tana_ja_homme_teeme_amazoni

Kuidas säilitada motivatsioon, kui passiivse tulu kasvatamine võtab aega?

Passiivset tulu ehitatakse tüüpiliselt täiskohaga töö kõvalt, õhtuti ja nädalavahetustel. Mina panin aastal 2018 oma Amazoni äri püsti täiskohaga intensiivse õppimise kõrvalt. Hetkel on mul rõõm käia poole kohaga tööl, nii et mul on terve ülejäänud nädal passiivse tulu projektide jaoks vaba, aga ma tean, et paljudel lugejatel on nädalas võimalik ainult mõni tund investeerida.

Kui arvestada ainult tööle kulunud aega, siis sinul ja inimesel, kes töötab ainult oma isiklike projektide kallal, kulub sama palju ajalist investeeringut, et uus projekt käima lükata. Kalendrit vaadates võib sinul kui õhtu- ja nädalavahetusettevõtjal minna mitu kuud või isegi mitu aastat kauem, et oma passiivse tulu allikaid ehitada.

Töö jagamisel pikema perioodi peale kaasneb risk, et motivatsioon kaob poole pealt ära. Palju lihtsam on midagi hype’i peal kahe nädalaga ära teha, kui motiveerida ennast pool aastat iga õhtu natukene nokitsema. Soovin jagada teiega nippe, mis aitavad motivatsiooni üleval hoida ka kuue kuu või aasta möödudes.

Keskendu protsessile ja harjumustele, mitte tulemustele ja lõppeesmärgile

Ma olen tarbinud palju eduraamatuid ja videosid ja ma tean, et üle poolte gurudest räägivad, kui oluline on omale ambitsioonikaid eesmärke seada. Teeni miljon eurot! Suurenda käivet kolmekordselt!

Ma sean omale ambitsioonikaid eesmärke, aga need on minu aasta eesmärgid. Ma ammu enam ei sea endale nädala eesmärke või isegi kuu eesmärke. Ma olen korduvalt proovinud ja olen veendunud, et lühiajalised tulemustega seotud eesmärgid ei toimi ja võivad isegi inimeste edu takistada.

Ma hakkasin mõned nädalad tagasi iga päev Facebookis postitama, sest ma tahan katsetada, kas inimestele meeldivad minu loodud lühivideod ja postitused. Võtamegi näiteks kaks Facebookiga seotud eesmärki, mis ma võiks omale järgnevateks nädalateks seada.

Tulemusele keskenduv eesmärk: Ma saan Facebookis 10 uut jälgijat nädalas.

Protsessile keskenduv eesmärk: Ma teen iga päev Facebookis ühe postituse.

Meil ei ole tegelikult kontrolli tulemuste üle

Gurud ja coach’id räägivad aina, et sinul on kontroll oma saatuse üle, võta võim enda kätesse ja ära süüdista maailma selles, kui sinu eesmärgid ei saa täidetud. Ühtepidi ma olen nendega nõus, sest ma tõesti usun, et igaüks on oma õnne sepp. Samas, üks asi on pikaajalised eesmärgid, mis annavad su elule suuna, ja teine on lühiajalised eesmärgid, millega inimesed ennast igapäevaselt motiveerivad ja progressil silma peal hoiavad.

Kas mul on reaalselt kontrolli selle üle, kui paljud inimesed mind Facebookis jälgima hakkavad? Ei ole. Mina saan ainult enda sisendeid kontrollida, milleks Facebooki näitel on postitused. Mul on regulaarselt huvitavaid postitusi tehes mõju selle üle, kui paljud inimesed mind jälgima hakkavad, aga ma ei saa kedagi jälgima sundida.

Oletame, et minu eesmärk on saada 10 uut jälgijat nädalas. Ma teen mõned postitused ja siis närin küüsi. Kas pühapäevaks tuleb 10 kokku? Kui ma ei saa oma eesmärki täidetud, siis minu motivatsioon langeb, sest mul on alateadlikult tunne, et mul ei olnud selle tulemuse üle kontrolli. Ma võin kas:

a) mõelda välja vabandusi, et seletada, miks ma 10 uut jälgijat ei saanud (halb tulemus ei olnud minu süü);

b) mossitada ja enda peale pahane olla, et ma 10 uut jälgijat ei saanud (halb tulemus oli minu süü);

Kumbki neist mõtteviisidest ei tundu mulle objektiivselt õige ega ülearu motiveeriv.

Palju parem on seada endale eesmärk postitada iga päev, sest selle üle on mul tõesti täielik kontroll. Kui ma ei saavuta oma eesmärki, siis ma ei saa väga vabandusi välja tuua. Isegi kui ma oleks 39 palavikus, siis ma võiks ju ühesõnalise postituse “haige” teha. Ka ühesõnaline postitus täidab eesmärgi! Kui ma eesmärki ei täida, siis see 99% ajast ongi minu süü ja ma oleks saanud midagi paremini teha.

Aga tulemus on ainus, mis loeb…

… on peamine vastuväide, mida ma kuulnud olen. Miks ma peaksin ennast premeerima selle eest, et ma tööd tegin? Kedagi ei huvita, kui palju ma pingutanud olen, kui mul ei ole tulemust.

Täiesti õige, aga…

Sisend viib tulemusteni

Nagu mainitud, siis sinul on kontroll ainult sisendi üle. Sisendiks võib olla kirjutamine, organiseerimine, lugemine, uurimine, kuulamine, rääkimine.

Amazoni tooteotsingu sisendiks on otsingumootori, näiteks JungleScout’iga, otsingute tegemine ja tulemuste analüüsimine. Sul on kontroll selle üle, mitu otsingut sa teed, aga mitte selle üle, kui palju potentsiaalseid tooteid sa leiad.

Sisendi osa võib veel nii lahti kirjutada.

sisendi hulk * sisendi kvaliteet * õnn = tulemus

Nagu näha, siis siin on kolm elementi, millest sinul on kontroll ainult kahe üle. Sa saad kas rohkem tööd teha või paremini tööd teha. Ma saan rohkem Facebooki postitusi teha või paremaid Facebooki postitusi teha, et suurendada tõenäosust, et ma saan jälgijaid juurde.

Tulemusele keskendumine on demotiveeriv, aga sisendile keskendumine annab jõudu juurde ja lõppude lõpuks viib tulemuseni.

Parimad eesmärgid on saavutatavad

Peale selle, et sul peaks otsene kontroll olema eesmärgi täitmise üle, siis võiksid maksimaalse motivatsiooni genereerimiseks olla eesmärgid saavutatavad. SMART eesmärkidel A tähendab Achievable ehk saavutatav või realistlik. Ma rõhutaks üle, et saavutatav tähendab seda, et sa saavutad regulaarselt oma eesmärgi.

Saavutatava eesmärgi seadmine ei käi nii:

“Ma arvan, et ma jaksan iga päev Facebookis postitada.”

“Ma eelmine nädal ei jaksanud, aga järgmine nädal jaksan iga päev postitada.”

“Noh, ma eelmine nädal ka ei postitanud iga päev, aga järgmine nädal kindlasti jaksan iga päev postitada.”

“Mul oli raske nädal ja ma ikkagi ei postitanud iga päev, aga järgmine nädal ma kindlasti postitan iga päev.”

“Miks ma ei ole mitte kunagi järjekindel?”

Saavutatava eesmärgi seadmine käib nii:

“Ma arvan, et ma jaksan iga päev Facebookis postitada.”

“Ma eelmine nädal ei jaksanud, aga järgmine nädal jaksan iga päev postitada.”

“Ma jälle ei jaksanud, nii et ma teen oma eesmärgi ümber. Ma püüan järgmine nädal kolm postitust teha.”

“Ma tegin eelmine nädal kolm postitust! Jee! Võib-olla proovin järgmine nädal teha neli postitust, aga kui see välja ei tule, siis ma jään kolme juurde.”

“Ma olen järjekindlalt postitanud neli korda nädalas. Mulle meeldib Facebooki postitusi teha.”

Väikeste eesmärkide saavutamine annab sulle regulaarse annuse head tuju ja motivatsiooni. Milleks seada suuri lühiajalisi eesmärke, kui need viivad pettumuse ja allaandmiseni?

Viimane pusletükk – jälgi progressi ja kogu statistikat

Sa kaotad võimaluse lisamotivatsiooni genereerida, kui sa registreerid eesmärgi täitmist ainuüksi mentaalse linnukesega. Kasuta võimalust ja pane pastakaga paberile või arvutisse tabelisse kirja, kui sa oma eesmärgi täitnud oled. Mida pikema perioodi jooksul sa eesmärkide täitmise ja järjekindluste kohta andmeid kogud, seda parem.

Kõige tihemini tsiteeritud uuring sellel teemal on vist Jack Hollis’i dieedipäeviku katse, kus katsejänesed pidid üles kirjutama, mida nad päeva jooksul sõid. “Need, kes pidasid iga päev toiduarvestust, kaotasid kaks korda rohkem kaalu kui need, kes ei pidanud arvestust. Tundub, et ainuüksi söögikordade üleskirjutamine julgustab inimesi tarbima vähem kaloreid,” ütles Hollis.

Eesmärke seades ära unusta panna paika protsess nende jälgimiseks. Kas on mõni konkreetne number või jah/ei kriteerium, mida sa saaksid kas iga päev või iga nädal jälgida ja kirja panna?

Võimalikud numbrid või kriteeriumid, mida jälgida:

  • Mitu tundi nädalas sa oma projekti kallal nokitsesid?
  • Kas sa vastasid klientide meilidele 24 tunni jooksul või ei vastanud?
  • Mitu korda nädalas sa trennis käisid?
  • Mitu lehekülge raamatut sa lugesid?
  • Kas sa tegid nädalas kolm intensiivset tööblokki või ei teinud?

Motivatsiooniks eelista kumulatiivseid eesmärke

Mina olen suur kumulatiivsete eesmärkide fänn, nagu oli näha ka eelmise nädala postitatud kvartali kokkuvõttes. Siin on sulle näide, kuidas eesmärkide visualiseerimine muudab selle motivatsioonifaktorit. Ma näitan kahte viisi, kuidas visualiseerida minu kaalu langetamise teekonda. Mõlema graafiku genereerimisel on kasutatud samu andmeid.

Vasakpoolne graafik näitab seda, kui palju ma võrreldes eelneva nädalaga kaalu kaotasin. Mõni nädal on roheline (kaotasin kaalu) ja mõni nädal on punane (võtsin juurde). Peale vaadates ei pruugi kohe arugi saada, et kokkuvõttes olen kaotanud viimase nädala lõpuks 2,2 kg. Parempoolne graafik näitab kumulatiivset kaalukaotust ja seal on kohe näha, et joon läheb alla.

Kui sa otsustad träkkida oma eesmärke, siis tee seda nii, et sul oleks hea graafikut vaadata. Visualiseeri andmeid nii, et sa näeksid, kui palju sa juba progressi teinud oled. Kui sa kirjutad raamatut, siis võid igapäevaselt kirja panna, mitu sõna sa päevas kirjutasid, aga genereerida graafiku, mis näitab kogu raamatu sõnade arvu kasvu. Me unustame mäkke ronides aeg-ajalt selja taha vaadata ja imetleda seda, kui kõrgele me juba jõudnud oleme.

Loodetavasti õppisid siit midagi, mida oma elus rakendada. Edu eesmärkide saavutamisel!

Kui sa ei ole seda veel teinud, siis pane Like minu Facebooki lehele, kus ma teen väljakutset postitada iga päev, 60 päeva järjest. Kui ma ei saa 60 päeva lõpuks 100+ jälgijat, siis ma kustutan oma lehe ära.

Teavitused meilile?

Saada oma email, kui soovid uute postituste kohta teavitusi.

Meeldis? Jaga sõpradega

2 thoughts on “Kuidas säilitada motivatsioon, kui passiivse tulu kasvatamine võtab aega?”

  1. Keep it up, good work! 🙂 Ma jälgin sinu blogi juba mõnda aega ja väga tore, et jagad oma tegemisi täpsemalt. See on nii kasulik kui ka motiveeriv lugemine. (Ja kui sa ka ei peaks saama nädalaga täis 100 jälgijat fb-s, ära selle pärast küll kiirusta oma sealse konto kustutamisega, väga kahju oleks).

Kirjuta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kasumi numbrist

Rakendan oma ettevõttes kasum esimesena süsteemi ja loen siin kasumiks välja makstud brutopalka ja dividendide maksmiseks kogutud raha.

Kasum = brutopalk + dividendifond