raha_kokku_hoidmise_nipid

Kuidas ma oma kulusid vähendasin, et miinimumpalgast ära elada

Nagu te teate, siis 2022 oli minu jaoks raske aasta. Minu Londoni startup läks pankrotti, aga mitte ühe korraga, vaid see pankrotistumine kestis peaaegu pool aastat. Minu mentaalne seisund langes koos ettevõtte rahadega, nii et ma tegin halbu finantsilisi otsuseid nii äris kui eraelus. Kui ma Eestisse tagasi kolisin, siis mul olid säästud läinud ja mul ei olnud sissetulekut. Kuna ma ei olnud oma Amazoniärile peaaegu aasta aega tähelepanu pööranud, siis sealt ei olnud dividende oodata.

Elasin mõnda aega viimastest säästudest ja siis hakkasin 2023 aasta alguses oma ettevõttest esimest korda palka maksma, et haigekassa kindlustus jätkuks. Nüüd ma töötan poole kohaga tarkvara arendajana ja saan sealt head raha, aga ma maksan endale ikkagi ainult miinimumi välja. Ettevõttele on vaja uuesti puhvrit kasvatada, Amazoni ladu tuleb täis osta ja uued projektid käivitada. Ma ei taha oma palka tõsta enne, kui mu rahaline seisund on päriselt stabiliseerunud. Seega ma olen elanud terve 2023 aasta miinimumpalga peal. See tähendab , et mu keskmine netopalk on 630 eurot. Päris vähe.

Ma olen üsna uhke enda üle, et ma nii kaua olen suutnud miinimumpalga peal hakkama saada. Olen sellest palgast isegi 500-eurose vihmavarjufondi kokku kogunud. Jagan teiega oma raha kokku hoidmise nippe, mis aitasid mul oma kulud 1800 euro pealt 630 euro peale saada. Aga enne seda, paar olulist asja…

Mul on juba teatud eelised, mis aitavad raha kokku hoida

Ma räägin siin uhkusega oma madalatest kuludest, aga ma olen ka väga privilegeeritud olukorras.

  • Ma maksan väga väikest üüri, sest elan elukaaslase kodus.
  • Mul ei ole lapsi ega kedagi teist, keda ülal pidada.
  • Mul ei ole kaelas laenusid peale ühe 6000-eurose õppelaenu.

Ja viimaks, mul on tugivõrgustik ja indeksfondid. Ma ei ole päriselt miinimumpalga peal, sest kui on reaalselt hädaolukord, siis ma saan sellest üsna lihtsasti välja. Mul ei ole rahaga seoses stressi enam, nii et minu olukord ei ole võrreldav nendega, kes elavadki päriselt näiteks keelebarjääri tõttu miinimumpalga peal. Selle postituse sõnum ei ole “Miinimumpalgaga saab väga hästi ära elatud!”. Ma pigem soovin lihtsalt jagada nippe, mis on aidanud mul osa oma sissetulekust vabaduse vastu vahetada. Ma võiks vabalt muuta oma poole kohaga programmeerimistöö täiskohaga tööks, aga ma ei soovi seda teha, sest ma väärtustan vaba aega palju rohkem kui raha.

Kõige olulisem nipp – nullpõhine eelarve

Isiklike kulutuste puhul tähendab nullpõhine eelarve seda, et iga viimne euro on kuskile kulu kategooriasse ära paigutatud. Raha ei jää niisama ripakile, vaid täidab kindlat ülesannet. Nii väldid olukorda, kus sul on amorfne summa konto peal, millest sa teed kulutusi ja alles kuu lõpus vaatad (kui üldse), et toidu peale läks 50 eurot rohkem kui tavaliselt.

Jah, ma räägin teile jälle YNABist. Minu eelarve elab YNABis, mis on vaieldamatult maailma parim eelarve äpp. Kuidas kõik inimesed seda juba ei kasuta??? Selle kõrval teised äpid nagu Mint on täiesti mõttetud. Kui YNABi õigesti kasutada, siis muutub raha mitte stressoriks vaid võimsaks tööriistaks.

Erinevus YNABi ja teiste eelarve äppide vahel

Teised äpid (nagu Mint)YNAB
“Ma kulutasin eelmine kuu 30 eurot rohkem väljas söömise peale, kui ma endale eesmärgiks seadsin. Ups. Eks ma järgmine kuu proovin olla tublim.”“Hmm, mu restorani eelarve läheb täna õhtul lõhki. Ma tõstan natukene toidu kategooriast ja riiete kategooriast ümber. Tahtsin see kuu uue sügismantli osta, aga eks see peab siis järgmisesse kuusse jääma, sest riiete kategoorias ei ole praegu piisavalt raha.”

Teised äpid on reaktiivsed, aga YNAB on proaktiivne. Teiste äppidega sa analüüsid oma eelnevaid halbu otsuseid ja loodad, et järgmine kuu läheb paremini. YNABi eelarve elab! See muutub vastavalt sellele, kuidas sinu väärtused muutuvad.

Kuidas ma YNABi abil kulusid kontrolli all hoian

Ükskõik milline eelarve ja kulude jälgimine on parem kui mitte midagi. Raha ei saa kokku hoida, kui sa ei tea, kui palju sul erinevate kulukategooriate peale läheb. Ma loodan, et te kõik juba jälgite oma kulutusi, aga kui ei jälgi, siis on aeg pihta hakata. Vahet pole, millise äpiga alustad.

  1. YNABil on selline kontseptsioon nagu true expenses ehk tõelised kulud, mis on need kulud, mis ei ole igakuised, aga on sellegipoolest ennustatavad. Jõulud tulevad iga aasta, aga kuidagiviisi on see paljudele eesti peredele jätkuvalt üllatus. Mul on iga kuu kulutamiseks 630 eurot, aga see ei tähenda, et ma võiks iga kuu täpselt 630 eurot kulutada. Osa rahast läheb tõeliste kulude kategooriatesse, et mul oleks õigel hetkel raha võtta. Praegu on september, aga mul on jõulude kategooriasse kogutud 47,17€. Seda pole palju, aga summa on suurem kui null. Selle raha eest juba saab jõulukalendri, glögi ja väikese kingi.
  2. Mu palk on nii väike, et kuu lõpud on alati rasked. Mul ei jää üheski igakuises kategoorias raha üle. YNAB aitab mul kuu lõpu poole rahasid ümber paigutada. Ma näen, mitu korda ma veel kohvikus või lõunal saan käia enne, kui kategooriad nulli lähevad. Ma vaatan iga nädal oma YNABi kriitilise pilguga üle, et ma suudaks ette ennustada, millised kulutused mul veel kuu lõppu jäänud on. Vaja 27. kuupäeval sokke osta? Siis tõstan sinna toidu kategooriast raha ümber ja poes lõhe ei osta.

Kui sul on huvi alustada YNABiga, siis kindlasti vaata need videod YouTube’ist, sest YNABi süsteem on omamoodi ja selle ära õppimine võtab veidi aega.

Raha kokku hoidmine ilma frustratsioonita – järgi oma väärtusi

Sellest ajast saati, kui ma YNABi kasutama hakkasin, on eelarve pidamine muutunud meeldivaks tegevuseks. Mulle meeldib minu eelarve, sest ma paigutan oma raha täpselt nii, nagu ma tahan. Kogu maailm võib tuututada, et kõige lihtsam viis raha kokku hoida on vähem restoranis käia, aga mina paigutan rõõmsalt kuuendiku oma palgast restorani kategooriasse. Käin minimaalselt kolm korda nädalas väljas söömas.

Ja teine kõige popim soovitus – ära osta kohvi, vaid võta kodust termosega kaasa. Kui kohvikud lubaksid mul istuda ja tööd teha ilma kohvi tellimata, siis ma hea meelega võtaks kodust kohvi kaasa. Kahjuks on kohv nagu lauamaks. Mul läheb 50 eurot iga kuu kohvi peale ja ma ei kahetse sellest mitte sentigi. Mulle maitseb kohv ja ma olen kohvikutes produktiivsem kui kodus. Kohvikuid mööda kondamine aitab mul eesmärke täita, nii et miks ma peaksin sealt kokku hoidma?

Inimesed, kes üritavad sulle pähe määrida, et nii mitu % peab minema üüri peale ja nii mitu % lõbu peale eeldavad, et kõikidel inimestel on samad väärtused ja elu kontekst. Me oleme kõik nii erinevad! Kui ma üritaks söögi peale võimalikult vähe raha kulutada, siis ma langeks kohe depressiooni. Söök on minu jaoks üks suurimaid rõõme. Võib-olla sa tahad hoopis ringi sõita ilusama autoga või käia regulaarselt maniküüris. Jõudu juurde! Peaasi, et sa saaksid raha südamerahuga kulutada, sest sa tead, et kõik muud olulisemad kulud on juba kaetud.

Kust ma raha kokku hoian

Keskkonnasõbralikud soovitused on märgitud ☘️

☘️ Söön vähem liha. Ma ei ole taimetoitlane, aga ma olen õppinud paar suurepärast vegan ja vege retsepti, kus roa staariks on taimed, mitte liha või kallid liha asendajad. Taimetoidud aitavad raha kokku hoida, ilma et ma tunneks, et ma olen millestki ilma jäänud.

☘️ Ma ei osta riideid ja kui ostan, siis Humanast. Ma hakkasin kasutatud riideid juba lapsena ostma, sest käsi ei tõusnud maksma kampsunite eest 30-80 eurot, kui neid saab Humanast paari euroga. Avastasin ka, et kasutatud riided kestavad kõvasti kauem, sest need on juba mitukümmend korda pesust läbi käinud. Ma tean, et Humanast ostetud riided püsivad sellisena, nagu nad riidepuu peal on. Humanast riiete ostmisel on täielik häkk topieemaldaja. Inimesed viskavad topilisi kampsuneid minema, teadmata, et topieemaldaja lahendab probleemi mõne minutiga!

☘️ Ma kulutan väga vähe raha kosmeetikale. Kui meestele sobib kogu kere peale üksainus seep, siis miks ma peaks ostma iga kehaosa jaoks eraldi möksi? Mul on seep ja mul on kookosrasv, millega saab kreemitada ennast, toitu ja saapaid. Panin kookosrasvale paar tilka eeterlikku õli juurde, et see hästi lõhnaks ja oleks naturaalselt antibakteriaalne. Mul on väike meigikott, kus on iga asja üks. Mul on üks ripsmetušš ja üks puuder ja üks silmalainer jne. Kasutan kõik lõpuni enne, kui neid asendama hakkan.

☘️ Väldin ühekordseid tarbeid. Lisaks keskkonna reostamisele, rüüstavad ühekordsed tarbed regulaarselt rahakotti. Mõned ühekordsed tarbed, mida ma ei osta ja ei kasuta on näiteks salvrätikud nina või köögi jaoks, pudelivesi, lõhnavad lapikesed, ühekordsed patsikummid, ühekordsed naiste hügieenitarbed, lihtsasti lagunevad köögilapid ja WC poti lõhnastajad. Kõik asjad, mida ma pean regulaarselt juurde ostma läbivad kriitilise analüüsi. Kas seda toodet on päriselt vaja või üritab P&G lihtsalt raha teenida? Kas iga asi peab lõhnama või on neutraalne lõhn aksepteeritav? Kuidas inimesed sama probleemi lahendasi enne, kui P&G selle toote välja mõtles? WC lõhnastaja on ehe näide tootest, mida ei ole vaja. Jumal hoia, lihtsalt pese pott puhtaks regulaarselt.

Mul autot ega juhilube nagunii ei ole, aga ühtlasi ma ei sõida tõuksiga igale poole. Mul on eelarves raha transpordi jaoks kõrvale pandud, aga seda raha ma kasutan ainult siis, kui ma hakkan olulisele kohtumisele hiljaks jääma ja elektritõuks päästaks mind olukorrast välja. Ma ei lase juurduda harjumustel, et ma teatud kohtadesse alati sõidan tõuksiga, sest “nii on mugavam”. Kasutan ühistransporti või lähen jala.

Ma hoian oma tervist. Jõusaali kuumakse on pikas perspektiivis odavam kui eriarsti vastuvõtud. Pesen ja niiditan korralikult hambaid, et ma ei peaks hambaarsti juurde minema. Väärtustan und ja tervislikku toitumist, et ei tekiks kroonilisi terviseprobleeme, mida tuleb hiljem rahaga lahendama hakata.

☘️ Kasutan odavamaid koristustarbeid ja koristan regulaarselt. Rakendan sama suhtumist koristustarvetesse, mis on mul kosmeetikaga. Kas iga pinna jaoks on vaja erinevat vedelikku? Minu parimad sõbrad on äädikas ja sooda. Vanish Oxy Action tuleb kapist välja alles siis, kui ma ei ole probleemi suutnud lahendada äädika ja soodaga. Ma koristan regulaarselt, nii et koju ei teki igimustust, mida on vaja kallite kemikaalidega lahustada. Näiteks dušikabiini saab iga kord pärast pesemist lapiga üle tõmmata, nii et ei teki katlakivi plekke.

☘️ Hoolitsen oma asjade eest – puhastan ja parandan. Kui ma ikkagi ostan mõne eseme, siis ma hoolitsen, et see kestaks võimalikult kaua. Pesen riideid õrnalt, et värv püsiks ja kangas vähem kuluks. Augud õmblen kinni, katki kukkunud osad liimin kokku, ebameeldivad lõhnad eemaldan. Kingsepp tegi minu kolmeaastased talvesaapad 15 euro eest nagu uueks!

☘️ Kogun YNABis hulgiostu kategooriasse raha ja ostan korraga suuremaid koguseid. Ma kannan iga öö hammaste peal kapesid, mis vajavad desinfitseerivaid tablette. Ma ostsin terve aasta varud korraga ära ja sain tabletid 7x odavamalt, kui Eestist poeletilt ostes. Nõudepesutablette saab samamoodi hulgi osta. Hooajalisi toiduaineid saab korraga palju osta ja jääkappi või sahvrisse lükata. Madala palgaga oleks hulgi ost keerukas, aga mul on raha juba ammu kõrvale pandud. Kokkuvõttes kulutan vähem.

☘️ Sisustan aega odavate hobidega. Ma olen ajutiselt miinimumpalga peal, nii et mul ei ole tunnet, et ma millestki päriselt ilma jään, kui ma odavamaid tegevusi valin. Mul on lõng juba kodus olemas, nii et ma koon endale talveks kampsuneid. Heegeldasin puuvillased köögilapid, mis sobivad sisekujundusega ja toovad mulle rõõmu. Ma ei pea nüüd poest mõnda aega lappe ostma. Käin matkamas ja piknikutel selle asemel, et käia ratsutamas.

☘️ Kui on vaja midagi osta, siis ostan AliExpressist. Ma olen Amazonimüüja. Ma tean, et kõikides poodides, sealhulgas paljudes eesti netipoodides, on täpselt samad kaubad, mis AliExpressis. Oleks, et poest ostes on parem kvaliteet või midagi. Ei ole enam! Poodidel on hea ükskõik mida riiuli peale panna, sest ostjad ei saa poeleti pealt arvustusi vaadata. Ma olen nii mitu korda Prismast tünga saanud, et ma sealt enam peale toidu ja koristustarvete midagi ei osta. AliExpress on odavam, tootevalik on lõputu ja arvustused annavad aimdust kvaliteedist.

Ma olen jaanuarist alates saanud hakkama 630 euroga kuus ja mul ei ole tunnet, et mul on vähe raha. Vastupidi, mul on väga hea meel, et ma olen saanud osa oma palgast vabaduse vastu vahetada. Vähe on neid inimesi, kes saavad keset kolmapäeva lihtsalt otsustada, et nad lähevad hoopis randa või matkama. Ma ei taha rohkem raha saada, kui see tähendab, et mul on aastas 30 puhkusepäeva. Jõulude ajal ehk tõstan palka, sest ma ootan suuri Amazoni müüginumbreid, aga seniks jään rõõmsalt oma 630 euro juurde.

Teavitused meilile?

Saada oma email, kui soovid uute postituste kohta teavitusi.

Meeldis? Jaga sõpradega

3 thoughts on “Kuidas ma oma kulusid vähendasin, et miinimumpalgast ära elada”

  1. Ailen Suurtee

    Aitäh, mis iganes põhjusel Sinu blogisse sattusin, jäi silma YNABi soovitus ja olen esimesest pilgust võlutud. Olen nüüd trial-versiooni läbinud, ostnud subscriptioni, ja esimest korda elus usun, et võiksin päriselt üht eelarve-äppi kasutama jääda ja oma raha üle mingi kontrolli saavutada. Ole tuhandest tänatud!

  2. Aitäh, mis iganes põhjusel Sinu blogisse sattusin, jäi silma YNABi soovitus ja olen esimesest pilgust võlutud. Olen nüüd trial-versiooni läbinud, ostnud subscriptioni, ja esimest korda elus usun, et võiksin päriselt üht eelarve-äppi kasutama jääda ja oma raha üle mingi kontrolli saavutada. Ole tuhandest tänatud!

Kirjuta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kasumi numbrist

Rakendan oma ettevõttes kasum esimesena süsteemi ja loen siin kasumiks välja makstud brutopalka ja dividendide maksmiseks kogutud raha.

Kasum = brutopalk + dividendifond