Kui te veel ei tea, siis 2021. aastal alustasin ma Londonis nullkulu vegan firma, mis toimetas inimestele taaskasutatavates kaussides valmistoitu ukse taha. Idee ja ajastus olid head, aga ma ei suutnud investori rahadega ettevõtet piisavalt kiiresti kasvatada, et kulusid katta, nii et me otsustasime 2022. aasta lõpus startupi kinni panna.
Mul oli täna oma tegevjuhi coach’iga viimane kohtumine, kus ta soovitas mul üles kirjutada kõik, mis ma vähegi Truli alustamisest ja juhtimisest viimase kahe aastaga õppisin. Hea idee! Kirjutan oma kogemusest kolmes osas:
- mis oskusi ma õppisin,
- mis vigu ma tegin,
- mis ma enda kohta õppisin.
Alustan kõige loogilisemast teemast – mis uued oskused mul selle tulemusel on, et ma oma äriidee ellu viisin ja üritasin seda kasumlikuks muuta.
Idee elluviimine
Minu ettevõte toimis. Enne mind seda ei eksisteerinud, aga alates 2022. aasta veebruarist tegi kokk toitu ja autojuht viis klientidele laiali. Mina võtsin idee ja lõin midagi, mis pärismaailmas eksisteeris. Mul on kogemus sellest, kuidas mitte ideefaasi igaveseks kinni jääda.
Igas faasis oli mitu takistust. Mingil hektel tundus, et liikuvaid osi on minu väikese aju jaoks lihtsalt liiga palju. Pidin mitu korda pliiatsi ja paberiga maha istuma ja kirjutama üles kõik selle konkreetse toitlustusettevõtte komponendid, mis ma välja suutsin mõelda. Mõned, millest kohe ei mõtle on näiteks toiduohutusnõuded, kalorid ja sildistamine, autokindlustus, kausside tagastus, pesemine ja ladustamine. Väga raske oli kõike niimoodi kirja panna, et mul oleks hea ülevaade, aga ma sain sellega lõpuks hakkama. Logistiliselt töötas Truli viimase hetkeni väga hästi.

Keerulise veebilehe ehitamine
Truli veebileht oli keerulisem, kui tavaline veebipood. Mul oli vaja tekitada süsteem, kus saab kiiresti iga nädal uusi toitusid näidata. Kuna mul olid taaskasutatavad kausid, siis nende jälgimiseks oli lisasüsteemi ja andmebaasi vaja. Hoidsin raha kokku ka sellega, et õppisin ise disainima logosid, bännereid, sotsiaalmeediapostitusi ja reklaampilte. Minu uued oskused, mis aitavad tulevikus veebilehti ehitada on
- WordPress veebilehe ehitamine,
- Päris elus PHP programmeerimiskeele rakendamine,
- Pythoni programmeerimiskeele kasutamine ülesannete automatiseerimiseks,
- Canva kasutamine erinevate disaindie loomiseks.
Töötajate invervjueerimine, palkamine, juhtimine
Töötajatega tegelemine tundus nagu üks suur hirmus ja keeruline tegevus, aga pärast kolmanda inimese palkamist ma enam ei põdenud. Ma ei ütleks, et ma olen proff intervjueerija. Ma saan täiesti aru, miks ettevõtted ostavad sisse uute töötajate otsimise. Õppisin, et õigete töötajate valimine on raske ja valel otsusel võivad olla suured ja pikaajalised negatiivsed tagajärjed.
Sellegipoolest on kogemus töötajatega tegelemises väga väärtuslik. Igal pool on vaja inimestega tegeleda ja neid motiveerida. Mul on nüüd parem arusaam sellest, mis inimesi motiveerib ja mis ohumärkide puhul on parem otsus kohe töötajast lahti saada.
Mul oli näiteks mitu korda see kogemus, et töötaja ei vastanud enam sama kiiresti sõnumitele ja meilidele kui varem. Seejärel hakkasid tulema vabandused sellel teemal, et miks asjad õigeks ajaks tehtud ei saa. Ma venitasin iga kord väga kaua enne, kui ma hakkasin intensiivsemalt torkima ja küsima. Torkimise peale tuli iga kord välja, et see inimene tegelikult ei tahtnud või ei saanud seda tööd enam teha. Paar endist töötajat näiteks võtsid ilma mulle ütlemata teise täiskohaga töö samaaegselt ja minu projekt oli prioriteet number kolm või neli. Paaril inimesel tekkisid rahaprobleemid ja kuna ma ei maksnud piisavalt, siis nad tegelesid kasumlikumate tegevustega rohkem.

Raamatutarkuse rakendamine ja otsuste kiiresti tegemine
Ma lugesin enne esimese ettevõtte alustamist läbi 100+ raamatut ettevõtluse, produktiivsuse ja juhtimise teemal. Ma arvan, et kui keegi küsiks mu käest, kuidas ettevõtjaks hakata, siis ma ütleks 1) hakka pihta, 2) loe raamatuid. Mul oli aju teadmistest nii pungil, et mul oli tunne, et kui ma kohe startupi ei tee, siis ma lähen katki. Õnneks mul tekkiski võimalus kellegi teise rahaga ettevõte alustada, nii et ma sain lõpuks ometi oma teadmisi rakendada.
Ma õppisin raamatutarkuse põhjal kiiresti otsuseid tegema, mis tuli startupis kasuks. Mida kiiremini ma otsuseid tegin, seda kiiremini me tooteid klientide kätte saime. Need otsused ei olnud alati õiged, aga iga otsuse üle ei saa kaua mõtiskleda. Sain harjutada seda, kuidas tasakaalustada kiirust ja erinevate variantide analüüsimist.
Emailide kirjutamine
See punkt võib tunduda natuke naljakas. Emailide kirjutamine ei ole loomulikult midagi ainult startupidele omast, aga mul ei ole mitte kunagi normaalset tööd olnud, nii et enne ettevõtte alustamist ma väga emailidega ei tegelenud. Seetõttu oli mul iga kord natuke hirmus “Saada” vajutada. See hirm läks kiiresti üle, kui pidi hakkama iga päev 5-10 emaili saatma. Nüüd ma ei pea enam lugema oma emaili viis korda üle ja kolm korda sisse-välja hingama enne, kui ma selle ära saadan. Grammarly tuleb ka muidugi abiks kui inglisekeelseid emaile saata.
Tagasilöökidega tegelemine
Tagasilöögid on osa ettevõtja elust. Koguaeg läheb midagi valesti. Kui oma ettevõte optimaalselt üles seada ja automatiseerida, siis sa kuuled üldse ainult halbu uudiseid. Keegi ei võta ju sinuga ühendust, et sulle öelda, et kõik asjad lähevad hästi. Ma harjusin ajapikku ära sellega, et ma pidin kouaeg ainult probleemidega tegelema. Klientide negatiivne tagasiside näiteks minu tuju enam ei mõjuta. Ükskõik mis sa teed, keegi on ikka pahane.
Arusaam sellest, kuidas ettevõtted üldse toimivad
Kardina taga toimub nii palju asju, millest klient üldse ei tea. Logistika võib isegi väikeettevõttes olla meeletult keeruline ja maailm on täis tuhaneid erinevaid tarkvarasid, mis peaksid sind ettevõtte juhtimises aitama, aga neid on vaja läbi proovida ja kasutamine selgeks õppida. Mul on nüüd olemas vähemalt paari tarkvara kasutamiskogemus. Tavainimene võib-olla ei teagi, mis asi on näiteks CRM platvorm.
Ma pidin tegelema kogu ettevõtte dokumentatsiooni ja raamatupidamisega. Mul oli raamatupidaja, aga tema lihtsalt vaatas, et õiged raportid õigesse kohta õigel ajal läheksid. Igapäevase raamatupidamisega tegelesin mina. Ma kirjutasin isegi juriidilisi dokumente investoritele.

Ma ilmselt ise ei tajugi, kui palju ma selle kahe aastaga õppisin. Ma olin koguaeg oma mugavustsoonist väljas, nii et kasvamine oli paratamatu. Kõige väärtuslikum oskus või teadmine on see, et kõik on tehtav. Iga asja saab kas õppida või kellelegi teisele delegeerida. Keegi ikka oskab sinu muret lahendada, nii et on vaja lahendus või lahendaja lihtsalt üles otsida.
Järgmises osas räägin sellest, mis vigu ma Truliga tegin. Äkki keegi õpib minu vigadest ja ei ela esimese ettevõtte alustamist nii valusalt üle kui mina.