Ma jätkuvalt elan hirmus läbipõlemise ees, sest ma ei taha kohe kindlasti korrata seda, mis juhtus aastal 2022. Panin endale selle aasta eesmärgiks teha vähemalt 60 “päris” puhkusepäeva. Mul ei ole vaja ju jääda tavatöötaja 30 päeva juurde, kui mul on enda graafiku üle täielik kontroll. Ettevõtjad võiksid ikkagi rohkem puhata kui palgatöötajad.
Planeerisin juulisse esimese kahenädalase puhkuse üle pika aja. Viimati puhkasin ma üle paari päeva umbes neli aastat tagasi, kui ma veel ülikoolis käisin. Pärast ülikooli ma ei olegi tegelikult päris puhkust teinud. Ootasin pikisilmi oma puhkust, aga kui see lõpuks kätte jõudis, siis mul tekkis dilemma. Mis asi on üldse “päris” puhkus? Mis ma tegema peaksin?
Kuidas üldse puhata!?
Esimene puhkusepäev langes laupäeva peale, nii et ma lihtsalt veetsin selle laupäeva nii, nagu ma alati laupäevad veedan. Natuke kruttisin telefonis, vedelesin, mängisin arvutimängu ja käisin kohvikuid mööda. Aga siis ma hakkasin mõtlema…
- See ei ole ju normaalne, kui ma lihtsalt teen, mida iganes ma tahan! Ma siis veedaks terve oma puhkuse YouTube’is videosid vahtides. See ei saa minu vaimsele tervisele hea olla!
- Kas ma peaksin ennast sundima midagi “mõistlikumat” tegema? Aga enese sundimine ei ole ka “õige puhkus”. Ma ei taha koguaeg produktiivne olla.
- Mis üldse on “õige puhkus”? Mida puhkus üldse tähendab? Mida ma sellega üldse saavutada soovin?
- Mingit tööd peab ikka tegema, sest Amazoni kliendid ikka kirjutavad ja neile tuleb 24 tunni jooksul vastata. Mis tööd ma siis võin teha ja mida ei või?
Peas valitses segadus. Sellistes olukordades ma haaran vihiku ja hakkan lihtsalt kirjutama. Püüdsin oma küsimustele vastuseid leida ja puhkusele mingisuguse eesmärgi seada.
Miks ma puhkan? Mida ma saavutada üritan?
Minu suurim eesmärk oli edaspidi läbipõlemist vältida. Analüüsisin ühtepidi ja teistpidi ja jõudsin järeldusele, et puhkuse eesmärk on pinget ja stressi langetada. Kui järjest ainult tööd teha ja rutiini järgida, siis mina tunnen, et mu keres hakkab järk-järgult pinge kuhjuma. Ma ei oska seda tunnet muud moodi nimetada kui pinge. Nädalavahetustel ja muudel rahulikumatel hetkedel pinge jälle alaneb, aga mitte samale tasemele. Nädalate ja kuude möödudes ma tunnen, et pinge baastase aina tõuseb ja mul hakkab vastik olla. Lõpuks sõidabki katus ära ja ma põlen läbi või jään haigeks.
Kere võtab ühel või teisel viisil selle puhkuse, mida ma talle andnud ei ole.
Järelikult tuleb pikem puhkus teha enne, kui ma pinge tõttu päris palavikku jään. Sellele aitab kaasa minu 60 puhkusepäeva eesmärk. Mul ei olnud puhkuse alguses tunnet, et ma vajan puhkust, aga kuna ma hakkasin oma eesmärgist maha jääma, siis tuli teha üks pikem puhkus.
Millised tegevused langetavad pinget?
Eesmärk selge – langetada pinget. Hakkasin analüüsima seda, kuidas erinevad tegevused minu pinge taset mõjutavad. Siin tekkis täielik eureka moment. Mõnede tööülesannete tegemata jätmine hoopis tõstab pinget!
Enne puhkuse algust arvasin, et kõige õigem on kõik töömõtted peast ära pühkida ja ainult puhata. Tahtsin endal kõik tööülesanded ja enese sundimist vajavad tegevused ära keelata. Pärast pikemat analüüsi mõistsin, et…
- Kui ma emaili üldse ei vaataks, siis ma hoopis muretseks rohkem selle üle, mis seal toimub. Ma kardaks esimest puhkusejärgset tööpäeva, sest ma teaks, et inboxis on mitusada emaili, mis kõik vajavad minu tähelepanu. Emailide kuhjumine tõstab pinget palju rohkem kui emailidega tegelemine ehk igapäevaselt emailidega tegelemine on lubatud.
- Diivanil tundide kaupa vegeteerimine ei mõju minu vaimsele tervisele hästi. Mul ei ole üldse hea olla, kui ma olen terve päeva seriaali vaadanud. Seega mul on luba rakendada distsipliini, et panna ennast trenni tegema, jalutama, kokkama, koristama. Mul on keelatud tundide kaupa meediat tarbida, sest sellised tegevused on liiga sõltuvust tekitavad ja ei aita läbipõlemist vältida.
- Raamatupidamine ja mõned admin tegevused hakkavad samamoodi kuhjuma nagu emailid, nii et regulaarsed admin tegevused on lubatud.

Puhkuse ajal on pea tühjem – seda tuleb rakendada!
Kas sul on juhtunud selline asi, et sa tegeled tundide kaupa intensiivselt mingisuguse probleemiga ja ei leia lahendust, kuni sa laua tagant püsti tõused ja poti peale istud? Mõnikord on vaja tööst natukene eemalduda, et head ideed jälle voolama hakkaksid. Puhkus on ideaalne hetk eesmärkide ja suuremate projektide analüüsimiseks, sest pea on muudest töömõtetest tühi.
Otsustasin puhkuse ajal tegeleda projektide analüüsimisega. Esiteks, see on minu jaoks lõbus tegevus, sest mulle väga meeldivad Exceli tabelid. Teiseks, eesmärkide osas selgusele jõudmine langetab väga kiiresti pinget. Ma näiteks analüüsisin oma Amazoni numbreid ja reklaamikampaaniaid ja kui see tehtud sai ja eesmärgid paika pandud, siis mul langes kivi südamelt. Jah, ma tegin tööd, aga tulemus oli vähem stressi!

Puhkuse kokkuvõte
Rakendasin oma plaani ja võin teile öelda, et see toimis suurepäraselt! Vältisin stressi tekitavaid töid ja tegin ära stressi maandavad tööd. Veetsin aega nii õues kui ka teleka ees. Keetsin moosi, tegin trenni, lõin uue treeningkava ja osalesin Narva-Jõesuu liivakujude võistlusel.
Viimane puhkusepäev pidi olema pühapäev, aga ma otsustasin juba reedel puhkamise ära lõpetada. Tundsin, et suurte eesmärkide veel kaks päeva edasi lükkamine tekitab mulle rohkem stressi kui nendega tegelemine. Sain laupäeval ja pühapäeval rahulikult taas siseneda oma igapäevastesse rutiinidesse. Tuleb välja, et paar rahulikku tööpäeva olid heaks ettevalmistuseks, sest esmaspäeval läks kohe jube kiireks.
Tegevusplaan sulle
- Tee puhkus enne, kui sul seda päriselt vaja on.
- Mõtle läbi, mis on sinu puhkuse eesmärk ja kuidas seda saavutada.