flow_labipolemiseks

Kuidas kasutada flow seisundit läbipõlemisest taastumiseks

Ma põlesin 2022 aastal läbi koos oma startupiga. Jõudsin sellisesse seisundisse, kus kasvõi palve nõusid pesta ajas vererõhu üles ja võisin pisardama hakata. Läbipõlenud seisund oli kestnud nii kaua, et mu närvisüsteem oli täiesti läbi. Olin töövõimetu. Õnneks ma suutsin läbipõlemisest taastuda ja olen oma lugu juba korra siin blogis jaganud. Nüüd ma soovin seda teemat veel edasi arendada, sest ma kuulen palju sellest, et inimesed lähevad läbipõlemise ravimiseks paarinädalasele puhkusele ja loodavad, et pärast puhkust on läbipõlemine lahendatud. Kui tegemist on tõsisema läbipõlemisega, siis puhkusest üksi ei piisa.

Vanad probleemid on ikka alles, kui sa puhkuselt tagasi tuled. Ma tahan anda sulle veel ühe tööriista peale puhkamise, mis aitab sul uuesti närvisüsteemi turgutada ja vaikselt ennast uuesti töövõimeliseks teha. Puhkus on hea esimene samm. Siin on teine samm.

Kui sa ei ole veel minu eelnevaid läbipõlemise postitusi lugenud, siis võid seda teha.

Mis on flow ja kuidas see läbipõlemisega seotud on?

Võib-olla oled kuulnud Mihaly Csikszentmihalyi bestsellerist nimega “Flow” või eestikeelselt “Kulgemine”. Ma olen seda raamatut korduvalt läbi lugenud, sest see on produktiivsuskirjanduses üks alustekstidest. Flow on vaimne ja emotsionaalne seisund, kus inimene on intensiivselt keskendunud ühele tegevusele. Sa oled kindlasti flow’d kogenud. Aeg lendab, oled produktiivne, hea on olla. Tegemist on sujuva, pingevaba ja meeldiva seisundiga. Inglise keeles öeldakse selle kohta tihti “in the zone“.

Flow’d mainitakse väga palju produktiivsuskirjanduses, sest flow seisundi optimeerimise tagajärg on suurenenud produktiivsus. Saad vähema ajaga rohkem ja parema kvaliteediga tööd tehtud. Aga flow‘l on nii palju muid rakendusi peale produktiivsuse suurendamise! Mihaly Csikszentmihalyi rõhus oma raamatus sellele, et flow seisund on meeldiv, aga teised autorid võtsid tema idee ja jooksid sellega töötajate produktiivsust suurendama.

Las ma kordan uuesti, et flow on sujuv, pingevaba ja meeldiv seisund.

Kas läbipõlemine on sujuv, pingevaba ja meeldiv seisund? Absoluutselt mitte! Flow on läbipõlemise täielik vastand. Süvenenult töö või muu tegevuse harrastamine flow seisundis on vaimsele tervisele väga hea mõjuga.

Haara Rahva Raamatust või mujalt “Flow” raamat ja pööra lugedes tähelepanu sellele, kui hea flow seisund vaimsele tervisele on.

Terve inimene on tubli

Ma olen veendunud, et terve ja puhanud inimene on tubli. Inimeste vaikimisi säte on tahta pürgida ja avaldada positiivset mõju maailmale enda ümber. Kui sinu kirg ja ambitsioon on ära kadunud, siis on midagi valesti. Minu ambitsioon ja tahe tööd teha kadusid läbipõlemise käigus täielikult. Flow seisundi optimeerimisega äratasin sädeme uuesti ellu.

Läbipõlemine ei ole märk sellest, et sa peaksid vähem pingutama. Vähem pingutamine ei aita sul edaspidi läbipõlemist vältida! Meenuta mõnda aega, kus sa pingutasid ja tegid tundide viisi tööd, aga sa ei põlenud läbi, sest sul silmad särasid ja sa pürgisid eesmärkide poole. Inimesed ei ole loodud palmi all peesitamiseks.

Läbipõlenud inimene on haige. Aju teebki köh-köh. Kopsupõletiku korral peaks esimese sammuna trenni tegemise pooleli jätma ja voodis puhkama, kuni haigus on üle läinud. Pärast haigust on oluline vaikselt uuesti kere treenima hakata, et sa saaksid vähemalt sama tugevaks, kui sa olid enne kopsupõletikku. See tundub nii enesestmõistetav, aga inimesed enamasti ei rakenda läbipõlemisega sama loogikat. Nad lähevad kahenädalasele puhkusele ja siis hakkavad täiskoormusega ajule uuesti “trenni tegema”. Või mõned inimesed hoopis vannuvad, et nad väldivad nüüd elu lõpuni stressirohkeid olukordi. Kumbki pole lahendus.

Läbipõlenud aju vajab treeningplaani, et…

  1. Järk-järgult taastada võime keskendunult tööd teha.
  2. Õppida tööd uuesti nautima. Flow on see suhkrutükk, mis teeb pipratera magusaks.

Kolmesammuline plaan töövõime taastamiseks

Meie esmärk on peale puhkust hakata järk-järgult oma töövõimet taastama. Mina rakendasin kolme etapiga plaani, mille käigus mul tekkis uuesti tahe pingutada.

1. Püüa regulaarselt saavutada flow lõbusate tegevustega

Ma olin omadega nii läbi, et ma ei suutnud üle 15 minuti korraga tööd teha, nii et mul ei olnud võimalik töö tegemise käigus flow seisundit saavutada. Flow ei ole selline asi, mis käivitub kohe, kui sa laua taha istud. Mul läheb ka heal päeval vähemalt 30 minutit aega, et tõeliselt süveneda töösse nii, et ükski heli mind ei häiri ja uitmõtted on kinni keeratud. Võib-olla sinu läbipõlemine ei ole nii tõsine ja sa oled võimeline tööd tegema, aga kui sa ei ole, siis on vaja alustada lihtsamate tegevustega.

Leia endale sellised tegevused, mille käigus sa saavutad flow seisundi. Mina avastasin pusled. Ma võisin tundide kaupa puslet kokku panna ja samaaegselt fantaasiaraamatut kuulata. Mu ajul ei olnud mingit probleemi selle tegevuse alustamisega, nii et ma sain iga päev nautida paari tundi flow’d.

Teine tegevus, mis haaras kogu mu tähelepanu paariks tunniks, oli ratsutamine. Algajana on ratsutamine nagu esimesed autosõidud juhilube tehes. Üritad sadat asja korraga tähele panna – selg sirgu, kannad alla, ei tiri, käed alla, hoia kergendustraavi rütmi, ära sadulast maha libise ja juhi ka samal ajal. Peaaegu nagu autoga sõitmine, kui autol oleks omad mõtted ja ta aeg-ajalt lihtsalt ei reageeriks rooli keeramisele.

Mina ja kaks vaimse tervise spetsialisti. Ma oleks neile aju taastusravi teenuse eest maksnud, aga kahjuks neil ei olnud kaardimakse võimalust. Said porgandit.

2. Too päevaplaani flow seisundit soosivaid produktiivseid tegevusi

Hakka järk-järgult päevaplaani lisama tegevusi, mis isegi võivad klassifitseeruda kui töö. Triigi suurem ports riideid, riisu lehti, korista kööki. Võta ette mõni netikursus, mis sulle huvi pakub ja vajab keskendumist. Ürita kursust vähemalt 1-2 h järjest teha. Kui vaja, siis alusta 15-minutiste intervallidega ja pikenda neid iga päev, kuni sa oled võimeline paar tundi järjest ühele ülesandele keskenduma.

Selles etapis on oluline pöörata tähelepanu sellele, et need paaritunnised “tööd” oleksid meeldivad. Käitu oma ajuga nagu see oleks vigastatud lihas, millele sa teed füsioteraapiat. Natukene ebamugavustunnet on okei, aga tugev valu on vastunäidustatud. Jäta meelde: sujuv, pingevaba ja meeldiv.

3. Püüa tööülesannetega saavutada flow seisund

Kui sa tulid läbipõlemise tõttu töölt ära, siis kolmandaks etapiks peaksid sul juba näpud sügelema hakkama. Nagu ma enne mainisin, siis inimesed on vaikimisi ambitsioonikad ja soovivad põnevaid projekte ette võtta. Kui sinu tahe midagi põnevat teha on tagasi tulnud, siis on aeg väiksema koormusega tagasi tööle minna või võtta ette mõni uus projekt, mis sul silmad särama lööb. Sa oled oma keskendumisvõimet juba mõnda aega treeninud, nii et sa tead, et sa oled võimeline paar tundi järjest tööd tegema.

Püüa iga päev natukene rohkem aega veeta flow seisundis. Ürita teha pikemaid tööplokke, et sa saaksid flow saavutada, mitte ei hüppaks pidevalt ühe ülesande pealt teise peale. See käib nii isiklike projektide kui palgatöö kohta. Mida suurema osa päevast sa flow seisundis veedad, seda mõnusam tunne ajul on.

Ühel hetkel avastad, et sinu närvisüsteem on läbipõlemisest taastunud. Sa tahad hommikul tegutsema hakata ja sul on uuesti tekkinud suured eesmärgid, mille poole pürgida. Palju õnne! Oled jälle terve.

Teavitused meilile?

Saada oma email, kui soovid uute postituste kohta teavitusi.

Meeldis? Jaga sõpradega

Kirjuta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kasumi numbrist

Rakendan oma ettevõttes kasum esimesena süsteemi ja loen siin kasumiks välja makstud brutopalka ja dividendide maksmiseks kogutud raha.

Kasum = brutopalk + dividendifond