raamatu_kirjutamine_ii

Kuidas ma raamatu kirjutasin II – tagasisideprogramm kui motivatsiooniallikas

Eelmises osas, Kuidas ma raamatu kirjutasin I, kirjeldasin seda, kuidas ma jõudsin raamatu ideest esimese mustandini. Mainisin ka seda, et mul jäi kirjutamine pooleli, sest elu tuli vahele. Tegelesin täiskohaga oma Londoni toidustartupiga ja vaevu jäi muudeks projektideks aega. 2022 aasta lõpus läks startup pankrotti ja ma kolisin Eestisse tagasi.

Töötuna tekkis aega mõelda eesmärkidele ja soiku jäänud projektidele

Kuna ma olin läbipõlenud, siis ma puhkasin kuni aastavahetuseni ja lasin ajul tagataustal mõelda kõikide projektide peale, mis olid soiku jäänud. Otsustasin seada 2023 aasta eesmärgiks teenida 36000€ kasumit. Mõtlesin läbi, et üheks 2023 projektiks võiks saada raamatu avaldamine. Ma tegelesin kogu 2023 aasta peale kokku raamatuga ainult paar tundi.

Puhtandi kirjutamisel ilmusid takistused

  • Viimistlemine on emotsionaalselt raske. Seni kuni tegemist on mustandiga, võib sinna ükskõik mida kirjutada. Puhtandiga tekkis suur surve toota “head sisu”. Mida rohkem emotsionaalset pinget on tööülesandega, seda suurem tõenäosus on seda edasi lükata ja vältida.
  • Raamatu kirjutamine ja blogi kirjutamine olid liiga sarnased tegevused. Ma kirjutasin terve 2023 aasta iga nädal ühe blogipostituse. Panin tihti päevaplaani kirjutada blogi ja siis kirjutada raamatut. Aga kui blogipostitus sai valmis, siis ma üldse ei tahtnud veel mitu tundi raamatut kirjutada. Tahtsin vaheldust! Tahtsin teha ükskõik mida peale kirjutamise.
Vaatasin aeg-ajalt õnnetult oma mustandit, mis kapis istus.

Strateegia muutus 2024 jaanuaris

Kui ma seadsin 2024 aasta eesmärke, siis ma mõtlesin, et kui ma jälle elan terve aasta, ilma et ma raamatu välja annaksin, siis mul hakkab jube piinlik. Ma enam ei aktsepteeri seda, et mu mustand kogub juba mitu aastat kapis tolmu. Raamatuga jätkamisele andis kõvasti hoogu ka selline mõte:

Kui ma suutsin terve aasta iga nädal ühe blogipostituse kirjutada, siis ma suudan iga nädal blogipostituse pikkuse raamatu peatüki valmis kirjutada.

Blogi kirjutamise ja raamatu kirjutamise sarnasus muutus järsku kasulikuks. Mulle jõudis kohale, et ma olen võimeline raamatut kirjutama peatükkide haaval, sest ma olen kogemata seda tööprotsessi terve aasta harjutanud. Mul on väga hea mustandist puhtandini jõudmise süsteem tekkinud.

Kuna ma kirjutasin eestikeelset teksti terve aasta, siis minu kirjutamisoskus on ka paranenud. Olen natuke enesekindlam kirjanik, nii et emotsionaalset pinget tekib vähem.

Selleks, et raamatut kirjutada, vähendasin blogipostituste sagedust. 2024. aastal postitan kord kahe nädala tagant, et ma saaksin iga teise nädala pühendada raamatule. Selline strateegia on seni väga hästi toiminud.

Tagasisideprogramm – neli lindu ühe hoobiga

Inspireeritult sellest, kuidas Andy Weir oma fantaasiaraamatu peatükkide kaupa internetti üles laadis, otsustasin ka käivitada tagasisideprogrammi. Tagasisideprogramm on kasulik neljal põhjusel:

  1. Kuna ma tean, et lugejad ootavad järgmisi peatükke, siis ma ei saa peatükkide viimistlemist pikalt edasi lükata. Sotsiaalne surve sunnib mind kirjutama.
  2. Tagasiside aitab mul kirjutada parema raamatu. Kaks pead on parem kui üks. Oleks loogiline eeldada, et viiskümmend pead on veel parem. Mida rohkem ma kirjutamise käigus tagasisidet saan, seda parem ja kasulikum on lõpptulemus.
  3. Positiivne tagasiside motiveerib. Positiivset tagasisidet lugedes olen aina rohkem ja rohkem veendunud, et minu raamatut on maailmale vaja.
  4. Tagasisideprogramm on parim turundus. Ma olen raamatu turundamisega alustanud juba enne, kui esimene peatükk valmis on. Mul on peaaegu 100 raamatuhuvilist meililistis, kes raamatu ilmudes on potentsiaalsed ostjad ja tasuta turundajad. Minu lootus on, et kui ma kirjutan piisavalt hea raamatu, siis tagasisideprogrammis osalejad räägivad sellest oma perele ja sõpradele.
Panen siin pildil esimest peatükki esimesele abiautorile teele.

Kuidas tagasisideprogramm töötab

Ma kirjutan ükshaaval peatükid valmis ja lisan illustratsioonid. Välja prinditud raamatud lähevad abiautorite poole postiga teele. Abiautorid annavad netis tagasisidet ja kui ma tagasiside kätte saan, siis saadan neile järgmise peatüki. Hetkel on valmis kirjutatud kolm peatükki ehk süsteem toimib väga hästi. Mul on 20 abiautorit, kelle seas on nii lapsi kui täiskasvanuid.

Registreeri ennast või oma last abiautoriks

Tagasisideprogramm toimib selliselt, et igaüks võib iga kell abiautoriks registreerida. Ma tahaks, et mul oleks 100 abiautorit, nii et võtan abilisi veel mitu kuud vastu. Mida rohkem ma tagasisidet saan, seda parem raamat lõpuks tuleb. Kõik need, kes kõigile peatükkidele tagasisidet annavad, lähevad raamatusse abiautorite nimekirja!

Kui sa ei ole ennast ega pereliikmeid veel registreerinud, siis tee seda nüüd. Tagasisideprogrammi kohta saab rohkem infot siit: Aita mul raamat kirjutada!.

Abiautoriks registreerumine on lõppenud!

Varsti avaneb raamatu eelmüük. Uus info pärast Jaanipäeva pidustusi 🥳

Meeldis? Jaga sõpradega

1 thought on “Kuidas ma raamatu kirjutasin II – tagasisideprogramm kui motivatsiooniallikas”

  1. I truly enjoyed what you’ve achieved here. The design is stylish, your written content fashionable, yet you appear to have acquired some apprehension regarding what you intend to present going forward. Undoubtedly, I’ll return more frequently, similar to I have almost constantly, in the event you sustain this ascent.

Kirjuta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kasumi numbrist

Rakendan oma ettevõttes kasum esimesena süsteemi ja loen siin kasumiks välja makstud brutopalka ja dividendide maksmiseks kogutud raha.

Kasum = brutopalk + dividendifond