veebisulane_on_halb_idee

Mis saab pärast Skeletoni? Kas ja kuidas ma järgmised kliendid leian?

Viimased mitu nädalat olen pakkunud Skeletonile läbi oma ettevõtte programmeerimisteenust. Arendan neile Django-põhist laboritarkvara. See projekt on umbes 60% valmis. Mul on aega veel märtsi lõpuni programmeerida ja siis ilmselt mõned nädalad pärast ametlikku tähtaega lihvin tarkvara edasi. Ma tahan seda saada vähemalt sellisele tasemele, et mul ei oleks piinlik oma tööd üle anda.

Ma vaatan oma ettevõtte finantsilist seisundit ja näen, et mul oleks vaja veel paar programmeerimisklienti leida selleks, et ma saaksin omale iga kuu palka maksta. Amazonist üksi ei piisa. Sellega on aga paar probleemi.

Probleem 1: Mul on vaja rohkem teadmisi

Ma olen jälle ennast pannud sellisesse situatsiooni, et mul on napilt nii palju oskusi, et ma ei lähe lolliks ja valmib enam-vähem funktsionaalne tarkvara. Minu algne plaan oligi praeguste teadmistega juba järgmisi kliente otsida, aga ma kuulasin hiljuti Indie Hackers taskuhäälingut, kus räägiti programmeerimise õppimisest. Nüüd ma arvan, et ma ei soovi iseseisvalt uusi kliente otsida.

Courtland Allen, Indie Hackers’i eestvedaja, kirjeldas seda, kuidas algajad programmeerijad kulutavad tihti liiga palju aega õppimisele ja liiga vähe aega projektide tegemisele. Üks kõige efektiivsem viis programmeerimist õppida, on teha sinu jaoks huvitavaid miniprojekte. Samas, Courtland hoiatas, et skaala teises otsas ei ole ka hea olla. Need, kes on ainult projektide kaudu programmeerimist õppinud (nagu mina), valmistavad kohmetult kokku klopsitud tarkvara ja ei teagi, et on paremaid ja efektiivsemaid lahendusi.

Ma olen liiga skaala teises otsas ja ma olen järjest projekte teinud, nii et nüüd oleks aeg kas kursuseid teha või leida muu viis õppida “õigesti” programmeerima. Kui ma edasi ei õpi, siis ma kaotan efektiivsuses ja ei loo klientidele maksimaalselt väärtust. Seega lihtsalt järgmise kliendi otsimine ei ole praegusel hetkel mõistlik ajakasutus.

Probleem 2: Minu plaan ei ole Veebisulasest teha veebiarenduse firmat

Veebisulase idee ei ole veel täiesti läbi mõeldud, aga ma arvan, et ma ei taha hakata ettevõtetele lihtsalt veebirakendusi looma. Tähendab, mulle väga meeldib neid programmeerida, aga kui ma kunagi Veebisulase päriselt käivitan, siis ma sooviks müüa tarkvara, mitte pakkuda programmeerimisteenust. Skeletonile Django äppi tegemine oli lihtsalt viis, kuidas sundida ennast kiiresti Djangot õppima.

Seega ma arvan, et ma tahan tarkvara müüa, aga ma ei tea täpselt, mida Veebisulase tarkvara tegema hakkab. Mul ei ole tegelikult äriideed, vaid mul on ähmane arusaam, et Eesti väikeste ettevõtete töötajad teevad asju, mida arvuti teeks kiiremini ja odavamini. Mul on vaja rohkem aega veeta erinevate ettevõtetega, et üldse näha, milliseid ebaefektiivseid protsesse ma automatiseerida saaks ja oskaks. Minu praegune elukorraldus on selline, et ma istun kodus või kohvikus ja teiste ettevõtjatega ei suhtle.

Okei, see ei ole päris tõsi. Ma juhin mastermind gruppi, mis saab iga kolme nädala tagant kokku, ja hiljuti tegin Naisinvestorite Klubis postituse, kus ma otsisin mõttekaaslasi. Ma suhtlen küll teiste ettevõtjatega, aga seniajani pole mul sellest suhtlusest palju uusi äriideesid tulnud.

Lahendus

Otsustasin, et parim viis samaaegselt rohkem programmeerimiskogemust saada ja teiste ettevõtjate ja IT inimestega suhelda, on minna poole kohaga tööle ettevõttesse, mis tegeleb Django arendusega. Kui ma selle järelduseni jõudsin, siis ma läksin otse CV.ee lehele ja otsisin Tallinnas töökohti, mis mainiksid sõna “Django”.

Esimese otsimise hetkel oli üleval täpselt üks kuulutus. Red Funciton OÜ otsib Full Stack arendajat. Ma uurisin Red Functioni kohta natukene äriregistrist ja sain teada, et neil on 7-8 täiskohaga töötajat, nii et tegemist on pigem väikese ettevõttega. Nad otsivad küll täiskohaga arendajat, aga ma tean oma Truli kogemusest, et täiskohaga töötaja võtmine on väikese ettevõtte jaoks suur samm. Lootsin, et äkki nad oleksid nõus võtma minusugust Django arendajat poole kohaga tööle, sest see oleks ettevõttele väiksem finantsiline väljaminek.

Ma ei tahtnud hakata CV.ee-s kasutajat tegema ja lahtreid täitma, sest siis ma oleks kuskil teiste seenior arendajate vahel peidus. Otsustasin ennast kokku võtta ja hoopis CV.ee-s välja toodud telefoninumbrile helistada. See kõlab, nagu ma oleks mingi mega ekstrovertne inimene, kes julgeb lihtsalt võõrale täiskasvanud mehele helistada.

Ma lükkasin helistamist kolm päeva edasi.

Ma kõmpisin toas edasi-tagasi ja kogusin julgust.

Ja ma lõpuks helistasin ja suutsin õnneks adekvaatseid sõnu suust välja ajada. Hääl ainult natukene värises.

See oleks nüüd naljakas, kui nende Viljar mind Googeldab ja leiab selle blogi. Tsau! Väga tore oli sinuga täna vestelda! Tuleb välja, et Red Function OÜ otsib kindlasti täiskohaga töötajat, sest neil on lihtsalt liiga palju tööd. Aga nad võib-olla saavad veel poole koha jagu tööd juurde tekitada. Leppisime kokku, et Viljar mõtleb ja arutab oma äripartneriga asja ja helistab homme hommikul tagasi. Loodetavasti ta siis helistab. Viljar! Helista mulle tagasi, palun!

Teavitused meilile?

Saada oma email, kui soovid uute postituste kohta teavitusi.

Meeldis? Jaga sõpradega

Kirjuta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kasumi numbrist

Rakendan oma ettevõttes kasum esimesena süsteemi ja loen siin kasumiks välja makstud brutopalka ja dividendide maksmiseks kogutud raha.

Kasum = brutopalk + dividendifond