kasum_esimesena_dividendid

Kuidas “Kasum Esimesena” süsteem aitas mul esimest korda dividende maksta

Enne Kasum Esimesena süsteemi kasutamist ei saanud ma endale dividende maksta. Raamatupidamine võis küll kasumit näidata, aga raha pangas ei olnud! Mike Michalowicz’i raamat õpetas käibest kindlat protsenti kõrvale panema, et garanteerida aasta lõpus tore hunnik pappi, mida endale välja maksta. Milleks ma ettevõtet üldse teen, kui mitte selleks, et endale raha taskusse panna?

Mis on Kasum Esimesena süsteem?

Kasum Esimesena on geniaalselt lihtne kontseptsioon – pane kasum enne kõrvale, kui ettevõtte käivet kulutama hakkad. Mike Michalowicz sai inspiratsiooni ümbrikueelarve strateegiast, mida miljonid inimesed on oma isiklike rahaasjade majandamisel kasutanud. Palk jagatakse sularahana erinevatesse ümbrikutesse: toit, üür, kommunaalid, riided, väljas söömine, lõbu jne. Konkreetse kategooria jaoks kulutatakse raha ainult selleks ettenähtud ümbrikust, seeläbi garanteerides, et oluliste kulude jaoks on raha jätkuvalt olemas. Ümbrikusüsteem toimib väga hästi isiklike kulude puhul, nii et miks mitte sama loogikat kasutada ka ettevõttes?

Ettevõtted eksisteerivad selleks, et genereerida kasumit. Kasum on kõige olulisem “ümbrik”, mida tuleb rahaga täita. Ilma ümbriku süsteemita kulutame kasumi kogemata ära. Isegi tublid ettevõtjad ei vaata oma raamatupidamisaruandeid iga kord, kui on vaja kontorisse pikendusjuhet osta. Me vaatame tüüpiliselt oma kontoseisu ja teeme selle põhjal otsuse, kas on piisavalt raha lisakulutuseks või ei ole. Nii on kõige lihtsam! Aga kontoseis ei ütle meile, kui palju me võime kulutada enne, kui kahjumisse läheme.

Isegi kui su ettevõtte teenib raamatupidamiskasumit, siis ei ole garanteeritud, et sa saad selle dividendidena välja maksta. Minu Amazoni ettevõte teenis juba 2018 kasumit, aga dividende maksin alles 2021. Kõik eelnevad aastad oli kasum vaid raamatupidamises, aga kontol dividendide maksmiseks raha ei olnud. Kuidas see võimalik on?

Probleem oli selles, et ma olin aasta esimestel kuudel oma kasumi juba kuskile ära kulutanud. Mul ei olnud dividendide maksmiseks raha kõrvale pandud ja kuna seda raha tundus olevat kontol palju, siis sai makstud fotograafile, tellitud muid teenuseid ja ostetud suurem kogus inventari.

Kasum on kõige olulisem, nii et see tuleb esimesena kõrvale panna. Ainult nii saad garanteerida, et kasum on olemas nii raamatupidamises kui pangakontol. Kasumi teisele kontole (ümbrikusse) peitu kandmine sunnib sind olema oma ülejäänud rahaga konservatiivne ja mitte ostma tooteid ja teenuseid, mis ei ole kriitilised tegevuse jätkamiseks. Saad rahulikult kontoseisu põhjal ostuotsuseid teha, mitte ei pea 100% korralik olema ja raamatupidamisaruandeid iganädalaselt jälgima. Kes seda jaksab teha?

“Kasum esimesena” raamat on Viru Rahva Raamatus täitsa olemas, kui tahate enne ostmist sirvida.

Miks ma rakendan Kasum Esimesena süsteemi

  • Kasum Esimesena süsteem garanteerib, et mul on aasta lõpus näidata kasumit. Kuna kasum on teisele kontole üle kantud, siis ma teen kulutamisotsuseid ainult selleks ette nähtud rahaga. Ma olen sunnitud kulutama konservatiivselt, jälgides kontoseisu. Kulutustega peakski eos juba konservatiivne olema!
  • Ma ei pea ootama, kuni eelmise kuu raamatupidamine tehtud saab, et teada saada, kas ma olen kasumis. Ma ei pea põdema. Võin südamerahuga kulutada seda raha, mis on kulutamiseks ettenähtud kontol!
  • Kasum raamatupidamises ei tähenda tingimata, et raha on pangas. Kasum Esimesena süsteem garanteerib, et mul on aasta lõpus vaba raha dividendide maksmiseks. Minu kasum istub konto peal, kuni on aeg see osaliselt dividendidena välja maksta.

Kuidas ma rakendasin Kasum Esimesena süsteemi aastal 2021

Kui ma esimest korda Kasum Esimesena süsteemi rakendama hakkasin, siis ma vaatasin esmalt 2022. ehk eelneva aasta kasumit. 55544-eurosest käibest oli 12866-eurone kasum 23%, aga ma soovisin olla pigem konservatiivne ja ettevaatlikult Kasum Esimesena süsteemi rakendama hakata. Otsustasin panna 10% käibest kasumiks kõrvale.

Iga kord kui Amazon mulle maksis, kandsin sellest summast 10% kasumikontole peitu. Kulutamiseks jäi tavakontole ülejäänud 90% käibest. Ülekannete tegemine võttis natukene aega, aga hingerahu oli ajakulu väärt. Kasumikonto kasvavat summat oli jube tore aasta jooksul vaadata.

Aasta lõpuks oli minu kasumikontole kogunenud natuke üle 11000€. Raamatupidamine näitas kasumit üle 16000€! Mul oli hea meel, et ma olin vähemalt 11000€ kõrvale pannud, sest kulutamiskonto oli dividendide maksmise hetkeks täiesti tühi. 5000€ oligi kuskile uue toote inventari alla ära haihtunud. Võtsin rõõmsalt esimest korda oma ettevõttest kasumit välja ja maksin selle rahaga kõik Inglismaa ülikoolis õppimiseks pereliikmetelt võetud laenud tagasi.

Lugesin Kasum Esimesena katse edukalt sooritatuks ja otsustasin seda süsteemi elu lõpuni kõigis ettevõtetes rakendada. Kahjuks järgmine aasta enam nii hästi ei läinud.

Mis juhtus aastal 2022, kui ma ei kasutanud Kasum Esimesena süsteemi

Ma olen varemgi rääkinud, et 2022 oli raske aasta. Töötasin Londonis täiskohaga oma surevas startupis ja minu Amazoniäri jäi täiesti soiku. Ma aeg-ajalt tegin raamatupidamist ja tellisin ühikuid juurde, aga ma ei võtnud aega iga kord kasumit teisele kontole kanda. Aasta lõpus oli minu ettevõte miinuses ja pangakontol ei olnud ühtegi senti, mida välja maksta. Ma olin teadmatult ära kulutanud oma kasumi ja veel pealekauba! Kahju, et ajast tagasi ei saa minna.

Kuidas minu Kasum Esimesena rakendamine on muutunud aastal 2023

Tere, ma olen katkine raadio. Ma räägin nüüd jälle YNAB-ist ja sellest, kuidas mu elu on muutunud tänu YNAB-ile.

Sellel aastal olen Mike Michaelowiz’i süsteemi natukene modinud ja võtnud veel keerulisema ümbrikute süsteemi kasutusele. Nimelt, ma võtsin kasutusele YNAB-i eelarve pidamise tarkvara oma ettevõtte rahaasjade majandamiseks. Ma majandan oma isiklikku raha juba pikemat aega YNAB-i tarkvara abil ja leidsin, et nii väärtuslikku tööriista võiks ka ettevõttes rakendada.

Mul oli enne YNAB-i ettevõtte rahavoogude manageerimisega pidevalt probleeme. Amazon on rahavoogude mõttes ebameeldiv äri, eriti esimestel aastatel. Tuleb tellida 500-1000 ühikut toodet korraga ja järgmise laadungi ettemakse peab ära maksma enne, kui eelmine laadung on välja müüdud, sest tootmine ja transport võtavad mitu kuud. Ma ei osanud lihtsalt kontoseisu ja raamatupidamist vaadates ennustada, kas mul on õigeks ajaks 30% ettemaksu raha olemas või ei ole. Ma aina muretsesin suurte arvete pärast. YNAB aitas mind hädast välja.

Nüüd mul on YNAB-is kõik ettevõtte kulud erinevates kategooriates ja ma kogun nende jaoks juba ette raha ära. Näiteks ma tean, et mul on kontol olemas järgmise kuu sotsiaalkindlustusmakse ja palk, Adore Memories toote 30% ettemaks, raamatupidaja kulu ja digiteenuste kuu- ja aastamaksed.

Nagu te mu I kvartali kokkuvõttes nägite, siis ma ei ole veel suutnud kasumit kõrvale panna, sest ma kaevan ennast ikka veel 2022 august välja. Aga valgus paistab tunneli lõpus! Mul on vaja veel üks laen tagasi maksta, natukene vihmavarjufondi koguda ja siis saangi hakata minimaalselt 10% kasumikontole kandma. Ma veel ei tea, mis see protsent olema hakkab, sest minu palk on see aasta ettevõttele täiesti uus kulu.

Vaatamata sellele, et ma ei ole kasumikategooriasse raha liigutanud, järgin ma Kasum Esimesena filossoofiat. Ma ei kuluta suvaliselt ettevõtte raha, vaid teen seda ainult selleks ettenähtud ümbrikutest.

Mul on YNAB-is kategooriad igasuguste kulude jaoks ja kasumi raha on turvaliselt kasumi kategooriasse paigutatud. Kui sul on ka huvi YNAB-i proovimise vastu, siis vaata enne mõni nende YouTube video, sest selle tarkvara kasutusel on õppimiskõver. Niisama sisse hüpates ei pruugi YNAB-i põhimõtetest aru saada.

Kuidas alustada Kasum Esimesena süsteemiga

Ma soojalt soovitan lugeda läbi Mike Michalowicz’i “Kasum esimesena” raamat ( Rahva Raamat | Audible ), sest Mike oskab palju paremini ära põhjendada, miks Kasum Esimesena on maailma parim raha majandamise süsteem. Tema jutt on nii lõbus ja motiveeriv, et ma ei kujuta ette, kuidas keegi saab pärast raamatu lugemist mitte tema süsteemi katsetada.

Kui sinu ettevõte on varasemalt olnud miinuses või sa pidevalt madistad rahavoo probleemidega, siis võib 10%-20% kõrvale panemine tunduda võimatu või isegi ohtlik. Õnneks pakub Mike välja sellise lahenduse: pane alguses kõigest 1% kõrvale ja tõsta seda 1% võrra kindlate ajavahemike tagant. Ühe sajandiku käibest ikka saad ju kõrvale panna! Kui üks Kasum Esimesena kvartal on edukalt möödunud, siis tõsta kasum 2% peale. Nii harjutad ennast ära majandama ülejäänud rahaga.

Aasta lõpus maksa endale 50% kogutud raha dividendidena välja ja tähista! Ülejäänud 50% on vihmavarjufond või ettevõttesse investeerimise raha. Selle eest saab teha suuremaid ostusid näiteks paremad tööriistad, ilusamad tootefotod või professionaalne veebileht.

Inspiratsiooni meilile?

Saada oma email, kui soovid uute postituste kohta teavitusi. Las Kaisa Tegemised blogi annab sulle väikese doosi motivatsiooni iga nädala või paari tagant.

Meeldis? Jaga sõpradega

2024 I kvartali kokkuvõte

Teate, mulle ei meeldi neid kokkuvõtteid kirjutada, sest ma tegelikult ei ole oma ettevõtte rahalise seisuga rahul. Ma peaks rahule jääma, aga ma lootsin rohkemat.

Loe edasi »

Kirjuta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kasumi numbrist

Rakendan oma ettevõttes kasum esimesena süsteemi ja loen siin kasumiks välja makstud brutopalka ja dividendide maksmiseks kogutud raha.

Kasum = brutopalk + dividendifond