esimesed_toopaevad_arendajana

Esimesed tööpäevad Red Functionis ja kuidas ma ChatGPT abil sisse elasin

Kirjutan üle pika aja vanat moodi blogipostituse, kus ma räägin, mis viimasel ajal toimunud on ja kuidas ma ChatGPT’d kasutasin, et uuel töökohal kiiresti sisse elada. Ma asusin aprilli alguses tarkvaraarendajana poole kohaga tööle sellises ettevõttes nagu Red Function. Red Function loob tarkvarasüsteeme oma klientidele, kelle hulgas on nii mõnigi suur Eesti ettevõte ja riigiasutus. Minu eesmärk on selle töökohaga tagada sissetulek, mis kataks minu baasvajadused nagu üür, kommunaalid, toit ja vihmavarjufondi kogumine. Lisaks soovin arendada oma kõige “kõrgemapalgalist” oskust – programmeerimist. Otsustasin, et kõige parem viis programmeerimist edasi õppida on asuda tööle.

Miks just Red Function

 • Nad tegelevad just Django arendusega. Django on Pythoni baasil tarkvaraarendamise raamistik ehk viis kuidas Pythoni koodi pakendada töötavasse aplikatsiooni. Python on minu põhiline programmeerimiskeel ja see meeldib mulle kõige rohkem. Pythonit on lihtne õppida ja kiire päris elu probleemide lahendamisel rakendada. Hakkasin hiljuti uurima, kuidas oma Pythoni programmeerimist järgmisele tasemele viia ja hakata päris programme tegema ning jõudsin Djangoni. Ma soovisingi võimalusel just Djangot edasi õppida.
 • Nad on palju noori progejaid välja treeninud. Red Functionil on pikk kogemus värskelt ülikoolist välja lastud progejate arendamisega. Kuna Red Function teeb programme teistele ettevõtetele, siis kõik töötajad puutuvad kokku mitme programmi ja paljude erinevate tehnoloogiatega. Need, kes lähevad ülikoolist otse suurde korporatsiooni, saavad kogemust ainult ühe programmiga – selle programmiga, mida konkreetne firma kasutab ja arendab. Ma arvan, et Red Functionis töötamine on kõige kiirem viis areneda.
 • Tegemist on väikese firmaga. Mulle jäi CV.ee‘s Red Function silma ka sellepärast, et tegemist on väikese ettevõttega, kus on hetkel ainult kümme töötajat. Minu tööl on suurem mõju firmale. Ma saan rohkem otseselt mõjutada ettevõtte kasvu ja kultuuri. Minu ülemus on firma asutaja, mitte suvaline keskastme juht. Ma saan õppida programmeerimise kõrvalt ka seda, kuidas programmeerimisettevõtte juhtimine ja reklaamimine käib.

Tööpakkujatele helistamine on täielik häkk

Ma sain selle töökoha ainult tänu sellele, et ma helistasin värbajale selle asemel, et CV.ee platvormil ankeeti täita. Mul ei ole stanardne haridustee ja kogemus. Olen avastanud, et ankeetide täitmisel tüüpilselt ei tule välja see, mis mind eriliseks teeb, nii et ma pean töö otsimisele muud moodi lähenema. Ühtlasi, ma tahtsin kohe eos teada saada, kas nad on nõus poole kohaga inimest palkama. Minu jaoks oli väga oluline säilitada vähemalt pool minu ajast ja energiast passiivse tulu projektide peale, sest ma ei taha investeerida kogu oma aega kellegi teise rikkaks tegemisele.

Ma imestan, et rohkemad inimesed ei helista tööpakkujale. Kõik YouTube’i karjäärinõustajad ütlevad, et alati helista, kui tööpakkumisel on telefoninumber küljes. Ma arvasin, et värbajale otse helistamine on nii teadatuntud nipp, et see enam ei toimigi. Ma eeldasin, et kõik helistavad. Tuleb välja, et paljud ei tee seda ekstra pingutust, kuigi helistamine on parim viis silma paista ja meelde jääda. Red Functionil oli täielik töötajate puudus, nii et nad olid nõus minu jaoks veel poole koha võrra tööd tekitama.

Miks poole kohaga Red Functionis progemine on ideaalne töökoht

 • Mul on vabadus tööd teha siis, kui mulle sobib. Ma küll ütlen, et ma “töötan” Red Functionis, aga tegelikult ma pakun neile teenust läbi oma ettevõtte, et säilitada täielik kontroll oma töögraafiku üle. Mul ei ole ametlikku kokkulepet sellel teemal, mis päevadel ja kui kaua ma tööd pean tegema. Ma ei pea olema kell 9 platsis ja ma ei pea kannatama kella 5ni, et koju saada. Ma küll panin paika, et ma töötan esmaspäeviti, teisipäeviti ja reede hommikuti, aga see oli rohkem minu enda jaoks. Mulle meeldib, kui nädalal on kindel struktuur ja ma saan alati seda muuta, kui leian efektiivsema töögraafiku.
 • Paljudel kolleegidel on ka vaba graafik. Red Functionis on üleüldiselt, mulle tundub, vabam graafik kui mujal. Ma ei ole ainuke, kes seal ise oma töötunnid seab. Ma olen kuulnud, et mõned kolleegid käivad üldse hilja öösel tööl, sest nad on öökullid ja teevad hilja õhtul efektiivsemalt tööd.
 • Mulle antakse iga kahe nädala tagant head toitu. Red Functionil on selline tore traditsioon, et iga teine reede tellitakse töötajatele Woltiga toitu. Me lõunatame koos ja arutame, mis läks eelmise kahe nädala jooksul hästi ja mis halvasti. Minu ülemus, Margus, on tekitanud sellise õhkkonna, kus inimesed julgevad ausalt rääkida, kui neil midagi halvasti on.
 • Sain omale uskumatult head töövahendid. Juba esimesel päeval tellis ülemus mulle kiirkulleriga parema arvuti, kui mul eales on olnud. Mulle anti lihtsalt uue arvuti kast pihku ja öeldi: “Seadista nii, nagu sulle meeldib.”. Mõned päevad hiljem sain uhked aktiivse mürasummutusega kõrvaklapid. Ma olin endale päevikusse kirjutanud, et ma ostan endale esimese palga eest uued kõrvaklapid, aga nüüd ma ei peagi seda ostu tegema.
 • Mul on aega oma passiivse tulu projektide jaoks. Kuna ma saan käia poole kohaga tööl, siis mul on terve ülejäänud nädal minu teiste projetkide jaoks nagu Amazon, Skillshare ja muud passiivse tulu projektid. Kui ma käiks täiskohaga tööl, siis ma peaks ekstra pingutama, et õhtuti ja nädalavahetustel tööd teha. Ma ei soovi elada oma elu nii, et ma aina pingutan koguaeg.
 • Proge poisid on toredad. Minu ülemus ja kolleegid on samasugused nohikud nagu mina. Mulle selline seltskond sobib väga hästi. Ma olen jälle grupis ainuke naine, mis on ka väga tore.

Kuidas ma ChatGPT abiga kiiresti uuel töökohal sisse elasin

Oi kui rasked need esimesed nädalad olid! Mind küll hoiatati ja ma olin vaimselt valmis, aga mu aju väsis tööpäeva lõpuks täiesti ära. Minu vaimne seisund sarnanes sellele, mis oli pärast 24-tunniseid eksameid. Ma ei jaksanud õhtuti isegi videosid vaadata.

Ma ei ole varem arendajana tööd teinud. Ütleme nii, et mul pole üldse päris normaalset kontoritööd olnud. Vähe sellest, et inimesed ja keskkond olid uued, kõik töövahendid ja tehnoloogiad olid ka uued! Mind pandi kohe ainukese arendajana projektile, mis koosneb umbes sajast failist ja kasutab tehnoloogiaid, millest ma polnud varem kuulnudki. Iga kord, kui ma asun uut tööülesannet tegema, siis mul läheb enne tunnike aega, et kasvõi tööülesandes kasutatud terminitest aru saada.

Aga ma olen olukorra keerulisust arvestades väga hästi hakkama saanud ja see on peamiselt tänu ChatGPT-le. ChatGPT on vastanud minu küsimustele ja aidanud lahti seletada, mida inimesed koosolekutel ütlevad. Mul ei ole olnud tänu ChatGPTle ületamatuid raskusi uute terminite, tehnoloogiate ja süsteemidega. Siin on mõned näited küsimustest, mida ma ChatGPT käest regulaarselt küsin.

 • “Ülemus ütles mulle midagi, mis kõlas nagu radis või redis või midagi sellist. Ma töötan firmas, mis arendab Django tarkvara. Millest ta rääkis?”
 • “Siin on eelmise arendaja kirjutatud kood – [sisestan koodi bloki]. Kas ma saaks seda kuidagi optimeerida? Kas ma saaksin seda lühemaks teha?”
 • “Kuidas tarkvara-arendajad tüüpiliselt koodi kirjutamisel koostööd teevad? Milliseid Git käsklusi ma kiiresti õppima peaks, et hakkama saada?”
 • “Mis on distributed system programmeerimises?”
 • “Miks on mul selline error? [sisestan errori]”

Ma saan kõigile oma küsimustele kiiresti vastused ilma, et ma oma ülemust segama peaksin. Minu ülemus, Margus, isegi kommenteeris üks päev, et minu areng on oluliselt kiirem kui varasematel uutel töötajatel, sest ma saan iga väiksemat asja ChatGPT käest küsida. Margus on üle õla jälginud, kuidas ma ChatGPT’d kasutan.

Vaatamata tihedale ChatGPT kasutusele võtab asjadest aru saamine kõvasti aega. Mul oli vaja kaks nädalat intensiivselt õppida enne, kui ma üldse aru sain, kuidas kliendi tarkvara toimib ja kust otsast ma selle parandamist peaksin alustama.

Esimese tööülesandega oli lausa selline naljakas lugu, et ma läksin ühel esmaspäeval täiesti frustratsiooni. Ma mõtlesin: “Kuidas on võimalik, et ma olen kaks nädalat järjest õppinud ja arenenud ja ma ei oska ikka veel ühtegi rida koodi kirjutada? Klient ja ülemus ammu ootavad, et ma reaalselt tööle hakkaksin! Kurat, kui kaua see aega võtab??”. Iga küsimuse taga tundus olevat veel neli küsimust.

Pidin arvuti laua nurka lükkama ja natukene päevikusse auru välja laskma, sest ma ei suutnud enam õppimisele keskenduda. Kirjutasin päevikusse, et ma tunnen ennast lollina ja ei jõua ära oodata, millal ma saan kasvõi paar rida kasulikku koodi kirjutada. Ennustasin, et mul läheb veel 3-4 nädalat aega enne, kui mul on teadmisi piisavalt, et kasulik olla. Ma panin isegi päevikusse meeldetuletuse endalt küsida kuu aja pärast, kas ma olen ühe rea kasulikku koodi kirjutanud.

Ma hakkasin järgmisel hommikul koodi kirjutama! Õhtu enne magamaminekut vaatasin ühe pikema YouTube video REST API-de kohta ja kõik pusletükid loksusid video lõpuks paika. Kui ma järgmisel hommikul arvuti lahti tegin ja tööülesannet uuesti lugesin, siis ma sain aru, mis ma tegema pean. See on vist kõige lähem eureka kogemus, mis mul olnud on.

Tegelen teise poolega passiivse tulu projektidega

Mulle meeldib öelda, et ma olen poole kohaga tööl ja teise poolega arendan passiivset tulu. Mul läheb küll veel aega enne, kui mu aju harjub uue töörutiiniga, nii et ma ei ole oma teistes projektides nii produktiivne kui tavaliselt. Ma olen pidanud Skillshare kursuse filmimise pausile panema, aga ma tegelen edasi

 • Amazoni esimese tootega – Adore Memories Kit. Tegelen uute tootefotodega ja listing‘u värskendustega, sest mulle on tekkinud uus tugev konkurent.
 • Amazoni teise (uue) tootega – Element joogialused. Need on mere peal ja jõuavad peagi esimest korda Amazoni lattu.
 • Mängin natuke print-on-demand disainidega Etsys. Mul ei ole veel müüke, sest tegemist on täiesti uue poega ja ma alles katsetan erinevaid disaine.

Loodetavasti ma saan uuesti hakata Skillshare kursust filmima, kui Skeletoni tarkvara projekt täielikult lõpule viidud. Ma hetkel veel tuunin seda tarkvara ja teen väikesi muutusi. Ma ei ole kindel, kas Skeleton tellib minult järgmise versiooni või jätkab mõne teise arendajaga. Ma loodan, et ma saan ikkagi järgmise versiooni ka ise valmis teha, sest programmeerimise eest saab head raha ja see on peaaegu puhaskasum, sest programmeerimisega seotud kulusid ei ole.

Inspiratsiooni meilile?

Saada oma email, kui soovid uute postituste kohta teavitusi. Las Kaisa Tegemised blogi annab sulle väikese doosi motivatsiooni iga nädala või paari tagant.

Meeldis? Jaga sõpradega

2024 I kvartali kokkuvõte

Teate, mulle ei meeldi neid kokkuvõtteid kirjutada, sest ma tegelikult ei ole oma ettevõtte rahalise seisuga rahul. Ma peaks rahule jääma, aga ma lootsin rohkemat.

Loe edasi »

Kirjuta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kasumi numbrist

Rakendan oma ettevõttes kasum esimesena süsteemi ja loen siin kasumiks välja makstud brutopalka ja dividendide maksmiseks kogutud raha.

Kasum = brutopalk + dividendifond