kuidas_amazon_toimib

Kuidas Amazonis müümine toimib

Ma olen päris pikalt ja detailselt kirjutanud sellest, kuidas ma Amazonis tooteid müün ja passiivset tulu teenin, aga ma arvan, et ma ei ole piisavalt üldist konteksti andnud. Seega, täna räägin natukene sellest, kuidas Amazonis müümine üldse käib.

Kuidas Amazon müüjate pealt raha teenib

Amazon on samasugune platvorm nagu Ebay või Etsy, kus erinevad ettevõtted saavad oma tooteid müüki panna. Amazonil endal tooteid ei ole (va. mõned erandid). Amazon teenib raha teenustasudelt ja reklaamidelt. Amazon võtab:

 • natukene raha iga kuu,
 • natukene toote ladustamise eest,
 • suhteliselt palju toote väljasaatmise eest,
 • % iga müügi pealt,
 • natukene iga reklaamikliki eest.

Amazon lüpsab müüjaid igal võimalusel ja ega see Amazonis müümine odav lõbu ei ole.

Miks ettevõtted ei tee oma veebipoodi, kui Amazon nii kallis on?

Mõned müüjad vaatavad Amazoni hinnakirja ja otsustavad hoopis oma veebipoe avada, sest see on ju niiiiiiii palju odavam. Aga Amazonil on üks väga suur eelis – kliendid tulevad ise Amazoni, rahakott paokil.

Amazon on teinud müüjate eest suure töö ära. Neil on tugev bränd ja miljonid inimesed käivad iga päev Amazonist omale vajalikke tooteid otsimas. Minagi olin üks neist inimestest, kui ma Londonis elasin, sest nii mugav oli iga uitmõtte peale minna Amazoni ja tellida midagi, mis tuleb juba järgmiseks päevaks ukse taha.

Veebipoe omanikud peavad kuidagi ise inimesi “uksest sisse” meelitama. Isegi kui sa oled proff sotsiaalmeediaturundaja, siis inimeste raha kätte saamine on keeruline, kui nad ei tule juba rahakott käes poodi sisse. Tüüpiliselt sa püüad läbi Instagrami reklaami mõne diivani peal vedeleva inimese, kes ei viitsi püsti tõusta, et oma kaardi andmeid sisse toksida. Ei tohi alahinnata, kui raske on veebipoe külastajaid reaalselt maksma saada.

Amazon on selle raske töö juba ära teinud. Ma soovin passiivset tulu teenida ehk võimalikult vähe vaeva näha. Seetõttu ma maksan hea meelega Amazonile igasuguseid teenustasusid. Minu aeg on kõige väärtuslikum ressurss.

Miks ma ei müü oma tooteid Etsys või Ebays?

Etsy ja Ebay on Amazonile sarnased ja sealgi käib päevas palju inimesi, aga Amazonil on veel üks eelis just passiivse tulu valdkonnas. Amazonil on selline teenus nagu FBA ehk Fulfillment by Amazon. Ma saan saata oma tooted Amazoni lattu ja Amazon saadab need sealt ise välja. Ma ei pea iga päev tooteid pakkima ja neid postkontorisse viima!

Põhimõtteliselt on ka Ebays ja Etsys võimalik passiivselt füüsilisi tooteid müüa, kui tellida ladustamise ja väljasaatmise teenus eraldi ettevõttelt. Isegi meil Eestis on selline ettevõte nagu Pakipoint, kes põhimõtteliselt pakub sarnast teenust Amazon FBA-le. Mina olen muide poole kohaga üks Pakipointi arendajatest praegu. Kahjuks on mitme ettevõttega tegeledes kogukulud tihti suuremad ja lisanduvad mingid ebamugavused ja kommunikatsiooniprobleemid.

Panin 2023 aasta keskel Amazonis müüki sellised joogialused. Neid tooteid oli eriti lihtne disainida ja vabrikust tellida, sest joogialustel on kõigil samad toorikud. Ma olen hakanud oma investeeritud raha vaikselt tagasi teenima, sest juba teenin iga müügi pealt kasumit.

Kuidas Amazonis toodete müümine ja passiivse tulu teenimine toimib?

Selle strateegia nimi on FBA private label, juhul kui te tahate inglisekeelset sisu YouTube’ist otsida. On ka teisi viise, kuidas ärimudelit organiseerida. Private label tähendab seda, et tehasest tuleb standard toode, mille logo, pakend ja mõned pisidetailid on ära muudetud.

 1. Ma kasutan otsingumootoreid nagu Jungle Scout või Helium 10, et leida selliseid tooteid, millel on Amazonis piisavalt müüke, halvad arvustused ja vähe konkurentsi.
 2. Alibaba lehelt otsin endale sobiva tehase, kes juba valmistab seda toodet. Paljusid tooteid saab minimaalsete muudatustega Alibabast tellida. Tavaliselt tuleb disainida logo, muuta pakendit ja toote värvi. Teiste toodete puhul tuleb alustada täiesti nullist – teha 3D mudel jne.
 3. Tehas teeb mu toote valmis ja saadab 500-1000 ühikut otse Amazoni lattu. Mina oma tooteid põhimõtteliselt ei näe.
 4. Kliendid ostavad Amazonist minu toodet ja Amazon saadab selle oma laost välja.
 5. Mina puhkan ja kogun raha… Kord nädalas vaatan süsteemi üle, tellin toodet juurde, teen raamatupidamist.

Kui palju ma Amazonist raha teeninud olen?

Ma ei viitsi isegi hakata raamatupidamiskasumist rääkima, sest raamatupidamine on rohkem kunst kui teadus. Palju huvitavam on lugejale ilmselt see, et ma olen kokku maksnud endale dividendidena välja 13147€. Kordan üle, et see on raha minu taskus. Kõik maksud on juba maha arvestatud. 11147€ sellest maksin 2021 majandusaasta kasumist. Ma alustasin aastal 2017 ja sain esimest korda oma teenitud raha kulutada aastal 2022. Viis aastat! Kui te tahate kiiresti rikkaks saada, siis õppige parem arendajaks ja minge tööle.

Selle blogi paremal veerus ja kodulehel on plugin, mis näitab, kui palju ma käesoleval majandusaastal erinevate projektidega kasumit teeninud olen. Võite sellel silma peal hoida või liituda meililistiga ja lugeda kvartaliaruandeid. Kõik numbrid on ausalt välja toodud. Päris valus on, kui peab vahepeal avalikult miinust tunnistama, aga ma elan selle üle.

See on minu esimene toode, mille panin müüki aastal 2017. Peaaegu kogu minu kasum tuli kuni 2023 aastani ainult sellest ühest tootest.

Kui raske on Amazonis passiivset tulu teenida?

Inimesed küsivad tihti minu käest, kui raske on Amazonis müümine. Ma ütlen alati selle peale, et Amazonis raha teenida on väga lihtne, aga palju raha teenida on väga-väga raske. Kui sa unistad miljonitest, siis läheb ikkagi aega ja vaeva ja palju läbikukkumisi. Hästi müüvatel toodetel on meeletu konkurents. Kui sa aga soovid 100-200 eurot kuus passiivset lisaraha teenida, siis see on täiesti tehtav. Mina nüüd sihingi neid tooteid, mis teeniksid 100-200 eurot kuus kasumit. Igasugune lisaraha tähendab seda, et ma pean vähem tööl käima.

Amazonis müümine on psühholoogiliselt raske. Need, kes on proovinud, teavad. Tööülesanded ei ole otseselt keerulised, aga nad on hirmsad, nii et neid on väga kerge edasi lükata. Ainult distsiplineeritud inimesed saavad Amazonis kasumit.

Kui sa oled huvitatud Amazonis müümisest, siis võid siin ennast kirja panna, et saada minu “Amazoni esimesed 5 sammu” PDF-i. See on sulle hea alguspunkt.

PDF - Esimesed 5 sammu

Alusta Amazoni müügiga

Saada oma email, kui soovid PDF-i, mis annab sulle väikese tõuke Amazoniga alustada.

Meeldis? Jaga sõpradega

2 thoughts on “Kuidas Amazonis müümine toimib”

 1. Vahur Laiapea

  Tere!
  Oli huvitav lugemine, aitäh. Küsiksin Teie käest, kas olete kokku puutunud ka raamatute müügiga Amazonis? Tekkis mõte proovida seal müüa oma raamatu “Ukraina päevikud” ingliskeelset versiooni. Küsimuseks on, kas lihtsam on müüa e-raamatut või peaks igal juhul ka paberkandjal olemas olema.

  Tänuga,
  Vahur Laiapea
  vahur.laiapea@gmail.com

  1. Tere Vahur!
   Ma ise ei ole Amazonis raamatuid müünud, seega omast kogemusest ei oska midagi täpselt soovitada. Aga alati tuleks läheneda probleemile nagu teadlane! Nii digitaalset kui paberkandjal versiooni saab väga väikeses mahus katsetada. Uuri ise võimalikult kiiresti ja vähese investeeringuga välja, milline versioon kõige paremini kasumit teenib.
   Amazon vist pakub ka raamatute print on demand teenust, nii et raamat prinditakse alles siis, kui on toimunud müük.

Kirjuta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kasumi numbrist

Rakendan oma ettevõttes kasum esimesena süsteemi ja loen siin kasumiks välja makstud brutopalka ja dividendide maksmiseks kogutud raha.

Kasum = brutopalk + dividendifond