist, aga sain vaevu 7% täidetud. Miks?
 • Ma ei jõudnud piisavalt uusi passiivse tulu projekte valmis ja need, mis ma sain valmis, ei ole hakanud veel kasumit teenima. Miks?
 • Ma tegin küll iga päev intensiivselt tööd, aga kõik projektid võtsid kauem aega, kui ma alguses arvasin. Ma püüdsin mingit progressi tekitada sellega, et keskendun ühele projektile korraga. Keskendusin programmeerimisele ja uuele Amazoni tootele. Vahepeal viskas nendest üle ja siis selle asemel, et raamatut edasi kirjutada, hakkasin Etsysse print on demand tooteid üles laadima. Ehk ma püüdsin keskenduda ühele asjale, aga ikkagi uued säravad projektid viisid mu tähelepanu kõrvale. Miks?
 • Alustamine on palju lihtsam kui lõpetamine. Miks?
 • Projekti alguses ei ole võimalik veel läbi kukkuda. Kui projekt on lõpetatud, siis võib välja tulla, et minu loodud toode ei olegi hea. Seni, kuni projekt ei ole valmis, saan ma ette kujutada, et see on tulevikus kasumlik ja edukas.

Tundub, et ma pean aktiivselt tegelema oma suhtumisega projektide lõpetamisesse. Pean valima ühe kõige olulisema projekti ja panema suurelt ja punaselt päevaplaani kirja, et kõik teised peavad ootama.

4. Analüüs. Mis eesmärgid said täidetud? Miks?

Ma sain uue toote Amazonis müüki. Juhuu! Ma olen kindel, et eesmärk sai saavutatud, sest mul ei olnud taganemisteed. Ma maksin hästi ruttu hiinlastele 50% ära, nii et ma ei saanud ümber mõelda. Ma pidin kiiresti Amazoni brändi registreerimise probleemi ära lahendama, sest hiinlased tüütasid mind iga päev oma sõnumitega. Neil oli vaja triipkoodi karbi peale ja ma ei saanud seda genereerida enne, kui Amazon ei olnud minu uut brändi heaks kiitnud. Kohe, kui see probleem lahendatud sai, siis algas tootmine. Kohe, kui tootmine valmis sai, siis hiinlased panid esimese laadungi teele. Kohe, kui toode lattu jõudis, oli vaja tootefotod teha. Ma ei saanud fotograafi valimist enam edasi lükata, kui uus toode juba istus Amazoni laos ja laokulud tiksusid.

Skeletoni programmeerimisprojektiga oli sarnane lugu. Ma ei saanud selle kallal töötamist edasi lükata, sest mul hakkas kohe piinlik. Ma ei saanud uute põnevate projektidega enne tegeleda, kui ma olin 2h intensiivselt tööd teinud.

Blogi puhul ma arvan, et mind motiveeris kombinatsioon mitmest asjast. Esiteks, mul on veendumus, et kui midagi kaks aastat järjest iga nädal teha, siis on võimatu, et ei näe mingisugust edu. Mul ei olnud hirmu oma aega blogisse investeerida, sest edu oli minu arvates garanteeritud. Teiseks, ma sain regulaarselt väikesi motivatsiooni lisadoose. Aeg-ajalt keegi kommenteeris või kirjutas meilile, et neile meeldib minu blogi lugeda. Mõnikord tuttavad mainisid vestluses minu blogi ja mulle tuli üllatusena, et nad mu blogi loevad.

Teen üldistava järelduse, et projektide lõpetamiseks on vaja ennast panna sellisesse olukorda, kus mul ei ole taganemisteed, ja leida inimesed, kes mind aeg-ajalt kiidavad ja motiveerivad.

Tegin pool harjutusest kohvikus, aga siis tundsin, et mul on vaja voodisse ronida, et paremini elu üle järele mõelda.

5. Mida sa tahaksid järgmise poolaasta jooksul saavutada ja miks?

Nüüd on aeg visualiseerida ideaalset järgmist kuut kuud ja mida sa tahaksid selle aja jooksul saavutada. Pane iga eesmärgi juurde ka lühike põhjendus, miks see esmärk sinu jaoks oluline on.

 • Ma tahan maksta endale iga kuu palka edasi ja tõsta netopalk vähemalt 900 euroni, sest 630 eurot on liiga väike raha elamiseks. Ma tahan, et ma ei peaks valima kohvikuid selle järgi, kus kõige odavam latte on.
 • Ma tahan kirjutada iga nädal ühe blogipostituse, sest ma tahan näidata endale, et ma olen võimeline midagi regulaarselt tegema ilma alla andmata. Ma tahan purustada selle uskumuse, et ma olen sedasorti inimene, kes jätab projekti pooleli kohe, kui see natuke igavaks muutub.
 • Ma tahan, et Amazoni rahavood muutuksid positiivseks ja mul tekiks aasta lõpuks pangakontole mõnus puhver, millest maksta dividende ja tellida uusi tooteid.
 • Ma tahan oma suurest 2023 eesmärgist vähemalt 50% täita, et mul ei oleks täiesti piinlik jaanuaris-veebruaris 2023 aasta kokkuvõtet kirjutada. Ma ei taha oma ametlikku eesmärki muuta, sest ma arvan, et on kasulikum olla lugejatele elus näide sellest, et inimesed panevad liiga optimistlikke eesmärke. Jään ametlikult 36000€ juurde, aga aksepteerin, et ma tõenäoliselt ei saavuta seda.
 • Ma tahan, et minu uus Amazoni toode oleks aasta lõpuks kasumis.
 • Ma tahan, et minu originaalne toode müüks rohkem ühikuid kui minu peamine konkurent. Selleks ma panen üles ilusamad tootefotod, video ja HTML listingu. Konkurendist rohkem müümine näitaks mulle, et mul on kontroll selle üle, kui hästi minu toode müüb. See näitaks, et on mõtet listigu ja reklaamidega vaeva näha. Ma ei taha passida ja vaadata, kuidas müügid järk-järgult alla lähevad ja teised müüjad minust rohkem teenivad.
 • Ma tahan ühe kolmandiku oma raamatust täiesti valmis kirjutada ja päris inimestele lugeda anda. Olen seda liiga kaua edasi lükanud. See raamatu mõte roomab mul ajus ringi ja segab mind juba aastaid.
 • Ma tahan oma esimese Skillshare kursuse aasta lõpuks üles saada. Mind isegi ei huvita, kas see raha teenib. Mul on puhtalt enesehinnangu hoidmiseks vaja seda, et ma alustatud projekte jäärapäiselt lõpetaksin.

6. Pane eesmärgid tähtsuse järjekorda

Ma muide teen seda harjutust ise ka esimest korda, nii et eelmise küsimuse vastused ongi suvalises järjekorras. Mul läks täiesti meelest ära, et järgmine samm on need järjekorda panna. Saan natukene nuputada.

 1. Kirjutada iga nädal üks blogipostitus.
 2. Positiivne rahavoog Amazonis ja ilus puhver investeerimiseks ja dividendide maksmiseks.
 3. Iga kuu palka maksta. Tõsta neto 900-ni.
 4. Originaalne Amazoni toode müüb rohkem kui konkurent – ilusad tootefotod, video, HTML müügileht.
 5. Uus Amazoni toode kasumis.
 6. Esimene Skillshare kursus tuimalt üles laetud.
 7. Vähemalt 50% kasumieesmärgist täidetud ehk 18000€.
 8. Üks kolmandik raamatust valmis kirjutatud ja päris inimistele lugemiseks antud.

Mul oli väga keeruline eesmärke tähtsuse järjekorda panna, sest ma ei taha aksepteerida, et ma järjekorras viimaseid ei täida üldse. Kui mu raamatu kirjutamine jääb 2024 aastasse, siis ma küll… ma ei tea… ohkan sügavalt.

Mind üllatab see, et ma pean blogi kirjutamist kõige tähtsamaks. Siin ei ole jälle nii oluline, et tegemist on blogiga. Ma ei kirjuta iga nädal selleks, et Google’i otsing mind soosiks. Ma kirjutan sellepärast, et ma andsin endale aasta alguses lubaduse. Ma pean lubadusi iseendale väga oluliseks ja tahan olla sedasorti inimene, kes peab oma lubadustest kinni. Nüüd enam vahet pole, kas mu blogi on edukas või ei ole. Mind huvitab lugejate arv palju vähem kui see, et ma pidasin oma lubadusest kinni.

7. Mis sorti inimene sa peaksid olema, et oma eesmärgid täita?

Mida sa peaksid rohkem tegema, et saavutada oma eesmärgid? Mida sa peaksid vähem tegema? Mis iseloomuomadusi sa peaksid kehastama ja mismoodi mõtlema? Milliseid asju sa iga päev peaksid tegema?

Kõik minu eesmärgid eeldavad, et ma teen regulaarselt intesiivset tööd oma kõige olulisema eesmärgi nimel. Selleks, et ma oleksin endaga aasta lõpus rahul, peaksin pigem keskenduma ühele asjale korraga. Paar projekti, mis on lõpetatud, on palju etem kui palju projekte, mis kõik on pooleli.

 • Kõik eesmärgid täidab sedasorti inimene, kes käitub, nagu nimekirjas järgmised eesmärgid üldse ei eksisteeriks. Ta keskendub ainult kõige olulisemale eesmärgile, kuni see on täidetud.
 • Edukas inimene sätiks oma päeva- ja nädalaplaani nii, et tal oleks võimalik iga päev mitu tundi järjest keskenduda. Ta veaks ennast kohvikusse, kui ta teab, et ta ei saa kodus tööd tehtud.
 • Ta hoiaks oma ettevõtte rahadel silma peal ja ei laseks asju käest ära, kui mujal elus kiireks läheb. Ta teaks täpselt, kust iga number raamatupidamises tuleb. Tal oleks hea ülevaade kuludest ja ta hoiaks võimalusel kulusid kokku.
 • Ta paneks uued äri- ja projektiideed kirja, aga ignoreeriks neid, kuni eelnevad projektid on ära lõpetatud. Ta paneks uue projektide alustamise auhinnaks eelmise projekti lõpetamise puhul, mitte ei hüppaks ühelt ideelt teisele.
“Aatomharjumused” raamat õpetab, et sa saad oma tegudega hääletada selle poolt, et sa oled teatud tüüpi inimene. Iga kord, kui ma kirjutan, siis ma hääletan selle poolt, et ma olen kirjanik. Lõpuks hakkangi ennast kirjanikuks pidama.

8. Loo süsteem, mis aitab sul eesmärgid täita

Mõtle läbi vahe-eesmärgid, harjumused ja rutiinid, mis aitavad sul eesmärgid täita. Plaani tehes käitu, nagu sul oleksid ainult keskmisest halvemad päevad, mitte ideaalsed päevad, kus sul on lõputult energiat ja motivatsiooni.

Mul on õnneks juba olemas sellised rutiini ehituskivid:

 • Hommikurutiin, kus ma vaatan üle oma kõige olulisemad eesmärgid ja teen päevaplaani.
 • Lõunarutiin, mis aitab mul puhata ja koguda vaimset energiat pärastlõunaseks tööblokiks.
 • Mastermind ja accountability erinevate ettevõtlike inimestega, kes hoiavad mul silma peal ja sunnivad mind uuesti ja uuesti eesmärke seadma.

Eelnevas analüüsis tuli välja, et ma üritan igas suunas korraga joosta. Kuidas ma saaksin jälgida, et ma tegeleks oma kõige olulisema eesmärgiga esimesena? Mul tulid praegu sellised ideed:

Kuidas garanteerida, et ma keskendun ühele projektile korraga

 • Kolmele päevasele prioriteedile lisaks panen päevaplaani kirja, milline on kõige olulisem projekt, et seda iga päev silme all hoida.
 • Panen päeva lõpus Habitshare äppi kirja, kas ma tegin kõige olulisema projekti raames intensiivselt tööd see päev või ei teinud. Nädala lõpus vaatan üle, mitu päeva nädalas ma oma valitud projekti kallal vaeva nägin. Vajadusel sean nädalased eesmärgid, näiteks 4 päeva 7-st tegeleda oma kõige olulisema projektiga.

Kuna minu top prioriteet on blogi kirjutamine ja ma hetkel kirjutangi blogi, siis ma panin tänase peale Habitshare’i linnukese ära. Hea algus!

9. Kuidas sa eesmärgid täidad siis, kui tekivad takistused?

Kindel on see, et midagi läheb poole aasta jooksul valesti. Võib-olla sa jääd haigeks või kolid või tekib mõni muu lisastressor ellu. Mida sa saaksid teha, et sa ka siis täidaksid oma eesmärgid, kui elu pea peale pööratakse?

Võimalikud takistusedLahendused ja ennetusmeetodid
Ma pean rohkem programmeerimistööd tegema, et endale palka maksta, nii et mul on järsku kordades vähem aega muudeks projektideks.Oluline on mitte lasta uutel projektidel kogu kasumit ära süüa. Uued projektid ei tohi nõuda nii suurt investeeringut, et ma pean oma igapäeva kulude katmiseks rohkem programmerimist tegema.

Kui siiski juhtub, et ma pean rohkem tööd tegema, siis ma vaatan kõik oma ülejäänud projektid ja tegemised kriitlise pilguga üle. Tõenäoliselt on kohti, kus ma saaksin tööaega kokku hoida.
Mul viskab blogi kirjutamisest, Skillshare videote filmimisest ja monteerimisest või Amazonist täiesti üle.Tüüpiliselt ei ole asi konkreetses projektis, vaid mu aju lihtsalt süüdistab projekti selles, et elu on üksluine. Töökeskkonna ja päevase rutiini vahetamine on varasemalt motivatsiooni taaselustanud.
Pingutan üle ja põlen läbi. Lähen liiga stressi ja ei suuda enam tööle keskenduda.Läbipõlemist on võimalik ennetada. Järgin oma plaani edasi – Läbipõlemine 3: Minu 5 reeglit läbipõlemise vältimiseks.

Kui ma läbi põlen, siis ma teen paaripäevase puhkuse, analüüsin oma enesetunnet ja sean uued eesmärgid. Lasen endal natukene aega süümepiinavabalt vedeleda ja siis ehitan uuesti oma töötegemise võime üles.

10. Miks sa väärid edu ja eesmärkide täitumist?

Nüüd tõstame natukene enesehinnangut. Kirjuta, miks sa väärid paremat elu, edu ja eesmärkide täitumist. Millega oled sa uued saavutused ära teeninud?

 • Ma taastusin läbipõlemisest.
 • Ma olen siin blogis ausalt kirjutanud oma startupi pankrotist ja uutest ettevõtmistest. Ma ei ole lasknud ennast piinlikkusest või hirmust segada.
 • Ma ei ole kõiki oma eesmärke täitnud, aga ma olen pool aastat väga palju vaeva näinud. Ma ei ole üldse laiselnud.

11. Mine tegutse. Tee kohe midagi ära!

Sa oled väga tubli inimene, kui sa kõigile küsimustele ära vastasid. Loodetavasti äratas analüüsimine sinus motivatsiooni tegutseda. Ära lükka tööd homsesse, vaid tee kohe üks samm oma eesmärgi poole.

Minu suurim eesmärk on iga nädal blogi kirjutada, nii et ma juba tegin päris mitu sammu oma eesmärgi poole. Pean oma teksti üle vaatama, et kõige piinlikumad kirjavead likvideerida. Seejärel võin ennast seljale patsutada.

Teavitused meilile?

Saada oma email, kui soovid uute postituste kohta teavitusi.

Meeldis? Jaga sõpradega

Kirjuta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kasumi numbrist

Rakendan oma ettevõttes kasum esimesena süsteemi ja loen siin kasumiks välja makstud brutopalka ja dividendide maksmiseks kogutud raha.

Kasum = brutopalk + dividendifond