Kas Elon Muski ja muude üliedukate ettevõtjate raamatute lugemine on kasulik? Oleneb, mis faasis sa oma ettevõtlusega oled.
Ma pidevalt ammutan infot ja inspiratsiooni erinevatest ettevõtlusraamatutest, videotest ja taskuhäälingutest. Teistelt inimestelt õppimine on asi, mida ma teen iga päev. Iga. Jumala. Päev. Olen lugenud peaaegu 200 raamatut ja vaadanud tuhandeid tunde ettevõtlus YouTuber‘eid.
Ma tarbin väga palju informatsiooni, aga elu on lühike ja kõiki maailma raamatuid ei ole võimalik läbi lugeda. Olen viimasel ajal üritanud olla kriitilisem selles suhtes, mis infoallikaid tarbida. Paljud raamatud, mida algajatele ettevõtjatele soovitatakse, ei ole tegelikult kasulikud, sealhulgas eriti edukate ettevõtjate elulooraamatud.
Oma ettevõtlusteekonna alguses arvasin, et on vaja kuulata ja õppida kuulsate ettevõtjate kohta nagu Elon Musk, Mark Zuckerberg ja Steve Jobs. Nad on ju edukad inimesed, nii et neilt saab õppida, kuidas edukaks ettevõtjaks saada. Kahjuks nende soovitused ei aidanud mind igapäevaelus.
Olen jõudnud järelduseni, et…
Tuleb õppida nendelt, kes on sinust ainult paar sammu ees
Warren Buffett võib sulle öelda, et hajutamine on lollidele, aga kas see aitab sul valida investeerimisplatvormi või konkreetset aktsiat? Kas sa said infot selle kohta, kuidas aktsiaid analüüsida? Warren Buffett annab häid nõuandeid, aga palju efektiivsem on algajal investeerijal ajada juttu kellegagi, kes on alles hiljuti olnud sinuga samas seisus. Aja juttu selle inimesega, kes sai alla Eesti keskmise palga, aga ikkagi investeeris. Kuidas tema seda tegi?
Elon Muskil on ka iseenesest head soovitused. Näiteks siin artiklis ta soovitab:
“Keelduge koosolekutest: ärge nõustuge koosolekuga, kui ei ole olemas selget päevakorda ja te ei tea oodatavat tulemust; kui võimalik, kasutage koosoleku asemel emaili.”
Tegemist on küll hea soovitusega, sest mõttetud koosolekud on suurtes korporatsioonides levinud, aga kui kasulik on see soovitus sulle, kes sa üritad töö kõrvalt äriideed välja mõelda? Elon Musk ei mäletagi enam seda aega, kui tal ei olnud kindlat sihti.
Inimese mälu ei ole perfektne ja meie praegused eelarvamused värvivad mälestused üle. Tagantjärele tarkus ei ole enam täpne. Elon Musk räägib algajatele ettevõtjatele koosolekutest, sest tema praegune elu ongi ainult koosolekud.
Kui sa ei ole just mõne suure Eesti ettevõtte juht, siis on sul kasulikum tarbida sellist hariduslikku meediat, kus õpetatakse sind ületama täpselt neid takistusi, mis sul praegu ees on. Mis on sinu suurim edu takistus praegu? Mis sorti inimene võiks teada täpselt, kuidas ennast sellest olukorrast läbi närida?

Milline on õige infoallikas
Raamatute, videote ja podcastide valimisel pea silmas, et perfektne infoallikas…
- Õpetab sind ületama täpselt neid takistusi, mis sul praegu ees seisavad. Kui sul ei ole äriideed, siis ära loe juhtimisraamatuid. Keda sa juhid? Loe raamatuid selle kohta, kuidas inimesed oma esimese äriidee peale tulid või erinevaid äriideid odavalt katsetasid.
- On loodud autori poolt, kes on olnud sinuga samas olukorras. Üks tark mees kord küsis: “Miks kõik vihaprobleemide raamatud on rahulike inimeste poolt kirjutatud?”. Õnneks on passiivse tulu, investeerimise ja ettevõtluskirjanike seas nii miljonäride lapsi kui ka räbalast rikkaks saanud inimesi. Leia sisuloojate hulgast üles need inimesed, kellel on sinuga sarnane taust.
- On loodud autori poolt, kes on hiljuti olnud sinuga samas olukorras. Warren Buffett kunagi kindlasti oskas anda nõuandeid selle kohta, kuidas toidupoes võimalikult vähe raha kulutada. Kas ta nüüd seda oskab? Tõenäoliselt mitte, sest sellised mured on tal nii kaugel selja taga, et ta ei suuda ettegi kujutada, mis tunne on elada näiteks miinimumpalga peal.
Kui sa valid enda infoallikaid nii, et sa saad sealseid teadmisi kohe rakendama hakata, siis on lugemine ka palju lõbusam! Ma mäletan, et ma lugesin 15-aastaselt erinevaid äriraamatuid ja mind nii häiris, et ma ei saanud neid teadmisi kuskil kasutada. Kui ma lõpuks enda ettevõtte tegin, siis oli täiesti teine tunne äriraamatuid lugeda. Hea raamatu lugemine tegi minu äri kohe paremaks ja kohe kasumlikumaks. Raamatute lugemise motivatsioon läheb kõvasti üles, kui sa näed, kui kiiresti lugemine su elu paremaks teeb.
Minu raamatusoovitused – igaühele isemoodi
Midagi võiks sellest kasu olla, et ma olen peaaegu 200 raamatut läbi lugenud. Püüan välja noppida mõned soovitused ja esitada need nii, et sa saaksid valida just selle raamatu või video, mis sulle kõige paremini sobib.
Suurem osa minu lemmikuid raamatuid ei ole eesti keelde tõlgitud, aga kui on olemas eestikeelne variant, siis ma panen selle ka kirja. Tahan julgustada sind lugema inglise keeles isegi, kui sa arvad, et su keeletase ei ole veel piisavalt hea. Ma mäletan, et ma ootasin liiga kaua, et inglisekeelseid raamatuid lugema hakata. Sa võid oma lugemisoskustes üllatuda. Proovi.
Kui sa ei samastu ühegi alapunktiga, siis võid mulle kirjutada kaisa@kaisategemised.ee ja ma püüan anda sulle personaliseeritud soovituse.
“Tahaks olla ettevõtja, aga ma ei tea, millist äriideed valida.”
Chris Guillebeau “The $100 Startup: Reinvent the Way You Make a Living, Do What You Love, and Create a New Future”. Võta kohe märkmik kõrvale, sest seda raamatut lugedes hakkavad ideed voolama. Enne selle raamatu lugemist arvasin, et ettevõtjaks hakkamiseks on sul vaja unikaalset ideed ja palju raha. Chris aga toob näiteid ettevõtetest, mille alustamine ei võtnud rohkem kui 100$ ja mille asutajad on tavalised inimesed nagu sina ja mina. Rahva Raamat | Audible UK.
Courtland Alleni “Indie Hackers” podcast. Kui sind huvitavad internetiärid ja programmeerimine, siis on “Indie Hackers” ideaalne kuulamine. Sa ei pea veel programmeerimist oskama, et saada Courtland Alleni intervjuudest inspiratsiooni. Courtland otsib üles peamiselt sellised häkkerid, kes on üksi püsti pannud kasumliku ettevõtte, mis sobib kokku nende elustiiliga. Mõnedel on suured firmad, aga mõned on algusest lõpuni kõike ise teinud ja ei soovi kunagi kedagi palgata. Mõned ettevõtted on passiivsed ja mõned väga aktiivset sisendit vajavad. See podcast õpetas mulle, et erinevaid ärimudeleid on sama palju kui erinevaid inimesi. Indie Hackers koduleht või otsi üles Apple Podcastsis, Google Podcastsis või Spotify’s.
Eric Riesi “The Lean Startup” või praktilisem raamat “Running Lean” Ash Mauryalt. “The Lean Startup” on teooria ja “Running Lean” on praktika. Kui sa oled harjunud raamatuid lugema, siis võid alustada Eric Riesi originaalsest raamatust, aga kui sa tahad pigem lühikest raamatut kodutöödega, siis võta kohe “Running Lean” kätte. Lean Innovation meetod on hea viis, kuidas oma erinevaid äriideid katsetada enne, kui sa sinna suurt hulka raha või aega hakkad investeerima. Need raamatud ei anna sulle uusi ideid, vaid tööriistu, et ideede vahel valida. “The Lean Startup” – Rahva Raamat | Audible UK. “Running Lean” – Audible UK | Ebays on mitu müüjat.
Rob Fitzpatricku “The Mom Test”. Kui sa tahad inimestelt küsida, kas sinu äriidee on hea, siis sa pead seda küsima nii, et isegi sinu ema räägib sulle tõtt. “Ema, kas minu koertele mütsi disaini genereerimise äpp on hea äriidee?” ei ole hea küsimus. Rob Fitzpatrick õpetab sind küsima oma äriidee kohta küsimusi nii, et vastaja ei tunneta, et tema vastus mõjutab sinu enesehinnangut. Rahva Raamat | Audible UK.
“Ma tean täpselt, mis ma tegema peaks, aga ma lükkan tööd edasi ja ei saa midagi tehtud.”
Esiteks, mine vaata seda videot – Inaction is a Slow Death.
Brian Tracy “Eat That Frog!”. See on superhea raamat inimestele, kes on produktiivsusmaailmas täiesti algajad. Kui sa ei ole kunagi vaadanud ühtegi produktiivsuse YouTuberit ega lugenud ühtegi produktiivsusraamatut, siis Brian Tracy raamat on hea esimene lugemine. Siinsed 21 ajatut nippi peaks igaühel tööriistakastis olema. Rahva Raamat | Audible UK.
James Cleari “Atomic Habits” (eestikeelselt “Aatomharjumused”). Sa ei saa jääda lootma oma tahtejõule, kui sa tahad olla produktiivne. Tahtejõud on väga aeglaselt taastuv ressurss ja see saab kiiresti päeva jooksul otsa. Kui sa soovid garanteerida, et sa istud iga päev laua taha ja teed tublisti tööd, siis pead tekitama tugevad harjumused. James Cleari raamat on inspireeritud Charles Duhiggi “The Power of Habit” raamatust, aga James annab rohkem praktilisi nõuandeid. Charles räägib harjumuste taga olevast teadusest. Inglisekeelne “Atomic Habits” – Rahva Raamat | Audible UK. Eestikeelne “Aatomharjumused” – Rahva Raamat.
David Alleni “Getting Things Done”. See võiks olla kõikidele inimestele kohustuslik lugemine. Eriti sellistele inimestele, kes tunnevad, et nende elu on kaoses, paberid ja emailid kuhjuvad ja liiga palju asju on 24 tunniga teha. Ma olen seda raamatut nüüd kolm korda lugenud ja iga kord olen võtnud jälle mõne osa David Alleni süsteemist kasutusele. Rahva Raamat | Audible UK.
Cal Newporti “Deep Work” (eestikeelselt “Süvenemine”) ja/või Mihaly Csikszentmihalyi “Flow” (eestikeelselt “Kulgemine”). Mõlemad raamatud räägivad sellest, miks ja kuidas siseneda flow vaimsesse seisundisse. Flow on see, kui sa süvened täielikult oma töösse, aeg lendab, sa teed progressi ja sul on hea olla. Mida rohkem sa suudad flow’d oma ellu tekitada, seda rohkem sa saavutad ja seda õnnelikum sa oled. Flow ei ole ainult produktiivsuseks kasulik. Mina kasutasin flow seisundit, et läbipõlemisest taastuda. “Deep Work” – Rahva Raamat | Audible UK. “Süvenemine” (eestikeelne “Deep Work”) – Rahva Raamat. “Flow” – Audible UK. “Kulgemine” (eestikeelne “Flow”) – Rahva Raamat.

“Mul on väike ettevõte, aga see ei ole kasumis.”
Mike Michalowiczi “Profit First” (eestikeelselt “Kasum esimesena”). Ma olen siin blogis juba kirjutanud sellest, kuidas ma tänu Mike Michalowiczi raamatule sain esimest korda ettevõttest raha välja võtta – Kuidas “Kasum Esimesena” süsteem aitas mul esimest korda dividende maksta. Sa ei tohi öelda, et tema süsteem ei toimi enne, kui sa ei ole seda ise aasta aega katsetanud. “Profit First” – Rahva Raamat | Audible UK. “Kasum esimesena” – Rahva Raamat.
Eric Riesi “The Lean Startup” või praktilisem raamat “Running Lean” Ash Mauryalt. Ülalpool juba mainisin neid raamatuid. Lean Innovation meetod aitab juba tegutsevatel ettevõtetel leida rohkem kliente. “The Lean Startup” – Rahva Raamat | Audible UK. “Running Lean” – Audible UK | Ebays on mitu müüjat.
Dawn Fotopulose “Accounting for the Numberphobic”. Kas sa saad oma raamatupidamisnumbritest täielikult aru? Kas sa tead, miks sinu ettevõte on kasumis või kahjumis? Kui vastus nendele küsimustele ei ole absoluutne jah, siis ma soovitan värskendada oma raamatupidamisteadmisi Dawni raamatuga. Ma olen aastast 2017 ettevõtet juhtinud, aga minagi õppisin üht-teist juurde. Mis kõige olulisem, ma sain inspiratsiooni oma numbrid korralikult üle vaadata. Audible UK | Ebays on mitu müüjat.
The Futur kanal YouTube’s. Ma olen täheldanud, et Chris Do teeb väga häid pikki loenguid YouTube’s erinevatel ettevõtlusteemadel. Tema turundus- ja müügiloengud on superhead ja inspireerivad. Kasumiprobleemi lahendamiseks võid alustada näiteks sellest videost – How to Run a Profitable Business and Make Money. YouTube kanal.
“Mul on ettevõte. Läheb päris hästi, aga ma ei saa platoost üle. Ettevõte ei kasva.”
Eric Riesi “The Lean Startup” või praktilisem raamat “Running Lean” Ash Mauryalt. Jälle soovitan samu raamatuid. Platoost üle saamiseks on vaja teha midagi teistmoodi, kui sa seni oled teinud. Aga mida? Lean Innovation meetod aitab sul õppida katsetama erinevaid reklaamikanaleid, uusi tooteid ja projekte võimalikult väikese ajalise ja rahalise investeeringuga. “The Lean Startup” – Rahva Raamat | Audible UK. “Running Lean” – Audible UK | Ebays on mitu müüjat.
Cal Newporti “Deep Work” (eestikeelselt “Süvenemine”) ja/või Mihaly Csikszentmihalyi “Flow” (eestikeelselt “Kulgemine”). Ettevõtte juhid jooksevad ringi nagu peata kanad. Kas sul on ka tunne, et sa aina sehkendad, aga midagi päriselt tehtud ei saa? Sinu töö tegemise stiil võib olla platoo põhjustaja. Cal Newporti raamat aitab sul teha päevas rohkem keskendunud tööd ühe eesmärgi nimel. “Deep Work” – Rahva Raamat | Audible UK. “Süvenemine” (eestikeelne “Deep Work”) – Rahva Raamat. “Flow” – Audible UK. “Kulgemine” (eestikeelne “Flow”) – Rahva Raamat.
Gary Kleini “Seeing What Others Don’t”. Kuidas inimestel uued unikaalsed ideed tekivad? Kuidas sina ettevõtjana saad suurendada tõenäosust, et sul tulevad head ideed? Gary Kleini raamat on väga huvitav lugemine ja on teinud mind paremaks ideede genereerijaks. Ettevõtte kasvatamiseks on vaja häid ideid. Rahva Raamat | Audible UK.
Blair Singeri “Sales Dogs: You Don’t Have to be an Attack Dog to Explode Your Income” (eestikeelselt “Müügikoerad”). Või äkki sinu peamine takistus on see, et sa arvad, et sa ei ole piisavalt hea müügiinimene? Müümine on ettevõtte juhi kõige suurem töö ja selllest ei saa kunagi lahti. Sa pead oma toodet või teenust edasi müüma ka siis, kui sul on kümmekond turundusspetsialisti palgatud. Ma arvasin pikalt, et ma ei ole müügis hea, aga tuli välja, et mul oli lihtsalt liiga kitsas definitsioon sellele, mis asi on müümine. Blair kirjeldab oma raamatus erinevaid müügistiile. Sinule sobiv müügistiil oleneb sinu iseloomust. “Sales Dogs” – Audible UK. “Müügikoerad” – Rahva Raamat.
Steve Milleri “Uncopyable: How to Create an Unfair Advantage Over Your Competition”. Kas sinu ettevõttel on raskusi konkurentsiga? Steve Miller õpetab sulle, kuidas luua selliste toodete ja teenustega ettevõte, mida ei ole võimalik kopeerida. Lisaks näpunäidetele õpid ka inimeste psühholoogiast ja sellest, kuidas inimesed ostuotsuseid teevad. Selle raamatu kõrvale tuleb ka kindlasti märkmik võtta, sest ma võin garanteerida, et sul tekib sadu uusi reklaami- ja tooteideid. Audible UK | Ebays on mitu müüjat.
“Mul on ettevõte või muu projekt, aga ma olen täiesti läbipõlenud. Ei jaksa enam.”
Naljakas lugu just Elon Muski raamatuga on see, et ma võtsin selle kätte, kui ma olin 15-aastane. Lugesin pool läbi ja siis otsustasin, et ma ei taha mitte kunagi ettevõtjaks hakata. Tema elu tundus nii õudne ja see oli minu esimene kokkupuude ettevõtja eluga, nii et ma loomulikult arvasin, et kõikide firma juhtide elud on sellised. Ma ei lugenud aasta aega üthegi teist ettevõtlusega seotud raamatut. Õnneks ei pea ettevõtja elu olema stressirohke. Maailmas on palju edukaid ettevõtjaid, kes on rõõmsad ja rahulikud. Mõned neist on oma kogemustest ka kirjutanud.
Võid alustada sellega, et loe läbi minu 3-osaline läbipõlemise seeria: Läbipõlemine 1: Läbipõlemise sümptomid – minu kogemus | Läbipõlemine 2: Kuidas ma läbipõlemisest taastusin | Läbipõlemine 3: Minu 5 reeglit läbipõlemise vältimiseks.
Cal Newporti “Deep Work” (eestikeelselt “Süvenemine”) ja/või Mihaly Csikszentmihalyi “Flow” (eestikeelselt “Kulgemine”). Jälle samad raamatud! Tee järeldus – kohustuslik lugemine kõigile. Flow seisundis on meeldiv olla ja seda ei pea ainult tööga saavutama. Pärast läbipõlemist ei suutnud ma üle 15 minuti korraga tööd teha, aga ma võisin tundide kaupa puslet kokku panna. Üritasin igas päevas võimalikult palju aega veeta flow seisundis ja sellega uuesti üles kasvatada oma töö tegemise võime. “Deep Work” – Rahva Raamat | Audible UK. “Süvenemine” (eestikeelne “Deep Work”) – Rahva Raamat. “Flow” – Audible UK. “Kulgemine” (eestikeelne “Flow”) – Rahva Raamat.
Denise Duffield-Thomasi “Chillpreneur” või “Chill and Prosper”. Hoiatan, autor on üsna tüütu hääletooniga naine, nii et ma audioraamatut ei soovita. Seda oli väga raske lõpuni kuulata. Aga raamatu sisu on täielik kuld! Denise kirjutab oma kogemusest naisettevõtjana, kes ei tahtnud elada stressirohket elu. Tema soovis teada, kas ettevõtlust ei saa kuidagi chillimalt teha. Mis on ettevõtte funktsioon, kui mitte sinu ideaalset elustiili toetada? Ma kuulasin Audible’s läbi “Chillpreneur” raamatu, aga see ei ole seal enam saadaval. Nüüd reklaamitakse uuemat raamatut “Chill and Prosper”, mis tundub olevat ümber kirjutatud uuem versioon. Sisu peaks olema sama. “Chillpreneur” on saadaval kasutatult. “Chill and Prosper” – Rahva Raamat | Audible UK.
Mark Mansoni “The Subtle Art of Not Giving a F*ck” (eestikeelselt “Kuradile! Suva olemise peen kunst”). See raamat käib paljudele vastukarva, aga minul oli see läbipõlenud seisundis abiks. Mark Manson rahustab lugejat maha selliste motiveerivate laustega nagu “Kedagi nagunii ei huvita!” ja “Sa ei saa mitte kunagi kõike tehtud, nii et rahune maha.”. Võib-olla on sul ka vaja korra teha paus ja suurt pilti vaadata. “The Subtle Art of Not Giving a F*ck” – Rahva Raamat | Audible UK. “Kuradile!” – Rahva Raamat
Ausalt öeldes on kõik raamatud siin nimekirjas megahead ja sa võiksid eesmärgiks võtta need kõik läbi lugeda. Aga alusta sellest raamatust, mis on kõige asjakohasem! Ära kuluta aega raamatutele, mille õppetunde sa ei saa kohe praktiseerida.
Tuletan meelde, et kui sul on kool ja ülikool läbi, siis nüüd on sinu asi ennast harida. Keegi ei sööda sulle enam lusikaga tarkust ette. Ma loodan, et sa investeerid jätkuvalt oma aega õppimisse, sest muidu ei jõua siin maailmas kuhugi. Õppimise ja lugemise eeldus on, et sa jätad teised asjad hetkeks pooleli ja kasutad veidi oma tahtejõudu, et keksenduda, lugeda, aru saada ja uusi oskusi praktiseerida. Lugema!
Ei olnud asjakohased soovitused?
Kui sa ei tundnud ennast ära nende inimese kirjelduste seast, siis võid mulle kirjutada kaisa@kaisategemised.ee ja rääkida, millega tegeled. Paljud lugejad on seda juba teinud ja mulle meeldib kuulda, mis põnevaid projekte te ette võtate. Annan endast parima, et iga lugeja saaks adekvaatse personaliseeritud raamatusoovituse. Ma ei ole veel piisavalt kuulus, et inimeste emaile ignoreerida.
2 thoughts on “Elon Muski eluloo lugemine ei ole hea idee (ja mida selle asemel teha)”
Kuigi ma suurt osa neist raamatutest teadsin juba varem, siis paar uut autorit leidsin ja kokku sain 7 uut raamatut oma riiulile tellida.
Aitäh!
Aga palun! 😊 Mul on hea meel, et sain abiks olla.