2023_q3_kokkuvote

2023 III kvartali kokkuvõte

Njaa, seekord on pilt natukene ilusam kui eelmise kvartali lõpus, aga ma liigun ikka väga aeglaselt oma eesmärgi poole. Ma lükkasin selle postituse kirjutamist jälle edasi, sest mul on jube piinlik avaldada negatiivseid numbreid. Aga lõpuks ma mõtlen selle peale, kui palju ma ise sisuloojate ausust väärtustan. Neelan uhkuse alla ja kriban ikka edasi. Loodetavasti saan mõnda edulugu ka kunagi jagada, mitte ei pea ainult läbikukkumistest kirjutama.

Edusammud

  • Kirjutasin oma laste eduraamatu “Kuidas õppida” näidispeatüki valmis ja kogusin 50 inimest raamatu tagasiside meililisti.
  • Blogi meililistis on üle 100 inimese.
  • Tegin esimese 2-nädalase puhkuse üle mitme aasta. Nautisin suve.
  • Sain tarkvaraarendajana piisavalt heaks, et minust on nüüd reaalselt kasu. Oskan ise probleeme lahendada, ilma et peaks koguaeg abi küsimas käima.

Raamatupidamiskasum VS profit first ehk “Kasum esimesena” kasum

Kordan jälle üle kaks terminit, mis on kokkuvõtte lugemisel olulised:

Raamatupidamiskasum – see kasum, mida Eesti ettevõtte raamatupidamises näidatakse. Tulud miinus kulud.

“Kasum esimesena” kasum – inspireeritult raamatust “Profit First” tähendab “Kasum esimesena” kasum raha, mis jõuab minu taskusse. Raamatupidamiskasumi arvutamine on rohkem kunst kui täppisteadus. Sul võib raamatupidamine näidata kasumit, kui samal ajal pangakontol ulub tuul. Sul võib raamatupidamine näidata miinust, aga samal ajal maksad ilma probleemideta kõrgemat palka. Seega raamatupidamiskasum ei ole parim number, mida kasutada otsuste tegemisel. “Kasum esimesena” kasum on parim näitaja ettevõtte edukusest, sest lõppude lõpuks eksisteerib ettevõte selleks, et omanikule raha taskusse panna.

Minu modifitseeritud “Kasum esimesena” definitsiooni kohaselt on kasum netopalk ja dividendideks kogutud raha. Ma maksan endale iga kuu palka ja võimalusel panen raha natukene dividendide maksmiseks kõrvale.

Kumulatiivne “Kasum esimesena” kasum 2023 III kvartali lõpuks

Järgnevad numbrid võtavad kokku viimast 3 kvartalit.

Kasumi tüüp
Netopalk5332,24€
Kogutud dividendid0 ☹️
Kokku5332,24€
36000€ eesmärgist %14,81%

Ma olen ikka ääretult halb “Kasum esimesena” süsteemi rakendaja, sest ma pole kolmanda kvartali lõpuks ikka veel ühtegi senti dividendideks kõrvale pannud. Ma ju võiksin 10€ figuratiivselt sinna tõsta, aga mul läks seegi meelest ära.

Kumulatiivne raamatupidamiskasum 2023 III kvartali lõpuks

ProjektKuludTuludKasum / kahjum
Programmeerimine Red Functionile-1022,63€10999,72€9977,09€
Adore Memories kipsikuju komplekt Amazonis-27951,24€30695,97€2744,73€
Element joogialused Amazonis-1646,98€1693,04€46,05€ (esimest korda kasumis 🥳)
Blogi-587,68€-587,68€
Muu (üldkulud, palk, uued projektid)-24253,90€-24238,96€
Kokku-55462,43€43388,73€-12073,70€

Sellest, miks muud kulud nii kõrged on raamatupidamises, kirjutasin II kvartali aruandes. Lühidalt, 10k investeering läks täisulatuses kuludesse, sest see ei ole enam midagi väärt.

Suurt pilti on ka seekord üsna õnnetu vaadata, sest ametlik raamatupidamine näitab suurt miinust. Aga tegelikult mul on kolmanda kvartali lõpuks natuke parem seis kui teise kvartali lõpus. Ma suutsin oma miinust 1273,91€ võrra vähendada kolme kuuga.

Mul on lootust, et jõulud aitavad likvideerida selle negatiivse raamatuskasumi, kuigi november ei olnud eriti hea kuu. Õnneks “Kasum esimesena” kasum tõuseb iga kuu, sest ma maksan endale palka. Kuigi ma ei ole saavutanud kõike, mis ma see aasta saavutada soovisin, siis ma püüan olla positiivne. Olen õnnelik selle üle, et ma olengi iseenda ülemus, teen tööd millal tahan ja elan oma väikesest palgast ilusti ära. Profit first kasumi moodustabki hetkel minu netopalk, mis on kuskil 640€ kuus.

Paar sõna projektide ja kulude kohta

Ma kohati kordan ennast siin, aga ma arvan, et siia lehele võib sattuda ka inimesi, kes eelnevaid aruandeid ei ole lugenud 🙂

Programmeerimine

Ma olen poole kohaga tarkvaraarendaja ettevõttes Red Function. Pakun teenust läbi oma ettevõtte, et säilitada suurem kontroll oma töögraafiku üle. Suurem osa selle aasta kasumist on tulnud programmeerimisest, sest teenuse pakkumisega ei kaasne suuri kulusid. Kogu laekuv tulu on peaaegu puhas kasum.

Adore Memories kipsikuju komplekt Amazonis

Müün aastast 2017 UK Amazonis kipsikuju tegemise komplekti. Varasemalt on kogu ettevõtte tulu laekunud selle ühe toote müügist. Ma olen küll proovinud eelnevatel aastatel muid tooteid müüa, aga nendega ei ole piisavalt hästi läinud, et edasi tegeleda. Eelmisel aastal lõpetasin aasta miinuses, sest ma jätsin optimeerimata reklaamikampaaniad tööle ja ladu seisis peaaegu terve suve tühjana. See aasta on palju paremini läinud, kuigi ma avastasin üllatusega, et see toode oli aprillist juunini miinuses.

Kolmandas kvartalis läks natukene paremini, aga reklaamikampaaniad kipuvad ikka liiga kallid olema. Ma tegelen intensiivselt sellega, et Amazon PPC reklaamide kohta rohkem õppida. Loodan neljanda kvartali lõpuks optimeerida kõik niimoodi ära, et ma ei müü enam ühtegi ühikut miinuses!

Element joogialused Amazonis

Teises kvartalis läks müüki minu uus toode – Element joogialused. Septembri lõpuks oli mul 106 müüki! Ma olen jätkuvalt üllatunud selle üle, kui kiiresti need müügid tiksuma hakkasid. Ma tavaliselt ei eelda, et ükski projekt kohe kasumit teenib, aga tundub, et minu joogialuste komplekt on erand.

Blogi

Blogi on minu hobiprojekt, mis ei ole veel hakanud raha teenima. Mul on mõte üks hetk pakkuda eesti väikeettevõtetele reklaamipinda ja võib-olla luua paar toodet, mis klapiksid blogi lugejatega. Minu valmiv laste eduraamat “Kuidas õppida” võib saada selleks tooteks, mis blogi kaudu raha teenima hakkab.

Mul oli muidu umbes 75-100 lugejat nädalas, aga september oli see kuu, kus minu postitus Kuidas ma oma kulusid vähendasin, et miinimumpalgast ära elada läks Kogumispäeviku Facebooki grupis viraalseks ja ajas mu statistika täiesti sassi. Ühel päeval oli järsku 4000 lugejat.

Mind kutsuti mitmesse podcasti külaliseks ja üleüldiselt sain palju lugejatega suhelda. See kõik juhtus täpselt septembri lõpus, nii et meililisti kahekordistumine jäi oktoobrisse. Ametlikult oli III kvartali lõpuks meililistis 106 inimest.

Kumulatiivne ajakulu 2023 III kvartali lõpuks

Ma träkin iga töötundi, nii et ma saan analüüsida, mis on erinevate projektide “tunnipalk”. Osad projektid on aktiivsed ja osad passiivsed, nii et tunnipalgad on seinast seina.

Tuletan jälle meelde, et tegemist on kumulatiivsete töötundidega ehk siin on nii esimese, teise kui kolmanda kvartali töötunnid.

ProjektTöötunnid (h:min)Kasum/h*
Programmeerimine497:41 (u 12:46 nädalas)20,04€/h
Blogi ja sotsiaalmeedia202:23 (u 5:11 nädalas)
Skillshare kursus (pole valmis)39:05
Amazon (mõlemad tooted)24:32113,75€ 🥳
Muu221:10 (u 5:40 nädalas)
Kokku (I, II, III kvartal)954:47“Kasum esimesena” kasum, mis hetkel koosneb ainult netopalgast – 5,58€/h
*Tunnihind ei ole täpne, sest tehtud töö eest laekub raha viivitusega. Sellegipoolest on tunnihinna arvutamine kasulik ülesanne, sest see näitab, millised projektid on kõige passiivsemad.

Ma olen sellel aastal nädalas keskmiselt 24 tundi tööd teinud ja see on minu jaoks isegi üsna palju. Ma sihin 21-23 vahemikku. Ülejäänud päev läheb koristamisele, kudumisele ja trennile. Minu eesmärk kindlasti ei ole rohkem tööd teha. Tulevikus tahaks 15-20 töötunniga piirduda.

Minu töötunnid erinevatel kuudel. Siit on näha, et ma nautisin suve ja käisin soojade ilmadega hoopis metsas matkamas, mitte ei istunud arvuti taga.

Kokkuvõte

Kolmas kvartal oli… okei. Tähendab, mul läks osade asjadega väga hästi ja osade asjadega keskmiselt. Blogisse tuli kõvasti lugejaid juurde, aga see otseselt minu igapäevaelu ei mõjuta. Ma teen ikka sama palju tööd ja teenin sama vähe raha. Amazon teenis ilusa väikese kasumi ja isegi minu uus toode hakkas raha sisse tooma. Suvi oli kaunis.

Eks natukene on nii, et ma ju juba tean, mis neljandas kvartalis toimub. Mul ei ole praegu väga hea tuju. Eelmise nädala postitus jäi isegi kirjutamata, sest mu elu on leebelt öeldes pea peale pööratud. Aga elame üle, tegutseme edasi. Äkki saab aasta lõpetada positiivsete uudistega. Mul on veel terve detsember aega kasumit teenida ja Amazonis on jõulumüügid hakanud laekuma.

Teavitused meilile?

Saada oma email, kui soovid uute postituste kohta teavitusi.

Meeldis? Jaga sõpradega

2024 I kvartali kokkuvõte

Teate, mulle ei meeldi neid kokkuvõtteid kirjutada, sest ma tegelikult ei ole oma ettevõtte rahalise seisuga rahul. Ma peaks rahule jääma, aga ma lootsin rohkemat.

Loe edasi »

2 thoughts on “2023 III kvartali kokkuvõte”

Kirjuta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kasumi numbrist

Rakendan oma ettevõttes kasum esimesena süsteemi ja loen siin kasumiks välja makstud brutopalka ja dividendide maksmiseks kogutud raha.

Kasum = brutopalk + dividendifond