2023_II_kvartal_kokkuvote_blogi_pilt

2023 II kvartali kokkuvõte – üks Amazoni toode on miinuses?!

Kolmas kvartal on peaaegu läbi, aga ma alles nüüd sain teise kvartali kaose ära lahendatud. Teist kvartalit iseloomustas küsimus: “Mida kuradit?”. Minu originaalne Amazoni toode oli kolm kuud miinuses ja ma ei saanud tükk aega aru, mis juhtus. Ma nägin, et kulud on suuremad kui tulud, aga ma ei saanud aru, kuidas see võimalik on, kui kõik minu Exceli tabelid ja arvutused näitasid, et toode peaks ilusti kasumis olema. Ajasin numbreid taga oma kümmekond tundi, kuni leidsin süüdlase(d).

Edusammud

  • Minu uus toode, Element joogialused, läks müüki ja müügid hakkasid regulaarselt laekuma ilma suurema vaevata. Saladuskatte all võin öelda, et kolmanda kvartali lõpuks saavutasin juba oma konservatiivse eesmärgi teha 30 müüki kuus.
  • Läksin poole kohaga tarkvaraarendajana tööle firmasse Red Function ja õppisin kolme kuu jooksul nii palju uusi asju, et ma ise ka ei suuda uskuda. Poole kohaga teenin piisavalt raha, et katta oma igapäevakulud, nii et rahamured on enam-vähem kadunud. Amazoni kaos tekitas eksistentsialistiku kriisi mitte rahakriisi.
  • Kirjutasin iga nädal ühe blogipostituse ja inimesed on hakanud mulle rohkem tähelepanu pöörama. Minuga on tehtud intervjuusid ja olen paljude tublide ettevõtjatega kokku saanud.
  • Alustasin tegevust sotsiaalmeedias – sain Facebookis kätte oma esimesed 150 jälgijat.

Raamatupidamiskasum VS profit first ehk “Kasum esimesena” kasum

Eelmises kvartali kokkuvõttes jäi inimestele siiski arusaamatuks, mida ma oma graafikutel kasumina näitan, nii et ma seletan definitsioonid uuesti lahti.

Raamatupidamiskasum – see kasum, mida Eesti ettevõtte raamatupidamises näidatakse. Tulud miinus kulud.

“Kasum esimesena” kasum – inspireeritult raamatust “Profit First” tähendab “Kasum esimesena” kasum raha, mis jõuab minu taskusse. Raamatupidamiskasumi arvutamine on rohkem kunst kui täppisteadus. Sul võib raamatupidamine näidata kasumit, kui samal ajal pangakontol ulub tuul. Sul võib raamatupidamine näidata miinust, aga samal ajal maksad ilma probleemideta kõrgemat palka. Seega raamatupidamiskasum ei ole parim number, mida kasutada otsuste tegemisel. “Kasum esimesena” kasum on parim näitaja ettevõtte edukusest, sest lõppude lõpuks eksisteerib ettevõte selleks, et omanikule raha taskusse panna.

Minu modifitseeritud “Kasum esimesena” definitsiooni kohaselt on kasum netopalk ja dividendideks kogutud raha. Ma maksan endale iga kuu palka ja võimalusel panen raha natukene dividendide maksmiseks kõrvale.

Kumulatiivne “Kasum esimesena” kasum 2023 II kvartali lõpuks

Miks kumulatiivne? Minu Amazoni tooted on kõik hooajalised, nii et minu jaoks ei ole kasulik võrrelda kvartaleid omavahel. Esimeses kvartalis võivad müügid olla kordades suuremad kui teises, aga see ei anna mulle sellist infot, mille põhjal paremini otsuseid teha. Sellepärast meeldib mulle alati raporteerida kumulatiivseid numbreid ehk järgnevad kasuminumbrid käivad esimese ja teise kvartali kohta kokku.

Kasumi tüüp
Netopalk3273,94€
Kogutud dividendid0 ☹️
Kokku3273,94€
36000€ eesmärgist %9,1%

Nagu te näete, siis ma ei ole kõige tublim Kasum esimesena süsteemi rakendaja, sest ma ei ole ikka veel ühtegi senti dividendide maksmiseks kõrvale pannud. Tegelikult mul ei ole 50% eelmise aasta dividendidestki välja makstud, sest ma olen kogu raha investeerinud uutesse projektidesse. Ma tahaks enne ka ühe ärilaenu tagasi maksta, kui ma dividendideks raha kõrvale panen.

See-eest ei ole ma pidanud rohkem laenu võtma! Ma olen iga aasta pidanud raha laenama, et oma Amazoni ladu täis hoida, aga nüüd ma oskan oma rahavoogusid piisavalt hästi manageerida, et mul on õigel hetkel need 9000 dollarit olemas, et hiinlastele maksta. Loodetavasti ma suudan varsti selle viimase ärilaenu tagasi maksta ja siis majandada ainult oma rahaga edasi.

Kumulatiivne raamatupidamiskasum 2023 II kvartali lõpuks

ProjektKuludTuludKasum / kahjum
Programmeerimine-1005,14€ (konverents)7520,66€6515,52€
Adore Memories kipsikuju komplekt Amazonis-19247,42€20587,96€1340,54€
Element joogialused Amazonis (uus toode)-290,19€164,12€-126,08€
Blogi-346,21€0,13€ (valuutakursi muutus)-346,08€
Muu (üldkulud, palk, uued projektid)-20731,51€-20731,51€
Kokku-41620,47€28272.87€-13347,61€

Nonii. Ehe näide sellest, et raamatupidamiskasumi arvutamine on kunst. Miks on mul üldkulud üle 20 tuhande euro? Mis te arvate?

Eelmisel aastal läks minu Londoni startup pankrotti. Kirjutasin sellest pikemalt varasemates blogipostitustes. Ma olin oma ettevõttest investeerinud 10 tuhat eurot, et seda startupi veel paar kuud elus hoida, aga see aasta läks Truli ametlikult kinni, nii et minu investeering sai teises kvartalis maha kantud. Raha oli kontolt ammu läinud! Raha oli juba eelmisel aastal läinud, aga raamatupidamine seda ei kajastanud, sest tegemist oli investeeringuga.

Kui vaataks ainult raamatupidamiskasumit, siis jääks mulje, et ma olen teises kvartalis mingisuguse õudse otsuse teinud, aga see õudne otsus sai tehtud juba ammu. Tegelikult on ettevõttega kõik korras ja raha laekub ilusti iga kuu taskusse.

Eesmärgist poole aastaga täidetud 9,1%

Minu 2023 aasta eesmärk oli teenida 36000€ Kasum esimesena kasumit ja ma olen sellest eesmärgist täitnud ainult 9,1% poole aastaga. Ma ei tea, miks ma lootsin lineaarset kasvu aasta jooksul. Tagantjärele vaadates on täiesti loogiline, et kaks esimsest kvartalit genereerivad vaid 9,1% kogu eesmärgist. Vaatame korraks minu eelmise aasta Amazoni müüke.

2022 aasta müügigraafik, mis näitab, et peaagu kogu Amazoni tulu laekus jõuludel.

Peaaegu kõik müügid tulid jõuludel! Ma ei saanud enne aru, kui suur osa sissetulekust aasta viimasel kuul laekub, kui ma hakkasin uurima, miks ma juunis ja juulis nii vähe tooteid müüsin. Kuna Amazoni tulu moodustab suure osa kogu ettevõtte tulust, siis ei saagi seda graafikut vaadates eeldada, et mul on jaanuarist juunini pool eesmärgist täietud.

  • Profit first kasum suureneb lineaarselt, sest see tuleb minu netopalgast, mida ma iga kuu maksan. See on raha minu taskus!
  • Raamatupidamiskasum sai juunis suure hoobi sellest, et ma oma 10 tuhande eurose investeeringu maha kandsin.

Paar sõna projektide ja kulude kohta

Programmeerimine

Ma olen poole kohaga tarkvaraarendaja ettevõttes Red Function. Pakun teenust läbi oma ettevõtte, et säilitada suurem kontroll oma töögraafiku üle. Suurem osa selle aasta kasumist on tulnud programmeerimisest, sest teenuse pakkumisega ei kaasne suuri kulusid. Kogu laekuv tulu on peaaegu puhas kasum.

Adore Memories kipsikuju komplekt Amazonis

Müün aastast 2017 UK Amazonis kipsikuju tegemise komplekti. Varasemalt on kogu ettevõtte tulu laekunud selle ühe toote müügist. Ma olen küll proovinud eelnevatel aastatel muid tooteid müüa, aga nendega ei ole piisavalt hästi läinud, et edasi tegeleda. Eelmisel aastal lõpetasin aasta miinuses, sest ma jätsin optimeerimata reklaamikampaaniad tööle ja ladu seisis peaaegu terve suve tühjana. See aasta on palju paremini läinud, kuigi ma avastasin üllatusega, et see toode oli aprillist juunini miinuses.

Oi, ma stressasin selle miinuse pärast. See stress on üks põhjus, miks ma ei saanud kvartali kokkuvõtet valmis. Ma isegi kaalusin seda, et teeks II ja III kvartali kokkuvõtted korraga, sest siis saab äkki kasumit näidata ja ei oleks nii piinlik. Õudne oli mõelda, et ma avaldan internetile, et ma olen miinuses ja ma ei tea miks.

Õnneks ma ikkagi võtsin ennast kokku ja veetsin kümmekond tundi Amazoni ja raamatupidamise raportites, kuni ma sain igast viimasest numbrist aru ja teadsin senditäpsusega, mis on minu kulud ja kust nad tulevad. Järeldused:

  • Amazon näitab ühe konkreetse teenustasu hinda ilma käibemaksuta. Ma arvasin, et sinna on juba käibemaks sisse arvestatud, seega tegelikud kulud iga ühiku pealt olid natukene suuremad.
  • Ma olin lattu tellinud liiga palju tooteid, sest ma eeldasin, et suvel on rohkem müüke kui varakevadel. Tuleb välja, et suvel on hoopis vähem müüke, nii et 1000 ühikut lihtsalt istusid laos. Maksin suuri laokulusid, mis sõid kogu kasumi ära ja natukene pealekauba.

Olukord juba paraneb ja müügid lähevad üles. Järgmiseks suveks ma tean varuda lattu ainult paarsada ühikut, et vältida suuri laokulusid.

Element joogialused Amazonis

Teises kvartalis läks müüki minu uus toode – Element joogialused. Ma sain esimese müügi juba paar päeva pärast toote lattu laekumist. Müügid hakkasid vaikselt tiksuma ja ma olen juba saavutanud oma eesmärgi teha 30+ müüki kuus. Kasumit sealt eriti veel ei teeni, sest reklaamikulud on uue toote puhul suured. Ajapikku tuleb arvustusi juurde ja Amazon ise õpib ära, millistele klientidele minu toodet näidata, nii et kasum peaks vaikselt suurenema.

Blogi

Blogi on minu hobiprojekt, mis ei ole veel hakanud raha teenima. Mul on mõte üks hetk pakkuda eesti väikeettevõtetele reklaamipinda ja võib-olla luua paar toodet, mis klapiksid blogi lugejatega, aga ma ei ole veel ühtegi sammu nende ideede rakendamise poole teinud. Maksan iga kuu Mailchimpi eest ja kord paari aasta tagant veebimajutuse ja domeeni eest.

Blogis oli teises kvartalis keskmiselt 74 lugejat nädalas, mis on juba märkimisväärne. Meililist on kasvanud 75-ni, mis tähendab, et ma võin aasta lõpuks 100 täis saada.

Kumulatiivne ajakulu 2023 II kvartali lõpuks

Ma träkin iga töötundi, nii et ma saan analüüsida, mis on erinevate projektide “tunnipalk”. Osad projektid on aktiivsed ja osad passiivsed, nii et tunnipalgad on seinast seina.

Tuletan jälle meelde, et tegemist on kumulatiivsete töötundidega ehk siin on nii esimese kui teise kvartali töötunnid.

ProjektTöötunnid (h:min)Kasum/h*
Programmeerimine348:1618,7€/h ja ma sain firma kulul konverentsil käia
Blogi120:06
Skillshare kursus (pole valmis)39:05
Amazon (mõlemad tooted)10:32115,30€/h <<< jätkuvalt ulme
Muu134:09
Kokku (I ja II kvartal)652:08“Kasum esimesena” kasum, mis hetkel koosneb ainult netopalgast – 5.02€/h

*Tunnihind ei ole täpne, sest tehtud töö eest laekub raha viivitusega. Sellegipoolest on tunnihinna arvutamine kasulik ülesanne, sest see näitab, millised projektid on kõige passiivsemad.

Kahes kvartalis oli kokku 180 päeva ehk 25.7 nädalat. Ma töötasin keskmiselt 25h ja 22 minutit nädalas. See on minu kohta üsna palju, nii et mul vist oli enam-vähem okei olla. Läbipõlenud seisundis ma kindlasti ei suutnud 25 tundi nädalas tööd teha.

Ma olen jälle õnnelik, et vedasin miinimumpalga välja. Huvitav, kas maksuamet tuleks ahistama, kui ma oma blogis kuulutaksin, et töötunde vaadates teenin miinimumist vähem…

Kokkuvõte

Naljakas on öelda, et ma olen 2023 II kvartaliga rahul, kui mu ettevõte on ametlikult miinuses ja ma olen eesmärgist ainult 9,1% täitnud, aga nii on! Ma olen väga rõõmus selle üle, kui palju ma 2023 aasta jooksul arenenud olen. Minu kirjutamisoskus on paranenud. Ma olen tarkvara arendajana meeletult palju juurde õppinud. Ma olen optimeerinud oma nädala- ja päevaplaani nii, et mul on hea meel hommikuti üles tõusta ja eluga pihta hakata. Mul on lõpuks ometi see vabaduse tunne, mis eelmine aasta täiesti ära kadus. Numbrid ei ole eeldustega kooskõlas, aga kõik muu on suurepärane!

Teavitused meilile?

Saada oma email, kui soovid uute postituste kohta teavitusi.

Meeldis? Jaga sõpradega

2 thoughts on “2023 II kvartali kokkuvõte – üks Amazoni toode on miinuses?!”

Kirjuta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kasumi numbrist

Rakendan oma ettevõttes kasum esimesena süsteemi ja loen siin kasumiks välja makstud brutopalka ja dividendide maksmiseks kogutud raha.

Kasum = brutopalk + dividendifond