poole_kohaga_too_stress

Kuidas teha poole kohaga tööd nii, et see ei oleks täiskohaga töö poole raha eest

Kui ma Londonist Eestisse tagasi kolisin ja läbipõlemisest taastunud olin, siis ma otsustasin minna poole kohaga tööle, et saada regulaarset sissetulekut, mis kataks minu baaskulud. Ma olen poole kohaga programmeerija ja teise poolega tegelen Amazonimüügi, blogi ja raamatu kirjutamisega.

Küsisin teistelt nõu poole kohaga töötamise osas ja kuulsin päris mitmelt inimeselt, et vähendatud koormusega töö kipub muutuma ikkagi täiskoormusega tööks. Põhimõtteliselt teed sama palju tööd, aga saad vähem palka. Ma soovisin seda situatsiooni ja järjekordset läbipõlemist vältida, nii et ma mõtlesin välja ranged piirid, mida programmeerimistööle panna.

Olen neid piire ja reegleid nüüd peaaegu terve aasta rakendanud ja seni on minu kogemus poole kohaga tööga olnud positiivne. Minu kulud on kaetud ja mul on piisavalt aega ja energiat oma teiste projektidega tegeleda. Jagan teiega oma nippe, et teisedki saaksid osa rahast vahetada vabaduse vastu.

Minu tööreeglid

1. Minu tööpäevad on esmaspäev, teisipäev ja pool reedet

Ma võiksin arendajana ükskõik millal ja ükskõik kus tööd teha, aga ma teadlikult rääkisin ülemusega läbi ja leppisin kokku minu ametlikud tööpäevad. Ma töötan esmaspäeval, teisipäeval ja reedel kuni lõunasöögini.

  • Minu ülemus ja kolleegid teavad ja arvestavad sellega, et ma ei ole kolmapäeval ja neljapäeval kättesaadav. Ma ei muretse, et ma teen liiga vähe tööd, sest meil oli konkreetne kokkulepe.
  • Kolmapäevad ja neljapäevad on ametlikult minu enda projektide jaoks. Ma ei pea esmaspäeval oma projektide pärast muretsema, sest ma tean, et mul on hiljem nendega tegelemiseks piisavalt aega.

Selleks, et ma eriti rangelt oma reeglitest kinni peaks, teen ma programmeerimistööd alati kontoris. Ma võiksin seda teha ükskõik kus, aga ma käin füüsiliselt kontoris kohal, et eristada programmeerimistöö konteksti muude projektide kontekstist. Blogi kirjutan kohvikutes, sotsiaalmeediat teen kodus. Nii ei saa üks töö imbuda teise töö jaoks eraldatud ajaploki sisse.

2. Kui ma olen teisipäeval laisk, siis ma ei tohi tegemata tööd kolmapäeval järele teha

Ma kipun prioritiseerima programmeerimistööd ja mitte enda projekte, sest mul on tugev tunne, et teistele antud lubadustest tuleb kinni hoida. Samas, kas ei ole kõige olulisem hoopis iseendale antud lubadustest kinni hoida?

Panin endale reegli, et kui ma olen esmaspäeval või teisipäeval laisk ja ei tee efektiivset tööd, siis see ei tähenda, et ma võin programmeerimistööd oma “vabadel päevadel” järele teha. Kolmapäevad ja neljapäevad on minu blogi ja muude ettevõtmiste jaoks. Need on sama olulised. See aitab mul ka läbipõlemist vältida – Läbipõlemine 3: Minu 5 reeglit läbipõlemise vältimiseks.

3. Kui ma jään esmaspäeval haigeks, siis ma ei tee kolmapäeval tööd järele

Töö järele tegemise keeld kehtib ka siis, kui ma jään esmaspäeval või teisipäeval haigeks. Kui ma olen programmeerimistöö päeval haige, siis ma lihtsalt kaotan need töötunnid. Kas tavatöötaja teeb ülejäänud nädala ekstra tööd, kui ta on haige olnud? Üldiselt mitte.

Väikesed igapäevased pingutused

Hoian endal igapäevaelus silma peal, et ma ei laseks töökoormust kokkuleppest suuremaks. Kui ma ei jõua oma tööülesandeid õigeks ajaks tehtud, siis mulle anti liiga palju ülesandeid. Mõnikord tulebki ülemusele või kliendile meelde tuletada, et ei, mind tõesti ei ole kolmapäeval (kui just serveritega täielikku katastroofi ei juhtu).

Ma ei lase ka ennast esmaspäeval ja teisipäeval ribadeks tõmmata töö juures, sest mul peab jätkuma vaimset energiat oma projektideks. Keegi ei tee tegelikult regulaarselt 8h päevas tööd, nii et ka mina ei tee. Minu tööpäevad on ka kohati ebaefektiivsed ja lühemad kui 8h.

Pean endale meelde tuletama, et ma ei tee midagi “halvasti” või ei ole “halb tiimiliige”, kui ma vähem tööd teen. Ma ju ometi saangi vähem palka. Mõnikord see läheb meelest ära.

Analüüs kord kvartalis

Üks osa minu kvartali kokkuvõttest on vaadata üle ja analüüsida, kas ma olen oma reeglitest kinni pidanud. Mul on vaja seda regulaarset ülevaatust, sest muidu ma ei pane tähele, kui reeglite täitmine hakkab käest ära minema.

Viimati analüüsides avastasin, et ma ikkagi olen hakanud kolmapäeval mõnikord tööd järele tegema. Ma lihtsalt nii tahaks mõnda koodijuppi nädala lõpuks valmis saada, et ma ohverdan oma projekte, et saada rohkem programmeerimist tehtud. See pole pikas perspektiivis kasulik. Loodetavasti saan järgmise analüüsi ajal enda üle uhke olla, et ma hakkasin jälle järele tegemise keelust kinni pidama.

Sinu asi on ennast hoida

Keegi teine ei jälgi seda, et sa ei teeks kokkulepitust rohkem tööd. Tööandjal on ju jube mugav, kui sa vähema raha eest sama palju tööd teed kui täiskohaga töötaja. Kellelgi teisel ei ole piisavalt motivatsiooni sinu töötunde piirata. Seega, sa ise vastutad selle eest, et sa ei laseks endale pähe istuda ja liiga palju asju taldrikule laduda.

Teavitused meilile?

Saada oma email, kui soovid uute postituste kohta teavitusi.

Meeldis? Jaga sõpradega

2024 I kvartali kokkuvõte

Teate, mulle ei meeldi neid kokkuvõtteid kirjutada, sest ma tegelikult ei ole oma ettevõtte rahalise seisuga rahul. Ma peaks rahule jääma, aga ma lootsin rohkemat.

Loe edasi »

Kirjuta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kasumi numbrist

Rakendan oma ettevõttes kasum esimesena süsteemi ja loen siin kasumiks välja makstud brutopalka ja dividendide maksmiseks kogutud raha.

Kasum = brutopalk + dividendifond