Täna aitan sul valida endale sobivat lisasissetulekuallikat. Internetis on tuhandeid erinevaid viise raha teenimiseks, aga konkreetset projekti valides tuleb arvesse võtta allika passiivsust ja vajalikku rahalist või ajalist investeeringut. Ei ole sellist internetiäri, mis kõigile sobiks, sest valik sõltub sinu vajadustest.
Võtan ette 8 potentsiaalset sissetulekuallikat ja analüüsin nende passiivsust ja seda, kui palju on vaja aega ja raha investeerida, et allikas tootma saada.
Tähelepanelikud lugejad avastavad, et siit nimekirjast on puudu mitmed projektid, mida gurud hirmsasti soovitavad. Ma ei räägi üldse kinnisvara ostmisest ja välja üürimisest ega aktsiatesse investeerimisest. Minul näiteks ei ole üle 10 tuhande euro vaba raha ja ükski pank mulle kodulaenu praegu ei annaks, aga see ei tähenda, et ma ei saaks passiivset sissetulekut kasvatada.
Ma soovin siin blogis keskenduda sellistele projektidele, mida peaaegu igaüks võiks alustada.
Näidisnimekiri lisasissetulekuallikatest
See on vaid lühike nimekiri potentsiaalsetest viisidest, kuidas vähem või rohkem passiivselt raha teenida. Kasutan neid näiteid, et paremini seletada, kuidas erinevate ärimudelite passiivsust ja algset investeeringut hinnata. Väikese internetiotsinguga leiad kindlasti veel tuhandeid erinevaid viise, kuidas raha teenida.
- Amazonis toodete müük. Tellid Hiinast suure koguse tooteid ja müüd neid Amazoni platvormil klientidele Euroopas või USAs. Amazon tegeleb toodete ladustamise ja väljasaatmisega.
- Bolti taksojuhina töötamine. Töötad õhtuti ja nädalavahetustel Bolti taksojuhina.
- Digitoodete müük, nt e-raamatud, kursused jms. Lood ise digitaalse toote, mida müüa oma netipoes, Amazonis või muudel digitoodete platvormidel.
- Füüsiliste toodete müük läbi oma netipoe. Tellid Hiinast suure koguse tooteid ja müüd neid läbi oma netipoe Eestisse või välismaale. Tegeled ise toodete ladustamise ja välja saatmisega.
- Print-on-demand toodete müük. Laed print-on-demand platvormidele üles digitaalsed disainid, mida saab t-särkide, tasside ja kottide peale printida. Kui klient tellib koti sinu disainiga, siis see prinditakse välja ja saadetakse kliendile.
- Reklaamitulu blogist, YouTube’st või suunamudijana platvormidel nagu Instagram ja TikTok. Lood omale jälgijaskonna mõnel sotsiaalmeediaplatvormil. Kui sinu jälgijaskond kasvab piisavalt suureks, siis saad raha kas läbi Google’i reklaamide või erasponsorite.
- Tööriistade rent, nt muruniidukid, pikad redelid jms. Sa oled omale soetanud mõne kallima tööriista, mida tavainimesel garaažis olemas ei ole, aga paar korda aastas on vaja kasutada. Rendid seda raha eest inimestele välja.
- Vabakutseline disainitöö – veebilehed, sotsiaalmeedia postitused, reklaamid jms. Sa oskad pakkuda ettevõtetele mõnda disainiteenust. Leiad omale üksikud kliendid, kes maksavad sulle kas tunnipalka või projektipõhist palka. Töötad õhtuti ja nädalavahetustel ja disainid oma klientidele näiteks sotsiaalmeediapostitusi ja haldad nende sotsiaalmeediakontosid.
Passiivsuse-aktiivsuse skaala
Ükski sissetulekuallikas ei ole 100% passiivne. Isegi indeksfondidesse investeerimisel tuleb turul silma peal hoida ja aeg-ajalt raamatupidamist teha. Sissetulekuallikad asetsevad passiivsuse-aktiivsuse skaalal ja erinevates olukordades on inimestel vaja erinevat passiivsust.
Kui sa oled ülikoolis käiv noor, kellel on raha vähe ja aega kõvasti, siis sa saad valida selliseid allikaid, mille ülalpidamine võtab aega. Kui sa oled täiskohaga palgatöötaja, kellel lapsed kodus, siis ei ole realistlik vaadata skaalal aktiivsemaid sissetulekuallikaid.
Analüüsime nende kaheksa sissetulekuallika passiivsust. Nüüd on allikad nimekirjas alustades kõige passiivsema projektiga ja lõpetades kõige aktiivsemaga.
1. Print-on-demand toodete müük. Äril tuleb lihtsalt silma peal hoida. Tavaliselt tegelevad print-on-demand poed isegi klienditeenindusega ise.
2. Digitoodete müük, nt e-raamatud, kursused jms. Kui digitaalsed tooted on netis üleval ja reklaamikanalid töötavad, siis ei pea tegema muud, kui silma peal hoidma. Mõnel platvormil pead ise tegelema klienditeenindusega. Enda veebipoe puhul on vaja ka rohkem reklaamida, sest inimesed ei ole juba sinu poes ja valmis ostma.
3. Amazonis toodete müük. Lisaks silma peal hoidmisel, tuleb aeg-ajalt inventari juurde tellida ja tegeleda muutustega Amazoni platvormil. Reklaamikampaaniaid ja hindu on vaja regulaarselt üle vaadata, raamatupidamist on rohkem ja see on ka keerulisem.
4. Füüsiliste toodete müük läbi oma netipoe. Esiteks kaasnevad selle sissetulekuallikaga kõik Amazoni poega seotud tegevused. Lisaks on vaja ka hallata oma netipoodi ja tegeleda toodete pakendamise ja välja saatmisega. Ladustamist, pakendamist ja välja saatmist on võimalik delegeerida mõnele Eesti ettevõttele nagu näiteks Pakipoint (ma muide arendan nende platvormi oma uuel töökohal). Ka muid töid saab automatiseerida, kui leida endale piisavalt odav virtuaalne assistent. Iga liigutuse automatiseerimine või delegeerimine tõmbab kasumit natukene alla, aga annab sulle vaba aega juurde.
5. Tööriistade rent, nt muruniidukid, pikad redelid jms. Selline teenus on paljude inimeste jaoks juba passiivse tulu definitsioonist väljas, sest sa pead oma tööriistadel silma peal hoidma ja kommunikeerima iga kliendiga. Rent on lühiajaline, nii et tõenäoliselt on sul iga päev mingi liigutus vaja teha selleks, et raha jätkuvalt sisse tuleks. Samas, see on ikkagi rohkem passiivne allikas kui viimased kolm siin nimekirjas.
6. Reklaamitulu blogist, YouTube’st või suunamudijana platvormidel nagu Instagram ja TikTok. Vanade populaarsete videote pealt võib reklaamitulu aastaid passiivselt laekuda, aga see eeldab, et sisulooja paneb iga nädal uut sisu üles. Suunamudija ei saa kogu projekti paariks kuuks varna visata ja eeldada, et raha ikka tiksub. Paljudel platvormidel saab sissetulek kohe kõva hoobi, kui regulaarne postitamine ära jäetakse. See, et influencerid saavad niisama eksisteerimise eest raha, on müüt.
7. Vabakutseline disainitöö – veebilehed, sotsiaalmeedia postitused, reklaamid jms. Vabakutseline töö ei ole passiivne tulu. Sul on küll võimalik küsida projektipõhist palka tunnipalga asemel, aga sa ikkagi vahetad oma aega rahaks.
8. Bolti taksojuhina töötamine. Kui sõidad, siis teenid. Kui ei sõida, siis ei teeni. Õnneks on sul vabadus teha tööd siis, kui sa tahad.

Esmase ajalise investeeringu skaala
Passiivsus ei ole ainuke asi, mida sissetulekuallika puhul hinnata. Tuleb otsustada, kui kaua sa oled nõus tööd tegema enne, kui allikast raha sinu konto peale laekuma hakkab. Mõne projektiga on võimalik enam-vähem esimesest hetkest raha teenida, aga mõni teine võtab aastaid tööd enne, kui sa ühtegi kopikat näed.
1. Vabakutseline disainitöö – veebilehed, sotsiaalmeedia postitused, reklaamid jms
Vabakutseline töö on pigem aktiivne kui passiivne, aga vähemalt sa hakkad kohe raha saama. Aega läheb ainult esimese kliendi leidmiseks. Suur suhtlusvõrgustik tuleb siin kasuks, aga ka täielikul võhikul on võimalik õigete strateegiatega omale nädala või kahega esimene klient leida. Ma eeldan, et sul on vajalikud teadmised teenuse osutamiseks juba selged.
2. Bolti taksojuhina töötamine
Kui sul on autojuhiload juba olemas, siis läheb aega ainult Boltis juhina registreerimise protsessiga. Kui sul on konto olemas ja süsteem toimib, siis saad kohe raha teenima hakata. Registreerimise protsess ei tohiks võtta palju kauem kui nädal, kui sul just mingeid takistusi näiteks kindlustusega ei teki.
3. Tööriistade rent, nt muruniidukid, pikad redelid jms
Kui sul on olemas mõni tööriist, millele on nõudlus, siis on jällegi vaja ainult esimesed kliendid leida. Edasi saab tegeleda süsteemi järjestikku automatiseerimisega ja äri kasvatamisega. Aga alustamiseks ei ole ju muud vaja kui tööriistu ja naabreid. Veebilehte tegema ega kelleltki luba küsima ei pea.
4. Print-on-demand toodete müük
Print-on-demand toodete üles panemine on üks kiiremaid protsesse ja selle kohta on väga palju YouTube videosid. Üles seadmine ei ole see, mis kõige rohkem aega võtab.
Disainide valimine ei tohiks ka liiga palju aega võtta, aga hästi müüva disaini leidmine võib võtta paar kuud kuni paar aastat. Samuti on vaja leida sobiv platvorm ja reklaamikanal. Sa pead olema valmis pikaks katsetamise perioodiks, kus ükski sinu idee ei tööta. Kui sa vajad kiiresti lisaraha, siis print-on-demand ei ole sinu jaoks.
5. Amazonis toodete müük
Õige Amazoni toote leidmine, Amazoni konto aktiveerimine, vabriku leidmine, importimine ja kogu protsess võtab kaua aega ja palju vaeva. Tuleb arvestada, et keskmine Amazoni müüja ei teeni esimese aastaga mitte midagi. Mul läks kaks aastat enne, kui ma esimest korda dividende välja võtsin. Terve selle aja tegin tasuta tööd.
Amazonimüüjate surnuaed on hiiglaslik. Nii paljud inimesed eeldavad, et nad saavad kuue kuuga raha teenima hakata ja kui see ootus ei realiseeru, siis nad annavad alla.
6. Digitoodete müük, nt e-raamatud, kursused jms
Mõttetu väikese raamatu müüki panemine võtab vähem kui 24 tundi, aga kui sa reaalselt tahad digitoodete müügiga raha teenida, siis me räägime pigem mitmeaastasest investeeringust. Digitoodete müümine ei ole kiiresti rikkaks saamise skeem.
Esiteks, keegi ei osta sinu digitoodet, kui see ei loo nende ellu mingisugust väärtust. Sinu loodud e-raamat, CV disain või netikursus peab lahendama kliendi probleemi. Juba see, et sa leiad sellise digitoote idee, mis on päriselt teistele väärtuslik, võtab tõenäoliselt aega ja katsetamist.
Teiseks, kui sul on idee olemas, siis tuleb digitoode luua. Isegi 25-leheküljelise raamatu kirjutamine võtab tegelikult palju aega. Kõige suurem takistus oled sina ise, kes sa hakkad maha istumist ja kirjutamist päevade kaupa edasi lükkama.
Kolmandaks, sul võib olla väärtuslik digitoode, aga keegi ei tea sinu tootest midagi. Digitoote valimisele ja loomisele järgneb pikk periood, kus sa katsetad erinevaid müügi- ja turunduskanaleid ja mitte miski ei tööta.
7. Füüsiliste toodete müük läbi oma netipoe
Võta kogu see töö ja vaev ja stress, mis sa pead üle elama, et digitoodet müüki saada ja lisa sinna füüsilise toote aspektid. Sinna hulka käivad toote disain, vabriku leidmine, tootmine, importimine ja ladustamine.
Jällegi, keegi ei tea su netipoest mitte midagi. Amazonis inimesed juba istuvad platvormil, rahakott paokil. Sa võid panna üles megahea Facebooki reklaami oma netipoest, aga potentsiaalsed kliendid ei ole ostulainel, kui nad sinu reklaami näevad. Inimeste veebipoodi meelitamine on juba väljakutse ja nendelt raha saamine on veel keerulisem.
Täiesti võimalik on kohe leida AliExpressist tore toode, osta 100 ühikut, panna veebipoodi üles ja teha üks TikToki video, mis läheb viraalseks. Kui sa sellist tulemust eeldad, siis osta parem lotopilet.
8. Reklaamitulu blogist, YouTube’st või suunamudijana platvormidel nagu Instagram ja TikTok
Need, kes ütlevad, et Instagrami influencerid ei näe vaeva, ei tea, millest nad räägivad. Regulaarselt köitva sisu loomine võtab rämedalt aega ja vaeva. Ma olen korduvalt erinevatelt kuulsatelt influenceritelt kuulnud, et nad saatsid oma pilte ja videosid vähemalt kaks aastat vaakumisse enne, kui jälgijaskond piisavalt kasvas, et raha teenima hakata.
Üleöö kuulsaks saanud inimesed on erandid. Tüüpiliselt on edukad suunamudijad aastaid lõbu pärast sisu loonud enne, kui see neile raha teenima on hakanud. Sulle peab sisu loomise protsess meeldima.

Rahalise investeeringu skaala
Lõpuks kaalume ka seda, kui palju raha on vaja investeerida, et projekt käima saada. Seda summat on väga raske ette ennustada, aga vähe on neid sissetulekuallikaid, kus sa ei pea üldse mitte midagi investeerima.
Hea rusikareegel on see, et ära investeeri raha, mida sa ei ole valmis täielikult kaotama. Kasumisse jäämine ei ole mitte ühegi projekti puhul garanteeritud.
Siin nimekirjas olen projektid lihtsalt kategooriatesse jaganud. Kategooriate siseselt on projektid suvalises järjekorras, sest väga raske on ette ennustada täpselt, kui palju projekti käivitamiseks raha läheb. Palju oleneb sellest, kui palju sa oled nõus raha maksma, et oma aega säästa ja projekti kiiremini käima saada.
0-100 eurot
Järnevate projektide alustamiseks ei ole vaja raha investeerida. Olenevalt sellest, kuidas sa alustad, pead ehk maksma veebimajutuse, domeeni, või tarkvara eest.
- Vabakutseline disainitöö – veebilehed, sotsiaalmeedia postitused, reklaamid jms
- Digitoodete müük, nt e-raamatud, kursused jms
- Print-on-demand toodete müük
- Reklaamitulu blogist, YouTube’st või suunamudijana platvormidel nagu Instagram ja TikTok
Kuni 1000 eurot
- Bolti taksojuhina töötamine
Eeldame, et sul on olemas auto ja juhiload. Võib juhtuda, et sul on vaja registreerimise protsessi läbimiseks autoparanduse eest maksta, sest sinu auto ei vasta Bolti standarditele. Võib-olla on vaja valida teistsugune kindlustuspakett.
- Tööriistade rent, nt muruniidukid, pikad redelid jms
Kui sul on juba renditav tööriist olemas, siis ei ole mingeid käivituskulusid. Samas, esimese renditava tööriista hankimiseks ei ole vaja tuhandeid eurosid kulutada. Võid kasutatult hankida endale mega suure redeli ja rentida seda suveperioodil välja majaomanikele, kes ei saa mureleid ja õunu puude ladvast kätte.
1000-8000 eurot
- Füüsiliste toodete müük läbi oma netipoe
- Amazonis toodete müük
Mõlema projekti puhul on vajalik esialgse inventari tellimine. Amazoni jaoks on vaja tellida vähemalt 200 ühikut. Paljude vabrikute ja toodete puhul on minimaalne kogus lausa 500-1000 ühikut, nii et isegi 3-dollarise toote puhul on esialgne investeering $1500 + transport + impordimaksud.
Oma poe puhul lisanduvad ka veebipoe haldustasud ja suuremad reklaamikulud, sest Amazonis pead reklaamima lihtsalt oma tooteid, aga oma netipoega tuleb inimesed ise poodi meelitada.
Tüüpiliselt ei teeni Amazoni müüja esimese laadungiga sentigi, sest kuskil läheb midagi valesti. Väga raske on kasumimarginaali ette ennustada, nii et tuleb arvestada võimalusega, et esimese laadungiga jääd nulli. Reklaam võib olla kallim kui sa arvestasid, importimisega tekib jama ja ongi kasum läinud.
Veel kriteeriume
Lisaks passiivsusele ja vajalikule investeeringule tuleks kaaluda:
- Kas see projekt pakub sulle piisavalt huvi? Kas sa viitsid selle kallal pikalt tööd teha ilma, et sa näeks tulemust?
- Kas sul on juba olemas vajalikud oskused? Kui ei ole, siis kui kiiresti ja kuidas sa neid omandad?
- Kas sa tunneksid uhkust, kui räägid perele ja sõpradele sellest passiivse tulu projektist? Ma tean inimesi, kes peidavad seda, et nad Amazonis tooteid müüvad, sest nad peavad seda prügi müümiseks. Kas sa tunned ka siis uhkust, kui sa pead sõpradele tunnistama, et sinu projekt ei teeni ikka veel raha?
Ma kordan jälle üle, et minu nimekiri on väga väike osa võimalikest sissetulekuallikatest. Internetis on miljoneid viise lisaraha teenida ja ma usun, et igaüks leiab endale sobiva allika. Kuskil on täpselt sinule sobiv ärimudel, millega oma tavasissetulekut natukene puhverdada ja finantsilist turvalisust suurendada. Oluline on seada võimalikud variandid nendele kolmele skaalale, et sa valiksid sellise projekti, mis sinu elustiiliga reaalselt kokku sobib.