ettevote_taidab_vajadusi_tekstiga

Kuidas valida tegevusvaldkonda ja ärimudelit, mis sobiksid kokku sinu elustiiliga

Jätame korraks kõrvale mõtted selle kohta, millisel äriideel on potentsiaali saada edukaks ettevõtteks. Pöörame hoopis tähelepanu sellele, milline äriidee sobib kõige paremini sinu väärtuste ja iseloomuga kokku. Erinevaid ettevõtteid on sama palju kui erinevaid inimesi, nii et kindlasti on mõni selline ärimudel, mis toetab sinu unistuste elustiili.

Nagu te teate, siis ma alustasin 2021. aastal Londonis startupi, mis läks 2022 aasta lõpuks pankrotti. Süüdi oli minu läbipõlemine ja sellest tingitud võimetus õigeid otsuseid teha. Aga ma olen pikalt mõelnud ka selle peale, et edukas ökotoidu startup Londonis poleks mind ka siis rõõmsaks teinud, kui see oleks olnud suurepäraselt edukas.

Asi on selles, et minu suurimad väärtused on vabadus ja iseseisvus. Kindla asukohaga seotud ettevõte, kus on palju töötajaid, kes pidevalt vajavad minu sisendit, ei klapi nende väärtustega.

Ma valisin sihiks suure eduka startupi loomise, sest ma ajasin taga staatust ja sellist unistust, mida meedias pidevalt kajastatakse ülima eduna. Kunagi kui ma Elon Muski elulugu lugesin, siis mul tegelikult kadus mitmeks aastaks huvi ettevõtluse vastu, sest tema elu tundus nii õudne. Aga tundub, et ma ei saanud seda õppetundi lõpuni kätte, et startupi juhi igapäevane elu on jube stressigeneraator.

Sinu ettevõte peab täitma sinu vajadused

Töö võtab suurema osa meie ärkveloleku ajast, nii et ideaalse elustiili saavutamiseks peaks töö täitma suurema osa meie vajadustest. Vastasel juhul pead oma vajadusi täitma töövälisel ajal ja see ei pruugi õnnestuda. Minu lemmik näide on suhtlemisvajadus, sest see on kõigil erinev.

Võtame näiteks suure suhtlusvajadusega käsitööpoe omaniku, kes enamasti istub oma poes üksi, kuni kliendid saabuvad. Vaesekene läheb õhtul koju ja räägib mehe seina külge kinni. Aga vähemalt meie väljamõeldud käsitööpoe omanikul on mees ja lapsed, kelle juurde koju minna. Diginomaad, kes elab “unistuste elu” Balis palmi all võiks iga kell kohalike turistidega pidu panna, aga need suhted on ajutised. Jutt on pealiskaudne, turistid lähevad koju tagasi ja teised diginomaadidki ei püsi ühes kohas aastate kaupa. Ta on perest eemal ja tõeliselt üksi.

Erinevad tegevusalad täidavad erinevaid vajadusi

Ma genereerisin hunniku ideid erinevatest ettevõtte tegevusaladest ja jaotasin nad järgnevasse vajaduste tabelisse. Kui sa juba tegeled ettevõtlusega või kaalud erininevaid passiivse tulu allikaid või äriideid, siis jaga ka need tabelisse ja vaata, kui hästi ideed sinu vajadustega klapivad. Mõtle ka sellele, millised vajadused on sinu jaoks olulisemad ja milliseid võib üldse ignoreerida. Kas sa väärtustad rohkem spontaanseid minipuhkuseid või ette planeeritud pikki puhkuseid? Kas klientide ja tiimiga suhtlemine on rõõm või kohustus? Kas arvuti taga istumine ja ühe asja kallal nokitsemine ajab sind nihelema või on õnnis puhkus – rahu ja vaikuse definitsioon?

Väärtus / vajadusHalb tegevusalaHea tegevusala
perekonnaga aja veetminetehnoloogia startup – pikad tööpäevadvabakutseline veebiarendaja – paindlik töögraafik
reisimineökotoodete pood – kui sind ei ole, siis pood on kinnisotsiaalmeedia influencer – reis võib olla osa strateegiast
tähelepanu ja tunnustus (ära ignoreeri tähelepanuvajadust)köögitarvete tootmine – tavainimest ei huvitatehnoloogia startup – põnev, staatus, tähelepanu
pikad puhkusedvirtuaalne assistent – enamasti oled ainus vastutav teatud tööülesannete eestlume rookimise teenus – hooajaline, võid kasvõi pool aastat ära olla
vaheldus töösisusvegan toidu blogija – kirjutad samadest teemadest mitu aastatsotsiaalmeedia turundusagentuur – igal kliendil on erinev toode või teenus
suhtleminefotograafia netikursuste müük – ei puutu kokku klientidega ega vaja töötajaidpulmade korraldamine – läbirääkimised kliendiga, suhtlemine külalistega
rutiinhooajaline mahla pressimise teenus kodudele – hooajaline ja kohati väga kiirekoerte juuksurisalong – rutiinsed tööülesanded ja standard töötunnid
võimalus majanduskriisi ajal ettevõte talveunne saatatööstuslike filtreerimissüsteemide tootmine – tootmispinna üüri ja palkasid ei saa pausile pannavirtuaalne assistent välismaa klientidele – võid lihtsalt ajutiselt kassapidajaks minna
rahu ja vaikusfood truck’i pidamine – oled terve tööaja klientide silme all ja köögimasinate müra keskelfotograafia netikursuste müük – ei puutu kokku klientidega ega vaja töötajaid
vajadus kõigile meeldida (ära ka seda ignoreeri)krüptoinvestor – vahet pole, kas sul läheb hästi või halvasti, keegi alati kritiseeriblastehoiu teenus – kes seda kritiseeriks?
spontaansuspulmafotograaf – tööpäevad kivisse raiutuddrop-shipping pood – tööülesanded ei ole ajakriitilised
vaheldus keskkonnas ja inimestesvabakutseline raamatupidaja – enamasti samad kliendid ja samad tööülesandedvabakutseline sünkroontõlkija – erinevad teemad, erinevad asukohad
spontaansed puhkused isiklikel põhjustel (nt. laps jääb haigeks)turismituuride giid – tuuri ei saa viimasel hetkel edasi lükatavabakutseline raamatupidaja – enamasti saab tööd paari päeva võrra edasi lükata
aktiivne elustiilvabakutseline arendaja – istuv ekraanitagune töönäost näkku ajajuhtimise koolitused – palju seismist, kõndimist, rääkimist ja kätega vehkimist
pere ja sõpradega sarnased töötunnidvirtuaalne assistent välismaa klientidele – kliendid on teises ajavööndisökotoodete pood – lahtiolekuajad klapivad standard töötundidega

Tahad mõne tegevusala paigutuse osas vaielda? Kindlasti on võimalik virtuaalse assistendi tööd ka nii teha, et sul on võimalik arvuti maha jätta ja pikale puhkusele minna. Aga miks mitte valida tegevusvaldkond, mis juba vaikimisi täidab sinu kõige olulisemad vajadused?

Minu unistus ei ole enam suurt ettevõtet juhtida, sest tuleb välja, et mul on vaja aeg-ajalt spontaanselt ära kaduda. Üks hetk saab lihtsalt jaks otsa ja kui ma spontaanselt ei puhka, siis järgneb haigus, masendus või läbipõlemine. Seega ma tegelen selliste projektidega, kus mul on võimalus spontaanselt töögraafikut muuta. Samas, ma nautisin Londonis seda, et minu tööülesanded olid iga päev erinevad. Mulle meeldib rutiin, aga töö sisu peab vahelduma.

Ettevõtte ärimudelit ja kasvutrajektoori saab tuunida

Sa saad ettevõtte protsesse üles seada selliselt, et juhtimine ja raha sisse toomine ei nõua sinult igapäevast tööd. Eriti oluliseks teemaks on protsessid siis, kui ettevõte hakkab kasvama.

  • Toote müük vs teenuse müük. Kui sa oled seni olnud portreefotograaf, aga sul saab kõrini oma aja rahaks vahetamisest, siis saad hoopis oma teadmised muuta tooteks – online fotograafiakursuseks või raamatuks.
  • Minimaalsed töötunnid ehk kui palju sa minimaalselt nädalas pead tööd tegema, et protsessid päris seisma ei jääks. Näiteks, kas sinu ettevõttel lähevad rahakraanid kinni, kui sa nädalaks ajaks haigeks jääd ja teed ainult paar tundi tööd?
  • Töötajate arv. Kui käive kasvab, siis ühel hetkel tekib tunne, et ainult sinust ei piisa. Variant on kedagi palgata, osa tööst automatiseerida, optimeerida või teenuse hinda tõsta, et saaks hakkama vähesemate klientidega, kes tellivad rohkema raha eest. Suure suhtlemisvajadusega inimestele tuleb kasuks, kui nad enda ümber tiimi tekitavad, aga mulle näiteks meeldib omaette nokitseda. Ostan teenuseid sisse Fiverrist, kus ma ei pea peaaegu üldse müüjaga interakteeruma.

Ettevõtte kasvatamisel ei tohi ära unustada seda, miks sa üldse ettevõtet alustasid. Kurb on vaadata neid disainereid, kes on nüüd õnnetud agentuuriomanikud, kes veedavad päevad koosolekutes ja ei ole saanud kuude kaupa ise Photoshopis mängida.

Kodust töötamine kõlab hästi, aga see ei sobi kõigile. Mina sain teada, et mul on vaja rohkem inimkontakti, nii et ma käin kliendi kontoris tööd tegemas.

Leia endale selline tegevusala ja ärimudeli kombinatsioon, mis toidab sinu vajadusi ja toetab sinu ideaalset elustiili. Ära jää staatuse ja raha õnge.

Ma olen väga rahul sellega, mis ma praegu teen, sest see sobib kokku minu unistuste elustiiliga. Naljakas on mõelda, et ma varem arvasin, et minu ettevõte peab olema rahaliselt hästi edukas ja alles siis ma saan hakata oma unistuste elu elama. Tuleb välja, et mul oli vaja lihtsalt tegevust ja ärimudelit muuta ja nüüd ma olen ainult 13% oma aasta rahaeesmärgist täitnud, aga see-eest ma olen terve 2023 aasta ideaalset elu elanud.

Teavitused meilile?

Saada oma email, kui soovid uute postituste kohta teavitusi.

Meeldis? Jaga sõpradega

Kirjuta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kasumi numbrist

Rakendan oma ettevõttes kasum esimesena süsteemi ja loen siin kasumiks välja makstud brutopalka ja dividendide maksmiseks kogutud raha.

Kasum = brutopalk + dividendifond