rega_laps_abiautoriks

Aita mul raamat kirjutada!

Ma olen pikemat aega kirjutanud raamatut “Kuidas õppida ja muud asjad, mida koolis ei õpetata”. Mul jäi protsess toppama selles kohas, kus pidi mustandist puhtand saama.

Üks päev ma mõtlesin, et ma ei pea ju üksi raamatut lõpuni kirjutama. Ma olen järjest soovitanud kõigile: “Testi oma äriideed! Ära tee asja otsast lõpuni valmis ilma kliendiga rääkimata!”. Miks ma ei rakenda sama filossoofiat raamatu kirjutamisele? Ma oskan kirjutada otsast lõpuni valmis ühe blogipostituse, nii et ma usun, et ma suudan ka otsast lõpuni kirjutada valmis ühe raamatu peatüki. Ühe peatükiga saan juba tagasisidet küsida!

Sellest sündis idee otsida laste seast abiautoreid, kes aitaksid mul raamatu lõpuni kirjutada.

Abiautoriks registreerumine on lõppenud!

Varsti avaneb raamatu eelmüük. Uus info pärast Jaanipäeva pidustusi 🥳

Miks ma seda raamatut kirjutama hakkasin

Ma otsisin oma nohikust õele (ühtekad) raamatut õppimistehnikate kohta, mis oleks eestikeelne. Ma olen ise alati inglise keelt osanud, nii et minuni jõudis efektiivse õppimise teema läbi Google’i kohale.

Sellist raamatut ei eksisteeri.

Kuidas on võimalik, et Eestis kooliõpetajad lihtsalt annavad lastele õpikupeatüki ja ültevad lihtsalt “Õpi see kodus selgeks!”? Kas ma olen ainuke, kelle arvates see on veidi ebanormaalne? Lastele ei õpetata koolis, kuidas õppida. Ja lapsevanematele ka seda kunagi ei õpetatud. Me oleme tekitanud olukorra, kus ainult mõned õpilased katse-eksituse meetodi abil õpivad ära, kuidas õppida. Teised jäävad maha.

Seega ma kribasin valmis 145-leheküljelise raamatumustandi, kus on kõik minu teadmised efektiivse õppimise kohta. Kes veel ei tea, ma lõpetasin Inglismaa tipp-ülikoolis füüsika baka cum laude, mis ei ole võimalik puhtalt intelligentsi pealt. Ma pidin õppima õppima…

Kuidas see raamat sinu last aitab

1. Kodutöödele läheb vähem aega

Minu raamatu põhieesmärk on õpetada lapsi efektiivsemalt õppima. See tähendab, et nad saavad lühema ajaga rohkem teemasid selgeks. Päris paljud levinud õppimistehnikad nagu sõnade joonimine ja õpikuteemade üle lugemine võtavad mõttetult kaua aega ja ei anna head tulemust.

“Kuidas õppida” raamat sisaldab pikka nimekirja alternatiivsetest õppimistehnikatest, mis aitavad vajalikku infot kiiremini ajus talletada. Lapsed võivad kulutada õppimisele sama palju aega ja saavutada paremaid õpitulemusi või hoida õpitulemused samad, sealjuures säästes aega, et tegeleda muude hobidega.

2. Laps õpib enda õppimist juhtima

Enesejuhtimine on põimitud läbi kogu raamatu. Õpetan lastele ajajuhtimist ja eesmärkide püstitamist, mis tulevad kasuks nii koolis heade hinnete saavutamisel kui väljaspool kooli.

3. Laps õpib häid harjumusi kujundama

Pühendan suure osa raamatust ka harjumuste kujundamisele. Näited on peamiselt õpiharjumustest, aga samu tehnikaid saab kasutada ka selleks, et näiteks tekitada tervislikke toitumisharjumusi ja eluviisi.

4. Laps õpib keskenduma ja suudab vastu panna ahvatlustele

Õpetan raamatus lastele, mida teha siis, kui neil tekib tahtmine õppimise asemel hoopis Instagrami kruttida või arvutimänge mängida. Tänapäeval on miljon ajaraiskamise viisi, mis on kõik sõltuvust tekitavad. Need inimesed, kes õpivad varakult vastupanu osutama, säilitavad oma keskendumisvõime ja on tulevikus tööturul väga hinnatud.

5. Rakendad varakult liitintressi oma lapse elus

Kui põhikooli lapsed omal algatusel hakkavad kasvõi 2% tublimalt õppima ja arenema, siis kujuta ette, kui erinev võib nende elu olla 10 aasta pärast. Enesejuhtimine ja efektiivne õppimine on oskused, mis on terveks eluks abiks.

6. Soovitused ei tule sinult ega õpetajalt

Mõnikord on vaja, et soovitused ei tuleks mitte lapsevanemalt ega kooliõpetajalt, vaid kelleltki teiselt. Ma mäletan hästi, et kui minu ema või vanaema mind lapsena “elama õpetasid”, siis ma ei võtnud ühtegi soovitust kuulda. Aga kui info tuli raamatust, YouTube videost või mõnelt teiselt usaldusväärselt täiskasvanult, siis mul tekkis palju suurem huvi.

Raamat on kirjutatud sõbralikus ja lõbusas toonis, et see ei tunduks lihtsalt nagu veel üks kooliõpik. Kui mina oma raamatus lastele ütlen, et kontrolltööks tuleks õppimist alustada mitu päeva varem, siis on suurem võimalus, et nad usaldavad soovitust ja proovivad ise järele.

Kuidas abiautorina tagasiside andmine sinu last aitab

  • Kui abiautor annab tagasisidet kõikidele raamatu peatükkidele, siis tema nimi läheb raamatu abiautorite nimekirja. Näha oma nime päris raamatus on käegakatsutav tasu pingutuste eest. See suurendab lapse enesehinnangut ja motivatsiooni.
  • Raamatu peatükkide tähelepanelikult lugemine ja tagasiside andmine arendavad kriitlise mõtlemise, eneseväljendus- ja lugemisoskust.
  • Tagasiside andmine suurendab tõenäosust, et laps loeb terve raamatu läbi ja rakendab sealt õpitud teadmisi haridusteel.
  • Laps tunneb, et tema panus on oluline.
  • Sellises pikemaajalises tagasisideprogrammis osalemine suurendab vastutustunnet.

Korduma kippuvad küsimused

Tagasisidet antakse igale peatükile ükshaaval interneti teel. Tagasiside vormi link on raamatu peatükiga ümbrikus kaasas.

Ma ei oska täpselt öelda, millal ma kõige viimase raamatu peatüki valmis saan. Mul on raamatu esimene mustand valmis, aga kõik peatükid tuleb ükshaaval ümber kirjutada ja illustratsioonid lisada. Loodan iga kahe nädala tagant saada ühe peatüki abiautorite jaoks valmis.

Minu hüpotees on, et minu raamat sobib kõige paremini põhikoolieas lapsele, sest siis saab kõik nõuanded kohe kasutusele võtta. Aga mul ei pruugi õigus olla! Ka nooremad lapsed on abiautoriteks oodatud.

Pole hullu! See on normaalne, et lapsel võib kaduda huvi. Ma saadan järgmisi peatükke välja alles siis, kui eelmistele on tagasiside antud, nii et tagasiside protsess jääb lihtsalt pooleli. Autorite nimekirja lähevad ainult nende laste nimed, kes on kõikidele peatükkidele tagasiside andnud.

Hetkel ei ole abiautorite hulgal limiiti. Kui huvilisi tekib rohkem kui paarkümmend, siis võib-olla pean lõpetama raamatu peatükkide paberkandjal saatmise, sest see läheks liiga kalliks. 

Jah, ma ootan ka täiskasvanutelt tagasisidet. Teie olete ju lõpuks mu “kliendid”, kes raamatut ostavad. Aadressivormi täitmisel saad märkida, et oled täiskasvanu.

Meeldis? Jaga sõpradega

2024 I kvartali kokkuvõte

Teate, mulle ei meeldi neid kokkuvõtteid kirjutada, sest ma tegelikult ei ole oma ettevõtte rahalise seisuga rahul. Ma peaks rahule jääma, aga ma lootsin rohkemat.

Loe edasi »

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kasumi numbrist

Rakendan oma ettevõttes kasum esimesena süsteemi ja loen siin kasumiks välja makstud brutopalka ja dividendide maksmiseks kogutud raha.

Kasum = brutopalk + dividendifond