Läksin aprilli alguses poole kohaga tarkvaraarendajana tööle väiksemapoolsesse firmasse nimega Red Function. See oli samaaegselt spontaanne, aga hästi läbi mõeldud otsus. Minu eesmärk see aasta on suurendada oma sissetulekuallikaid, passiivset tulu ja saada aasta lõpuks 36000€ kasumit. Poole kohaga töö aitab mul kiiremini kõigi nende eesmärkideni jõuda ja võib-olla peaksid sinagi kaaluma oma töökoormuse vähendamist, kui finantsiline vabadus on sinu eesmärk.
Olenevalt inimesest, sain ma tööle mineku otsuse kohta kaks erinevat küsimust. Esiteks, suurem osa inimesi küsisid: “Miks poole kohaga? Kas sulle ei tahetud täiskohaga tööd anda?”. Teine kamp, mis koosneb peamiselt ettevõtjatest, küsisid hoopis: “Miks sa üldse palgatööle läksid? See on ju samm tagasi!”.
Mul oli väga raske seda blogipostitust struktureerida, sest iga punkt on tihedalt teiste punktidega seotud. Pidin lausa mõttekaardi tegema, et selgusele jõuda, kuidas kõik ideed üksteist mõjutavad.

Täpsustus! Teen tööd läbi oma ettevõtte
Ma ei ole Red Functionis palgatööl. Arutasin ülemusega, milline leping oleks mõlemale osapoolele kõige mõistlikum. Leidsime, et parim variant on esitada arveid läbi minu ettevõtte. Nii säilitan täieliku vabaduse otsustada oma töögraafiku üle. Aga peale selle, et ma teen tööd siis, kui mulle sobib, funktsioneerin ma nagu tavatöötaja. Ma käin kontoris kokkulepitud päevadel kohal, teen tihedalt koostööd kolleegidega ja kasutan firma tööriistu – arvutit, muid tehnikavidinaid ja tarkvarasid. Igapäevaelus on Red Functionis töötamine nagu palgatöö.
Peamine motivatsioon – vabadus ja turvatunne
Mind motiveerib pärast läbipõlemist finantsiline ja ajaline vabadus ning finantsiline turvatunne. Ma tahan üles seada sellise elu, kus mul on vabadus puhata siis, kui ma seda vajan. Ma tahan istuda piisava rahahunniku otsas, mis kataks minu kulud minimaalselt järgmiseks kuueks kuuks ja ehitada üles mitu sissetulekuallikat, millest suurem osa oleksid vähemal või rohkemal määral passiivsed.
Kuidas tekitada vabadust ja turvatunnet
- Organiseerida oma elu nii, et ma võin teha, mis ma tahan, millal tahan.
- Garanteerida regulaarne sissetulek, mis katab baaskulud nagu üür, toit ja haigekassa.
- Kasvatada passiivset sissetulekut.
- Suurendada sissetulekuallikate hulka.
- Garanteerida sissetulek ka tulevikus, juhul kui minu ettevõtlus halvasti lõppeb ja passiivne tulu otsa kuivab.
Ma ei taha uuesti läbi põleda
Läbipõlemise kogemus mõjutab iga minu suuremat otsust. Ma ei taha ennast panna sellisesse olukorda, kus ma võin uuesti läbi põleda. Ma võin pingutada ja pürgida finantsilise vabaduse poole, aga mitte oma vaimse tervise või suhete arvelt. Mis iganes elukorraldus mul on, see peab mulle meeldima ja see peab lubama mul spontaanselt minna reisile ja veeta aega pere ja sõpradega. Ma tahan elu nautida ja ei ole nõus selliste eesmärkidega, mis nõuavad minult restoraniskäikude ja seljakotimatkade koomale tõmbamist.
Poole kohaga töö võtab ainult pool energiast
Inimeste peamine limiteeritud resurss on energia mitte aeg. Paljud meist raiskavad tundide kaupa päevas aega sotsiaalmeedia või muu ebaefektiivse puhkamise peale, aga seda põhjustab energia vähesus mitte aja puudumine. Poole kohaga töö suurim boonus on see, et see on “poole energiakuluga töö”.
Minul on ühe päeva jaoks paagis kuskil nelja tunni jagu efektiivset tööd. Kui ma teen päevas rohkem kui neli tundi tööd, siis järgmine päev minu sisalikuaju sunnib mind puhkama. Täiskohaga töö ei ole minu finantsiliste eesmärkidega kooskõlas, sest ma peaks investeerima kogu oma töötegemise võime kellegi teise firmasse. 100% minu efektiivsest töötegemise ajast oleks kellegi teise oma.
- Ajaline- ja asukohavabadus. Mul on pool nädalat kohustustest vaba. Kui ma soovin, siis ma võin minna spontaanselt reisile.
- Väiksem läbipõlemise oht. Ma ei pea oma töövabal ajal tingimata passiivset tulu kasvatama või reisima. Keegi ei keela mul nädalas kaks ja pool päeva Netflixi vaadata, kui minu aju seda nõuab.
- Suurem passiivne tulu. Tänu lisaajale on mul võimalik tegeleda mitme passiivse tulu projektiga. Ma saan need kiiremini käima löödud, sest mul on rohkem aega ja energiat nendesse investeerida.
- Finantsiline turvatunne. Kuna ma ei põleta ennast läbi, siis ma olen tööl kokkuvõttes tublim ja efektiivsem. Tublidel, efektiivsetel ja rõõmsatel töötajatel on väiksem tõenäosus töö kaotada.

Poole kohaga töö garanteerib regulaarse sissetuleku
- Finantsiline turvatunne. Ma saan ette võtta igasuguseid projekte passiivse tulu suurendamiseks, sest ma ei pea muretsema oma sissetuleku pärast. Tänu poole kohaga tööle, on mul olemas piisav sissetulek, et katta minu baasvajadused. Iga kopikas, mis muudest projektidest laekub, on boonuseks.
Nädalas on palju vaheldust
Võib-olla sulle sobib, kui sa intensiivselt ainult ühe projektiga tegeled, aga minu ajule selline elustiil ei meeldi. Ma olen õnnelikum, kui ma saan nädalas mitme asja kallal nokitseda, sest mu aju vajab vaheldust.
- Väiksem läbipõlemise oht. Mul ei viska minu palgatööst ja muudest projektidest üle. Ma teen terve nädala tööd, aga programmeerimispäevadel ma puhkan passiivse tulu projektidest ja passiivse tulu päevadel puhkan programmeerimisest. Mul on koguaeg värkse ja rõõmus tunne.
Palgatöö annab võimaluse suhelda
“Mina ja koer” ettevõtte juhtimine on üksildane. Mulle väga meeldib see, et ma saan paar korda nädalas kontoris käia ja teistega koostööd teha.
- Väiksem läbipõlemise oht. Inimkontakt on väga oluline. Üksildus on stressifaktor, mis võib viia läbipõlemiseni.
- Finantsiline vabadus ja turvatunne. Mida rohkemate inimestega ma suhtlen, seda suurem on minu õnne genereerimise pindala. Kui midagi peaks ettevõttes või tööl halvasti minema, siis mul on suurem tõneäosus läbi oma suurema suhtlusvõrgustiku uus töö leida.
Programmeerimise eripärad
Üks suurim põhjus, mis motiveeris mind just Pythoni arenduse tööd otsima, oli see, et programmeerimise edasi õppimine viib mind igale eesmärgile lähemale. Vähe on neid alasid, mis kõiki kastikesi täidaksid.
- Finantsiline turvatunne. Programmeerijad saavad kõrget palka ja nende oskustel on suur nõudlus. Mul ei ole mitte mingit ohtu pikemaks ajaks töötuks jääda, kui ma oskan hästi programmeerida. Tarkvaraarendusel on lausa nii suur nõudlus, et inimestele enam-vähem makstakse selle eest, et nad programmeerimist õpiksid.
- Väiksem läbipõlemise oht. Ma võin tundide kaupa järjest progeda, sest see on minu jaoks lõbus tegevus. Ma ei ole veel leidnud midagi, mis mulle nii meeldiks kui koodi kirjutamine.
- Aja- ja asukohavabadus. Programmeerimiseks ei pea kontoris istuma. See töö oli juba enne koroonat paljudes firmades asukohavaba. Isegi kui ma peaks täielikult oma ettevõtte kinni panema ja palgatööle minema, siis ma säilitan oma asukohavabaduse.

Mõttepunktid sulle
Kas väiksema koormusega töötamine aitaks sul kiiremini finantsilise vabaduseni jõuda? Kas sa oled läbipõlemise äärel ja tahaksid oma ellu natukene rohkem lõbu ja vabadust?
Palgatöö ei ole ternaarne – sinu variandid ei ole ainult täiskohaga, poole kohaga või töötu. Töökoormuse valik on spektrum, nii et kui sa soovid mõnda uut passiivse tulu projekti alustada, siis sul on võimalus tööandjalt küsida ametlik luba teha 0,9 koormusega tööd. Sa võid näiteks kokkuleppeliselt iga kolmapäeva hommik tulla tund aega hiljem tööle ja veeta see tund kohvikus Amazoni äri kasvatades. Juba see on sinu vaimsele seisundile parem kui tööpäeva õhtutel punnitamine.
Ma soovin selle blogipostitusega panna sind vähemalt mõtlema selle üle, kas väiksema koormusega töötamine oleks sinu jaoks parem kui täiskohaga töö. Vastus võib vabalt olla ei. Kui sa oled oma töökohaga rahul ja sinu finantsilise vabaduse plaan on koguda raha ja investeerida indeksfondidesse, siis täiskohaga töö ongi kõige parem viis seda eesmärki saavutada. Aga kui sa tunned sisimas, et midagi on sinu praeguse elukorraldusega valesti ja sa ei liigu oma finantsiliste eesmärkide poole piisavalt kiiresti, siis võta veidi aega ja mõtle alternatiivid läbi.